UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Proces policyjnych laborantów ruszy we wrześniu

 
Elbląg, Proces przeciwko byłym laborantom to jeden z wątków w słynnej sprawie Olewnika
Proces przeciwko byłym laborantom to jeden z wątków w słynnej sprawie Olewnika (fot. arch. portEl)

W tym miesiącu przed elbląskim Sądem Rejonowym rozpocznie się proces przeciwko byłym pracownikom laboratorium kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Prokuratura zarzuca im poświadczenie nieprawdy i niedopełnienie obowiązków, co skutkowało utratą dowodów i koniecznością ekshumacji ciała Krzysztofa Olewnika.

To jeden z wątków w głośnej i dużej sprawie o zabójstwo Krzysztofa Olewnika. Mężczyzna został uprowadzony w 2001 r. i zamordowany dwa lata później, pomimo przekazania porywaczom okupu. Ciało Olewnika zostało znalezione 28 października 2006 r. w lesie kolo Różana pod Ostrołęką.
       W 2007 roku Prokuratura Okręgowa w Olsztynie wszczęła śledztwo, w którym ustalane są nieznane okoliczności porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika oraz badane nieprawidłowości przy dotychczasowych postępowaniach w tej sprawie. W maju 2008 sprawa została przeniesiona do Gdańska.
       W toku śledztwa aresztowano 12 uczestników porwania oraz osób uczestniczących w późniejszym przetrzymywaniu mężczyzny. Dwaj sprawcy zabójstwa skazani przez sąd na dożywocie zostali znalezieni martwi w więziennych celach.
       Akt oskarżenia, który wpłynął do elbląskiego Sądu Rejonowego, jest związany z głośną sprawą Krzysztofa Olewnika.
       - Zarzuty postawiono dwóm osobom: Bogdanowi Z. i Jolancie D., które w 2006 r. pracowały w laboratorium kryminalistycznym KWP w Olsztynie – mówi sędzia Dorota Zientara, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu. - Mężczyzna jest oskarżony o poświadczenie nieprawdy w sprawozdaniu z badań genetycznych ciała, które w 2006 r. zostały znalezione koło Różana oraz o niedopełnienie obowiązku zabezpieczenia dowodów rzeczowych z badań, w efekcie dowody te zostały utracone i konieczna była ekshumacja ciała Krzysztof Olewnika. Bogdan Z. był ekspertem laboratoryjnym i przeprowadzał badania próbek DNA.
       - Natomiast Jolanta D. była w owym czasie jego przełożoną – kontynuuje sędzia Zientara. – Prokuratura zarzuca jej, że - po pierwsze – ułatwiła Bogdanowi Z. popełnienie czynu zabronionego, a po drugie – jako naczelnik laboratorium nie dopełniła obowiązków i tym samym przyczyniła się do utraty dowodów. Czyny te są zagrożone odpowiednią karą do 5 lat i do 3 lat pozbawienia wolności.
       Kolejne sądy nie chciały tej sprawy prowadzić. Pierwotnie miał ją rozpoznawać Sąd Rejonowy w Olsztynie. Sędziowie poprosili jednak Sąd Najwyższy, by przekazał akta poza okręg olsztyński. W połowie marca Sąd Najwyższy zdecydował, że sprawa trafi do elbląskiego sądu rejonowego. Ten też jej nie chciał, ale będzie musiał rozpoznać, bo Sąd Apelacyjny w Gdańsku odrzucił wniosek o przekazanie sprawy do Sądu Okręgowego w Elblągu. Ostatecznie proces ruszy 30 września.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama