UWAGA!

Zbliża się „Sprzątanie Świata”

Elbląg, Zbliża się „Sprzątanie Świata”

W tym tygodniu przypada 16. już „Sprzątanie świata”. W Polsce akcja organizowana jest głównie przez szkoły i organizacje społeczne. Hasło tegorocznego sprzątania brzmi: „Pomagajmy Ziemi – codziennie”. Ponad 70 proc. polskiego społeczeństwa uznaje zasady rozwoju zrównoważonego, ale nasze codzienne zachowania związane z zakupami i konsumpcją, segregowaniem odpadów czy oszczędnością energii wciąż pozostawiają wiele do życzenia.

Fundacja Nasza Ziemia kolejny raz zaprasza do wspólnych działań dla zachowania i poprawy stanu środowiska w Polsce. Prowadzona od dwóch lat „Kampania na rzecz Zrównoważonego Rozwoju” promuje i uczy, jak praktycznie i na co dzień chronić środowisko. Kampania jest częścią programu „Dekady Edukacji dla Zrównoważonego Rozwoju” UNESCO, przypadającej na lata 2005-2014. I choć program ów znajduje się aktualnie na półmetku, to dużo jeszcze zostało do zrobienia.
       Z jednej bowiem strony, ponad 70 proc. polskiego społeczeństwa uznaje zasady rozwoju zrównoważonego, z drugiej zaś - nasze codzienne zachowania związane z zakupami i konsumpcją, segregowaniem odpadów czy oszczędnością energii wciąż pozostawiają wiele do życzenia. A przecież Ziemi można - i trzeba - pomagać codziennie. Samo bowiem sprzątanie śmieci z terenów zielonych raz do roku problemu nie rozwiązuje. Przynajmniej na dłuższą metę. A swoją drogą, czy to nie żenujące, że często dzieci w ramach akcji sprzątają tak naprawdę po rodzicach? Wystarczy popatrzyć na pobocza dróg zawalone śmieciami wyrzucanymi z jadących samochodów… Jakby nie można było plastikowego kubka po kawie wyrzucić na najbliższej stacji paliw!
       Ekologiczne wyzwania stojące w tej chwili przed Polską to przede wszystkim osiągnięcie zapisanych w dyrektywach Unii Europejskiej poziomów odzysku i recyklingu odpadów (do 2014 roku minimum 60 proc. ogólnego poziomu odzysku i od 55 do 80 proc. recyklingu w zależności od materiałów, od 2012 roku systemowo powinny być także przetwarzane bioodpady – 50 proc. z nich powinno być kompostowane) oraz podjęcie kroków zmierzających do lepszej ochrony klimatu i adaptacji do pojawiających się zagrożeń klimatycznych.
       Dla ochrony środowiska bardzo ważne są zmiany i rozwiązania systemowe. Ale jak zawsze - kluczowe znaczenie ma postawa i działania każdego z nas. Bo to każdy z nas decyduje, czy posegreguje odpady, uszczelni cieknący kran, wybierze transport publiczny.
       W naszym mieście od lat prym pod tym względem wiedzie Szkoła Podstawowa nr 18, która również w tym roku włączyła się w akcję „Sprzątanie Świata”. Poza tym uczniowie tej szkoły wezmą też udział w akcji „Zamień klamoty na pieniądze – School second hand”, która umożliwia w ramach organizowanego w szkole w piątek 18 września kiermaszu, zamianę książek i zabawek, które się dzieciakom znudziły, na pieniądze.
       Dbałość o naszą planetę to jednak zadanie nie tylko dla dzieci, choć ich trud należy docenić podwójnie. Każdy z nas może pomóc ziemi codziennie – do czego zachęca jako koordynator krajowy akcji sprzątania świata, Fundacja Nasza Ziemia. Trzeba niewiele, choć, jak pokazują nasze, polskie realia, jednak dla dużej liczby naszych rodaków pewne nieekologiczne przyzwyczajenia są trudne do pokonania.
       Wystarczy: nie marnować wody, oszczędzać energię, korzystać w miarę możliwości z transportu publicznego, na zakupach korzystać z toreb wielokrotnego użytku czy segregować odpady. Te wszystkie działania są pożyteczne dla naszej planety i z pewnością wpłyną na jakość życia następnych pokoleń.
       Osoby, które mają pomysły, jak na co dzień ulżyć środowisku w biurze, domu czy w podróży, mogą swoje porady umieszczać na stronie www.naszaziemia.pl.
      
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • A kto posprząta na trawnikach psie łajno.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Zazula(2009-09-14)
 • Czyli mlodzież sprzatnie po mlodzieży Bisa /Pomnik, a Miasto przez cały rok nie jest w stanie choć odrobinę zadbać o swoje tereny. Może w końcu to urokliwe, ale zasmiecone miejsce stanie się minimalnym kosztem głownym punktem widokowym Elblaga. Kto tam jeszcze nie był to musi koniecznie je odwiedzić, by zrozumieć konieczność przywrocenia je mieszkańcom.
 • a może by tak nie brudzić????
Reklama