UWAGA!

Handel narządami. Bez żartów

 
Elbląg, Do elbląskiego sądu trafiły dwa akty oskarżenia przeciwko mężczyznom, którzy chcieli sprzedać swoje nerki
Do elbląskiego sądu trafiły dwa akty oskarżenia przeciwko mężczyznom, którzy chcieli sprzedać swoje nerki (fot. arch. portEl)

"Sprzedam nerkę" – ogłoszenia tej treści można znaleźć w serwisach internetowych w całym kraju. Złożenie takiej oferty to przestępstwo, za które można trafić przed sąd. Przekonało się o tym dwóch mieszkańców podelbląskich miejscowości. Jeden chciał sprzedać swój narząd "dla żartu", drugi chciał zwyczajnie zarobić. Obie sprawy zakończyły się aktem oskarżenia.

"Wielu lekarzy i prawników uważa, że problem handlu narządami ludzkimi jest w Polsce zupełnie niezbadany, jest marginalizowany, a jednak istnieje i się rozwija na coraz większą skalę. Wielu lekarzy wie o przypadkach sprzedawania ludzkich organów, np. nerek, jednak problem ten jest traktowany po macoszemu, gdyż panuje obiegowa opinia, iż pomyślne dokonanie zabiegu transplantacji wymaga zgodności wielu czynników biologicznych organizmów dawcy i biorcy, i co za tym idzie, jest to niemożliwe bez korelacji danych dawców i biorców przy wykorzystaniu zaawansowanych i obszernych baz takich danych, co jest mało prawdopodobne na czarnym rynku. Należy podkreślić, iż nikt nie bierze pod uwagę, że czarny rynek może być porównywalny w swojej skali i zapleczem technicznym z rynkiem legalnym. Kwestią pozostają zatem wyłącznie finanse, które w tym procederze są bardzo wysokie." /Wydział Wsparcia Zwalczania Cyberprzestępczości Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji/
       Policjanci monitorują Internet i zwracają baczną uwagę na ogłoszenia dotyczące sprzedaży narządów ludzkich. W wyniku takich działań przeprowadzonych w grudniu 2013 r. i w lutym 2014 r. doszło do zatrzymania dwóch mieszkańców podelbląskich miejscowości. Obaj panowie oferowali swoje nerki, oczywiście za odpowiednią opłatą. Nie znaleźli nabywców, ale za swoje anonse odpowiedzieć muszą.
       - 21 – letni Bartłomiej Z. umieścił anons o sprzedaży nerki, jak przyznał, dla żartu – mówi Jolanta Rudzińska, rzecznik prasowy Prokuratury Rejonowej w Elblągu. - Żart ten znalazł swój finał w sądzie. 22 kwietnia zapadł wyrok nakazowy, na mocy którego mężczyzna ma zapłacić grzywnę w wysokości 500 zł. Z kolei 30 kwietnia skierowaliśmy do elbląskiego sądu akt oskarżenia przeciwko 55-letniemu Pawłowi B. - kontynuuje prokurator Rudzińska. - Mężczyzna zdecydował się na sprzedaż własnej nerki, bo chciał zarobić. O jego anonsie poinformował mieszkaniec Radomia.
       Kary dla oferenta to: grzywna, ograniczenie wolności bądź pozbawienie wolności do roku. Z poważniejszymi konsekwencjami musi się liczyć ten, kto za taką transakcję chce zapłacić bądź w niej pośredniczy. Zgodnie z art. 44 ust. 1 ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów kara wynosi od 6 miesięcy do 5 lat.
       Zgodnie z prawem narządy mogą być pobierane od żywego dawcy na rzecz krewnego w linii prostej, rodzeństwa, osoby przysposobionej lub małżonka, a ich pobranie na rzecz innych osób wymaga zgody właściwego miejscowo sądu rejonowego. Wówczas opinię musi wydać Etyczna Komisja Krajowej Rady Transplantacyjnej.
       Ale czarne podziemie przeszczepowe nadal istnieje...
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • ooooo dzis jakis atak na ludzi którzy chca sprzedac narzady. :)
 • Żart, następny wróg państwa który będzie karany z całą bezwzględnością. :) A dwie linijki niżej artykuł że mamy 25 lat wolności :d
 • sprzedam paznokcia u nogi; ]
 • Może go jeszcze o gwałt oskarżą, bo ma organy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  observer(2014-05-28)
 • a czemu włosy można legalnie sprzedawać??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  AnaHana(2014-05-28)
 • To na chu. .j jest pytanie w składanym wniosku EU czy zgadzam się na przeszczep organów? moje ogłoszenie brzmi: oddam nerkę!!!
 • oddam nerkę za NIC, nie chcę jej sprzedać. .. oddam za free, ,, ,i co sąd ma o tym decydować???
 • Czyli Sąd chce mieć ją za darmo i ukara dawcę. Kur. .. co za kraj, masakra. Pamiętajcie że jak moje organy będą do przeszczepu to bierzcie wszystko co się nadaje. .. .. Mam to wpisane w prawo jazdy wydane w UK, bierzcie to też pod uwagę.
 • sprzedam organy, ale te z kościoła
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  organista(2014-05-29)
 • a ja sprzedam używaną wątrobę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  Pracownikprosektorium(2014-05-29)
 • Handel organami oczywiście potępiam bo jest to niemoralne ze strony kupujących, a nie sprzedających ponieważ wykorzystuje się tu (zresztą jak i w wielu pochodnych " dzidziach" ) złą sytuację ludzi i często dramatyczne decyzje jakie się na ten czyn składają. Tylko czemu jak i w dilerce, czy np. innym posiadaniu karać tych co są na spodzie tej piramidy, a nie lekarzy pośredników i kupujących, ano dlatego że stopień wykrywalności jest wyższy i statystyki lepiej wyglądają. Prawda jest taka, że jak to piszą w innych komentarzach, czemu można sprzedać legalnie włosy, oddać krew czy szpik, czemu można sprzedać swoje ciało poprzez prostytucję? Nielegalnym jest fakt pobierania z tego korzyści jako pośrednik (przynajmniej z większości - nie licząc włosów :-P ). Dziwny jest ten nasz system sprawiedliwości - Oj źle się dzieje w państwie duńskim jak się bierze za malućkich - WYGODA kogoś dopadła w tej całej machinie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  MiłośnikmiastaE-g(2014-05-30)
 • To świadczy tylko o tych co nami rządzą - doprowadzili ludzi do tak desperackich czynów jak sprzedaż własnych narządów - gdyby dali im tyle ile sami zarabiają pewnie tego by nie było.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kowalzły(2015-03-14)
Reklama