UWAGA!

Komisja wyborcza odrzuciła dwóch kandydatów do Senatu

 Elbląg, Wojciech Penkalski chciał kandydować do Senatu
Wojciech Penkalski chciał kandydować do Senatu (fot. Witold Sadowski, aerchiwum portEl.pl)

Były poseł Wojciech Penkalski (obecnie Bezpartyjni Samorządowcy) oraz Jarosław Zadrożny z Konfederacji nie zostali zarejestrowani przez Okręgową Komisję Wyborczą w Elblągu jako kandydaci do Senatu w okręgu nr 84. Po weryfikacji list z podpisami okazało się, że zebrali ich za mało.

Podpisy poparcia dla Jarosława Zadrożnego pełnomocnik komitetu Konfederacja i Niepodległość złożył już 1 września. Okręgowa Komisja Wyborcza w Elblągu po weryfikacji podpisów stwierdziła, że prawidłowo złożonych jest 1725 podpisów. Tymczasem wymóg to minimum 2 tys. podpisów mieszkańców danego okręg wyborczego, w tym przypadku z Elbląga, powiatu elbląskiego, braniewskiego, bartoszyckiego i lidzbarskiego. Pełnomocnik przed zakończeniem terminu przyjmowana list (6 września godz. 16) dostarczył dodatkowe podpisy, ale okazało się po ich weryfikacji, że do 2 tysięcy zabrakło... 33 sztuk. OKW nie miała innego wyjścia i odmówiła rejestracji kandydata.

Z kolei Wojciech Penkalski, były poseł Ruchu Palikota (obecnie przedsiębiorca), zebrał – jak się okazało po weryfikacji – zaledwie 1047 prawidłowo złożonych podpisów. Listy pełnomocnik Bezpartyjnych Samorządowców dostarczył 6 września i nie miał już czasu na złożenie dodatkowych.

Okręgowa Komisja Wyborcza w uchwałach opublikowanych 8 września odmówiła rejestracji obu kandydatów. Ich pełnomocnicy mają czas do poniedziałku na wniesienie odwołania od tych decyzji.

Przypomnijmy, że na razie do Senatu w okręgu nr 84 zarejestrowanych jest troje kandydatów: Łukasz Kochan (PiS), Justyna Masiewicz-Grodź (Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin) oraz Jerzy Wcisła (Koalicja Obywatelska).

RG

Najnowsze artykuły w dziale Wybory 2024

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • W Końskich Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło "osiem konkretów", na które składa się wprowadzenie emerytur stażowych - 38 lat dla kobiet i 43 dla mężczyzn, program modernizacji i rewitalizacji bloków "Przyjazne osiedle", "Darmowe autostrady", program "Lokalna półka" - zakładający obowiązek oferowania w marketach minimum 2/3 owoców, warzyw, produktów mlecznych, mięsa i pieczywa pochodzących od lokalnych dostawców, program finansowania wycieczek dla uczniów "Bon szkolny - poznaj Polskę". PiS zapowiedział też program poprawy żywienia pacjentów w szpitalach "Dobry posiłek", program darmowych leków dla seniorów 65+ oraz dzieci do 18.roku życia i program 800+.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  42
  94
  ...................(2023-09-10)
 • Wcisłę mogliby odrzucić. Bo działa na szkodę Elbląga, blokuje rozbudowę portu w Elblągu, razem z Wróblewskim zmarnotrawili pieniądze na jakieś durne ankiety i w ogóle dosyć tej dyktatury Wcisły w Elblągu
 • Jeżeli nie chcecie, żeby Marszałkiem Senatu był Koperciarz (Grodzki), który kryje się za immunitetem (bo prokuratura chce mu postawić 4 mocne zarzuty) To nie głosujcie na Wcisłę. Żeby opoz
 • Mam nadzieję, że senatorem zostanie Pan Łukasz Kochan i, że będziemy mieli spokój od tego Wcisły
 • @................... - Zapomniałeś dopisać że od nowego roku kolejna podwyżka składek na ZUS. I dwa razy "lepsza"inflacja niż w Unii
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  87
  35
  Taka pisowska obłuda(2023-09-10)
 • Nie spełnili wymogów formalnych.
 • Prawda. Dziwię się że jurasa jeszcze trzymają w partii. Tyle złego wyrządził miastu, tyle razy się skompromitował. Widocznie w tym peło im bardziej działasz przeciwko Polsce im bardziej hamujesz ja w rozwoju i im bardziej kalasz we własne gniazdo tym bardziej partia peło to docenia i zbierasz w partii profity.
 • @................... - Żenada
 • Ty swój mózg odrzuć
 • Kolejny prymityw
 • @................... - @W Końskich… dodaj jeszcze, że za te wszystkie obiecanki płacimy my, wszyscy obywatele bo drożeje wszystko i ciągle. Czy pamiętasz czasy, aby ziemniaki w sezonie kosztowały 3,50 zł/kg? Na wiosnę będą po 5 zł? Ile płacimy za mieszkanie, wodę, opał, paliwo, żywność? Państwo może dać obywatelom tylko tyle, ile oni wyprodukują, zapłacą w podatkach. Państwo może też pożyczać i nasze robi to na potęgę. Za trzy lata zacznie się spłacanie pożyczek zaciągniętych w Japonii, Luksemburgu, USA i wtedy dopiero będziemy mieli płacz i biedę.
 • @................... - Jestem ciekawa, w jaki sposób będą sprawdzać czy artykuły mają lokalne pochodzenie.
Reklama