UWAGA!

Alkohol i narkotyki pod lupą policji

 Elbląg, Alkohol i narkotyki pod lupą policji
(fot. WS, archiwum portEl.pl)

W poniedziałek przez cały dzień elbląscy policjanci prowadzili akcję „Alkohol i narkotyki”. Funkcjonariusze przebadali trzeźwość 865 kierowców, na obecność alkoholu i narkotyków, zatrzymali dwóch nietrzeźwych „za kółkiem”. Akcję prowadzili elbląscy i pasłęccy policjanci wspólnie z żołnierzami Żandarmerii Wojskowej. Ich celem było eliminowanie z ruchu drogowego nietrzeźwych kierowców i po użyciu narkotyków.

Na szczęście tylko w dwóch przypadkach wynik badania okazał się pozytywny. Rekordzistą okazał się 44-letni Zdzisław W., który został zatrzymany do kontroli przy ulicy Warszawskiej w Elblągu. O godzinie 7.20, jadąc citroenem jumper miał ponad promil alkoholu w organizmie. Kolejny nietrzeźwy został zatrzymany przez patrol prewencji o godzinie 11 na ulicy Grottgera. 61-letni mieszkaniec Iławy wpadł w nietypowej sytuacji. Stanął swoim vw touran w zatoczce dla pojazdów tuż za radiowozem. Policjanci kontrolowali inne auto. Mirosław P. wyszedł z auta chwiejnym krokiem i pytał mieszkańców o drogę do ZUS w Elblągu. Nie zauważył, że w nieoznakowanym radiowozie siedzą mundurowi. Policjanci przebadali go i okazało się, że jest nietrzeźwy, a dokładne badanie wskazało 0,8 promila. Mężczyzna tłumaczył, że dzień wcześniej wypił kilka piw i bardzo się spieszył na komisje lekarską do elbląskiego ZUS. Niestety, na komisję nie dotarł, bo został zatrzymany. Po czynnościach funkcjonariusze go zwolnili i wręczyli wezwanie na przesłuchanie. Jego auto trafiło na parking policyjny.  Nietrzeźwi kierowcy odpowiedzą teraz przed sądem. Grozi im kara do 2 lat pozbawienia wolności. Wśród kontrolowanych nie było przypadku prowadzenia samochodu po narkotykach.
       Ponadto policjanci podczas działań zatrzymali 7 dowodów rejestracyjnych, wręczyli 43 mandaty kierowcom, głównie za przekraczanie dozwolonej prędkości oraz skierowali 6 wniosków do sadu o ukaranie.
       Policjanci apelują do kierowców o trzeźwość i niewsiadanie za kierownicę samochodu nawet po niewielkiej ilości wypitego alkoholu. Oprócz konsekwencji, np. za spowodowanie wypadku po alkoholu, czekają ich również konsekwencje prawne. Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, stan po użyciu alkoholu występuje wówczas, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi od 0,2 do 0,5 promila. Natomiast stan nietrzeźwości występuje, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila. Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem karanym aresztem lub grzywną. Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest już przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch. W obydwu przypadkach sąd orzeka o zakazie prowadzenia pojazdów.
      
Jakub Sawicki, KMP Elbląg

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • szkoda tylko że badań nie przeprowadzili między sobą bo podejrzewam że liczba pijaków była by większa. Działoszyński wydał jedynie rozkaz badania wyrywkowego ze względu na panujacą patologie alkoholików w szeregach policji. Drogówka Smażowskiego mówi wszystko " Narkotyków nie stwierdzili bo nie potrafią typować kogo poddać badaniom a narkotesty mają wydzielone do kilku sztuk przy pobieraniu. Czyli zmarnowali jak psu w d. ..
  • No to teraz może " akcja żniwa" i sprawdzenie jak rolnicy stosują się do przepisów ruchu drogowego oraz stany technicznych urządzeń rolniczych. Największą zmorą są kombajny z zamontowaną hederą na wąskich drogach powiatowych, z którymi czasami nie można się wyminąć.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    11
    0
    urokwsi(2014-07-30)
  • na terapie obowiązkowo i to płatną z własnej kieszeni. 10 tygodni prania mózgu i dopiero do ciupy aby czasami bez prawka nie śmigali cwaniaki. dotyczy każdego pijaka za sterami czegokolwiek!!!!! co może zrobić krzywdę innym niewinnym. niech se na deskorolce pojeżdżą dekle jak se gire albo łape połamie w 5 miejscach to zrozumie może.
  • Tak jak mówisz SaraWell. Akcja psiolicji nie ma nic wspolnego z bezpieczeństwem. Trzepanie kasy i pokazywanie swojej wydumanej wyzszosci. Tak wygladaja w wiekszosci "interwencje" na drodze. Nie ma ich przy szkolach czy niebezpiecznych miejscach. Zgodnie z ostatnia kontrola NIK: ponad polowa policjantow nie umie przeprowadzac kontroli, nie zna prawa, jezdza samochodami w gorszym stanie technicznym niz nasze a to nam zabieraja dowody za jakies ryski na kloszach od swiatel itd itp. Poczytajcie o tych. .. .
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    idioci_z_psiolicji(2014-11-15)
Reklama