UWAGA!

Zawadiaka z kompasem w głowie (Opowieści z lasu, odc. 142)

 
Elbląg, Zawadiaka z kompasem w głowie (Opowieści z lasu, odc. 142)
fot. Lubos Houska/Pixabay

Przyrodnicy opisują go jako krewkiego indywidualistę, który trzyma innych na dystans i zaciekle broni swojego terytorium. Niewielkich rozmiarów rudzika wyróżnia także to, że nigdy się nie gubi i zawsze wie, dokąd powinien lecieć. Zamieszkuje wilgotne lasy, parki, ogrody w całym kraju, można go zaobserwować również na terenach wokół Elbląga.

Jak podaje Encyklopedia Leśna ptak ten osiąga długość do 14 cm, jego masa ciała waha się pomiędzy 14 a 23 g. Łatwo rozpoznać go po ubarwieniu – rdzawy przód ciała mocno kontrastuje z brunatnym wierzchem. Samiec i samica niespecjalnie się od siebie różnią, szacuje się, że w Polsce żyje ok. 1-1,5 mln par rudzików.
       To gatunek wędrowny, we wrześniu zaczyna odlatywać na południe Europy, by tam spędzić zimę.
       - Jest jednak część osobników, która tutaj zostaje, poza tym w tym czasie przylatują do nas rudziki z północy – mówi Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg.
       Wiosenne powroty rudzików zaczną się w marcu, później połączą się one w monogamiczne pary, a okres lęgowy będzie trwał od kwietnia do lipca.
       "Gniazdo, zbudowane od zewnątrz ze zbutwiałych liści, od środka z dobrze splecionego mchu, umieszcza w wykrotach, w zagłębieniu ziemi pod osłoną zwisających gałązek, pod nawisem trawy lub w nisko umieszczonej dziupli. Składa 5-7 jasno zabarwionych jaj w rdzawe plamki. Wysiaduje tylko samica przez 13-14 dni. Młode opuszczają gniazdo po 12-15 dniach" – czytamy na stronie ekologia.pl
       Charakterystycznie śpiewa, a robi to m.in. po to, by zaznaczyć granice swojego terytorium. Jeśli jednak to nie zadziała – przystępuje do ataku.
       "Jeśli krótki sparing nie rozstrzygnie problemu i żadna ze stron konfliktu nie ustąpi, może dojść do prawdziwej walki – na śmierć i życie. Rywale lub rywalki będą celowały w oczy i nogi. Jeśli i tym razem nikt nie ustąpi – skutek będzie fatalny" – tak opisuje to zjawisko Jacek Karczewski w swoim artykule umieszczonym na stronie jestemnaptak.pl.
       Gatunek ten wyróżnia coś jeszcze.
       "Na przykład doskonale nam znany i przez wszystkich lubiany rudzik (Erithacus rubecula) ma specjalne receptory, pozwalające na rejestrowanie pola magnetycznego Ziemi. Nazywamy je magnetoreceptorami. Dzięki nim potrafi, tak jak igła kompasu, zawsze wskazać odpowiedni kierunek, rozpoznając biegun północny i południowy. Takie rozpoznawanie kierunków świata to nie lada wyczyn, ale i wielkie dla ptaka udogodnienie. Przecież nie zawsze widać gwiazdy, za to pole magnetyczne Ziemi oddziałuje stale" – wyjaśnia Rafał Śniegocki w swojej publikacji "Z pamiętnika skrzydlatych myśli" (Centrum Informacyjne Lasów Państwowych, Warszawa 2012, s.69).
       Jak dodaje autor receptory te znajdują się w głowie ptaka i działają tylko wtedy, gdy jest w ruchu.
oprac. mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama