UWAGA!

Uwaga na oszustów internetowych

 Elbląg, Uwaga na oszustów internetowych

Wykonując przelew z internetowego konta bankowego należy zachować ostrożność i stosować się do zaleceń bezpieczeństwa, które podaje bank. W przeciwnym razie można paść ofiarą oszustwa na niemałą sumę pieniędzy. Natomiast sprawcy wyłudzeń może grozić kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Pewien mężczyzna z Elbląga korzystał ze swojego konta bankowego w Internecie. Gdy się logował został przekierowany na inną stronę, która wyglądała niemal identycznie, jak ta bankowa (wtedy jeszcze nie wiedział, że nie znajduje się na oficjalnej stronie swojego banku). Na rachunku znalazł saldo w wysokości kilkakrotnie przewyższającej faktyczny stan konta oraz informację, że na jego konto omyłkowo przelano znaczną sumę pieniędzy. Pojawiła się też informacja na jaki numer konta należy ją zwrócić oraz gotowe okno przelewu internetowego z podaną kwotą. Jaki był finał nietrudno się domyślić. Mężczyzna przelał wskazaną kwotę używając tzw. kodu jednorazowego. Po chwili jeszcze raz wszedł na stronę bankową. Wtedy okazało się, że na jego koncie nie ma już znacznej sumy pieniędzy, a faktyczny rachunek został uszczuplony o pieniądze, które sam wcześniej przelał na obce konto. O sytuacji powiadomił bank oraz policję. W tej chwili trwa w tej sprawie śledztwo.
       Pamiętajmy, aby korzystając z rachunku bankowego w Internecie zachowywać zasady bezpieczeństwa. Przede wszystkim należy zapoznawać się z informacjami dotyczącymi zasad transakcji w oddziałach banku. Bank nigdy nie prosi o dokonanie transakcji pieniężnych oraz podawanie kodów jednorazowych nawet w przypadku omyłkowego przelania pieniędzy. Zwracajmy uwagę czy połączenie z bankiem jest szyfrowane – ikonka kłódki na dole na pasku przeglądarki. Jeżeli mamy podejrzenia co do nieoryginalności strony nie róbmy przelewu, nie podawajmy także kodów do wykonania takich operacji.
      
mł. asp. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Czemu zatojona jest informacja jaki to bank ? Czy my żyjemy w pozornrej demokracji i wolności obywatelskiej czy w nowym rodzaju kołchozu XXI wieku ? Nie ma co się dziwić skoro Polska inwigiluje swoich obywateli najbardziej w UE czy to przez internet, telefon nie mówiąc o kamerach za każdym krzakiem. Inteligentny gankster czy złodziej dobrze wykształcony jest zawsze przynajmniej o krok od policji a później wychodza takie kwiatki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Janek z pancernych(2012-09-18)
 • m bank?
 • Nie ważne czy to mBank czy PKO itp. Jedyne co to winny jest sam poszkodowany. Naściągał jakiegoś gówna a później płacze. Jakby omyłkowo przelali ileś tam pieniędzy cofnęliby to i tyle + ew. list do klienta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  seba_bwo(2012-09-18)
 • nikt by nie cofnął omyłkowo przelanych pieniędzy!! jeśli coś już trafi na moje konto to leży to tylko w mojej dobrej woli żeby to oddać :P nikt nie ma prawa (w szczególności bank) pobrać pieniędzy z mojego konta, nawet jeśli pracownik banku przypadkowo zwiększył sumę na naszym koncie; ]
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  bankowiec(2012-09-18)
 • @bankowiec ja kiedys otrzymalem omylkowo 2 przelewy z wyplata i kilka godzin pozniej 1 z tych przelewow wrocil do mojego pracodawcy - w tytule bylo napisane cos o podwojnym ksiegowaniu. .wiec jednak maja prawo. .
 • Gamoń z Ęblągowa.
Reklama