UWAGA!

Uważajcie na wyłudzenia

Elbląg, Uważajcie na wyłudzenia

Obiecał mu pracę w firmie jako kierowca, w zamian poprosił o przysługę wzięcia kredytu na swoje nazwisko. Bezrobotny elblążanin skusił się, tym bardziej, że nieznajomy zadeklarował, że sam będzie regularnie spłacał raty. Gdy elblążanin oddał mu pobrane z banku pieniądze, po przyszłym pracodawcy ślad zaginął...

– Na taką „intratną” propozycję dał się skusić pewien elblążanin, zaczepiony przez nieznanego mu mężczyznę – opowiada sierż. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu. - Scena rozegrała się wczoraj na jednym z elbląskich przystanków komunikacji miejskiej. Nieznajomy zapytał elblążanina, czy ten ma prawo jazdy. Gdy mężczyzna potwierdził i przyznał, że jest bezrobotny, ten zaproponował mu pracę. W zamian chciał, aby elblążanin w ramach przysługi za zatrudnienie wziął na swoje nazwisko kredyt. Mężczyzna skuszony zatrudnieniem zgodził się. Nieznajomy od ręki wystawił mu zaświadczenie o zatrudnieniu, z którym ten udał się do banku po pieniądze. Jako że przyszły pracodawca zobowiązał się spłacać zaciągnięty kredyt, elblążanin przekazał mu kwotę 19 000 zł, którą wziął na siebie z banku. Oczywiście, po otrzymaniu pieniędzy „pracodawca” już się nie odezwał. Oszukany człowiek sam zgłosił się na policję i opowiedział o całym zdarzeniu. Teraz bezrobotny mężczyzna, oprócz spłacania kredytu, może jeszcze odpowiadać karnie za jego wyłudzenie. Może, ponieważ zawarł umowę, wiedząc, że zaświadczenie o jego zatrudnieniu jest nieprawdziwe. Za wyłudzenie kredytu, które kwalifikowane jest jako oszustwo, może grozić nawet do 8 lat pozbawienia wolności.
       Policja ostrzega:
       Wyłudzenia kredytów, prowizje za „pomoc” w uzyskaniu pożyczki oraz pozyskiwanie danych lub dokumentów obcej osoby po to, by później na jej nazwisko wyłudzić kredyt – w taki sposób działają przestępcy, chcący pozyskać pieniądze – od nas lub z banku przez nas. W tym drugim przypadku przestępcy takiego pośrednika nazywają „słupem”. Policja ostrzega przed podejrzanymi okazjami do łatwego zarobienia pieniędzy od obcych nam osób. Bądźmy czujni, gdy ktoś proponuje nam wzięcie kredytu na siebie w zamian za coś lub chce „prowizji” za pomoc w uzyskaniu nienależnego nam kredytu. W takich przypadkach zawsze warto zadzwonić pod nr 112 i poinformować o tym policję. Uchroni to nas przed często dużą stratą finansową oraz odpowiedzialnością karną.
       Pamiętaj: Jeżeli zawierasz umowę kredytową z bankiem, to Ty odpowiadasz za spłatę kredytu oraz wszystkie zaświadczenia, które przedkładasz dla banku. Jeżeli są one nieprawdziwe lub przedstawiają nieprawdę, a uzyskasz na ich podstawie kredyt, odpowiesz za jego wyłudzenie. Grozi Ci wtedy kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.
      
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama