UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zakończenie Anakondy - 18. Prezydent Andrzej Duda w Elblągu

 
Elbląg, Dziś w Elblągu gości prezydent Andrzej Duda
Dziś w Elblągu gości prezydent Andrzej Duda (fot. Michał Skroboszewski)

Zakończyło się wojskowe ćwiczenie Anakonda - 18. Wielonarodowa Dywizja Północny-Wschód, której dowództwo stacjonuje w Elblągu, uzyskała certyfikację, a jej dowódca - już teraz gen. dyw. Krzysztof Motacki - otrzymał awans. W uroczystości uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda. Zobacz więcej zdjęć.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej - Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda oraz Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak złożyli wizytę w Dowództwie Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu. Powodem było zakończone ćwiczenie Anakonda - 18 oraz podpisanie protokołu certyfikacji dywizji NATO.
      - To duża skala, skomplikowane ćwiczenie, duże wyzwanie - tak o Anakondzie - 18 mówił minister Mariusz Błaszczak. - Ćwiczenie odbywało się po raz pierwszy nie tylko w Polsce, ale i na Litwie, na Łotwie i w Estonii. To było duże wyzwanie, któremu żołnierze NATO sprostali. Udowodnili, że są sprawni, że potrafią ze sobą współpracować - podkreślał szef MON. - Udowodnili solidarność i troskę o wspólne bezpieczeństwo. Możemy mieć wspólną satysfakcję, że postanowienia szczytu NATO z 2016 r. z Warszawy są wdrażane w życie - podkreślał. - Że dziś rozpoczęła funkcjonowanie certyfikowana Wielonarodowa Dywizja Północny-Wschód. Gratuluję wszystkim dowódcom i żołnierzom. Udowodnili, że stanowią sprawny filar na straży bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO.
      Minister Obrony Narodowej i Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych przyznali żołnierzom swoje wyróżnienia, podpisano protokół certyfikacji Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód, a jego szef, gen. bryg. Krzysztof Motacki otrzymał awans na generała dywizji. Awanse na stopień generała brygady odebrali: płk Piotr Malinowski, szef Sztabu Wielonarodowej Dywizji Północy-Wschód oraz płk Dariusz Żuchowski, zastępca Szefa Sztabu Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód ds. Zabezpieczenia.
      Na prośbę prezydenta RP Andrzeja Dudy uczestnicy uroczystości (obecna była m.in. ambasador USA Georgette Mosbacher), która odbyła się na placu apelowym Pułku Wsparcia Dowodzenia Dowództwa wielonarodowej dywizji, uczcili minutą ciszy pamięć zmarłego prezydenta USA Georga H.W. Busha seniora: - Bez niego nie padłaby żelazna kurtyna i nie byłoby dzisiejszego spotkania - wskazywał Andrzej Duda. - Z pewnością należał on do tych polityków, którzy ukształtowali historię i nowy obraz świata. Dzięki temu dziś Polska jest członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, częścią wolnego, demokratycznego świata, a ćwiczenie Anakonda -18 mogło się odbyć.
      Jako zwierzchnik Polskich Sił Zbrojnych podziękował żołnierzom NATO za czynny udział w tym wielkim wydarzeniu:
      - To było duże wydarzenie ćwiczebne - 12,5 tys. żołnierzy w Polsce, 5 tys. poza polskimi granicami - przypomniał prezydent Andrzej Duda. - Niezwykle interesujące i wymagające, bo z jednej strony oznaczało tradycyjne ćwiczenie działań bojowych, ale z drugiej strony także ćwiczenie obronne wobec działań hybrydowych. Ćwiczenie udało się, a doskonała ocena certyfikacji dywizji stanowi potwierdzenie umiejętności.
      A do żołnierzy NATO: - Mam nadzieję, że będziecie mieli coraz więcej okoliczności do doskonalenia współdziałania w warunkach bojowych po to, abyście w razie potrzeby mogli ramię w ramię, jako najsprawniejsza armia świata, stawać w obronie świata wolnego. I abyście zawsze wracali spokojnie do domu - życzył prezydent Andrzej Duda.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama