UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zmiany w sądach

Od poniedziałku sądowe wydziały cywilno-karne staną się tzw. sądami grodzkimi. Przejmą one m.in. sprawy rozpatrywane dotąd przez kolegia. W Elblągu do sądu grodzkiego trafić ma z tego powodu 5 tysięcy nowych spraw.

Sąd grodzki, a dokładniej - IX wydział grodzki sądu rejonowego - w Elblągu powstanie w Sądzie Rejonowym przy ul. Płk. Dąbka. Około 15 tysięcy spraw rocznie rozstrzygać będzie pięciu sędziów.
     Likwidacja kolegiów do spraw wykroczeń, których nie ma w Unii Europejskiej, ma sprawić, że drobniejsze, ale społecznie dokuczliwe sprawy będą rozstrzygane szybciej i profesjonalnie przez zawodowych sędziów - w kolegiach robiły to społeczne składy orzekające.
     Do sądów grodzkich trafią przewinienia drogowe (m.in. kolizje, jazda "na gazie" i bez włączonych świateł), drobne kradzieże, awantury domowe i uliczne, sprawy cywilne, których podstawą jest umowa dotycząca zobowiązań o wartości do 5 tysięcy złotych, część spraw sądzonych na podstawie Kodeksu Karnego Skarbowego (np. przemyt papierosów i alkoholu bez znaków akcyzy, nieterminowe odprowadzanie podatku VAT i podatku od osób fizycznych), sprawy z oskarżenia prywatnego (jak pobicia i znieważenia, sprawy konsumenckie związane z rękojmią i gwarancją) oraz jazda środkami komunikacji publicznej bez ważnego biletu.
     Wprowadzono także pewne uproszczenia w procedurach sądowych. W sądach grodzkich orzekać będzie tylko jeden sędzia, bronić - jeden obrońca, zaś oskarżać ma nie prokurator, lecz urzędnik policyjny lub inspektor pracy (w sprawach związanych z wykroczeniami pracowniczymi). Proces będzie także mógł się toczyć bez udziału oskarżonego i kończyć wyrokiem zaocznym lub nakazem karnym. Kasacja od rozstrzygnięcia sądu grodzkiego możliwa będzie tylko, gdy złoży ją minister sprawiedliwości lub rzecznik praw obywatelskich.
     Jak mówi przewodnicząca nowego wydziału, sędzia Emilia Zaremba - Hołda, może okazać się, że sędziowskich etatów jest zbyt mało, aby sprawy szybko znajdowały swój finał (dziś na orzeczenie czeka się kilka miesięcy). Aby to zmienić, w Elblągu potrzeba jeszcze co najmniej dwóch sędziów. Pracę utrudni także to, że część nowego wydziału mieścić się będzie w pomieszczeniach obecnego kolegium do spraw wykroczeń przy ul. Kosynierów Gdyńskich.
     Elbląski sąd grodzki przejmie pracowników administracyjnych kolegiów, zaś społeczni "sędziowie" 17 października zakończą swoją działalność.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama