UWAGA!

Od medalu do medalu

 Elbląg, Drużynowe Mistrzostwa Polski w jeździe szybkiej, basen miejski w Elblągu, 20 lutego 1955 r. Startują Helena Pilejczyk (z lewej) i Hanna Skrzetuska (ze zbiorów MAH).
Drużynowe Mistrzostwa Polski w jeździe szybkiej, basen miejski w Elblągu, 20 lutego 1955 r. Startują Helena Pilejczyk (z lewej) i Hanna Skrzetuska (ze zbiorów MAH).

Przed nami wtorkowe (9 marca) spotkanie w ramach Kawiarenki Historycznej Clio. Tym razem mowa będzie o sporcie. Pół wieku temu elblążanki zdobyły srebrny i brązowy medal olimpijski w jeździe szybkiej. Gościem kawiarenki będzie Helena Pilejczyk.

Jesteśmy wszyscy świeżo po wielkich emocjach sportowych związanych z Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi. Dzięki sukcesowi w jeździe szybkiej i zdobyciu brązowego medalu przez polskie łyżwiarki trenowane przez elblążankę Ewę Białkowską, ożyły z pewnością wspomnienia sprzed lat. Związane one są z wielkimi sukcesami elbląskich łyżwiarzy, które zaczęły się w połowie lat 50-tych minionego wieku za sprawą wielkiego trenera, Kazimierza Kalbarczyka. I oczywiście talentu, pracowitości wielu elbląskich sportowców.
       Ukoronowaniem tych sukcesów było zdobycie medali olimpijskich przez elblążanki na Igrzyskach Zimowych w Squaw Valley w 1960 roku – w biegu na 1500 m – brązowego przez Helenę Pilejczyk i srebrnego przez Elwirę Potapowicz-Seroczyńską. Za sukcesami przychodziły marzenia, obietnice, a nawet projekty wybudowania w mieście toru do szybkiej jazdy i stworzenia tu centrum łyżwiarstwa szybkiego. Było wszystko: świetna kadra trenerska, talenty i zapał młodych ludzi...
       Z największą przyjemnością zapraszamy na spotkanie z bohaterką emocji sportowych sprzed 50 lat, Heleną Pilejczyk. Pragniemy porozmawiać o tym, jak się uprawiało sport w tamtych latach, o trenerach, treningu, sprzęcie sportowym. I o współczesnych igrzyskach w Vancouver, gdzie Helena Pilejczyk była gościem organizatorów.
       Zapraszamy we wtorek, 9 marca o godz. 17.30 do muzealnego budynku Gimnazjum – wejście od ulicy Zamkowej. Organizatorami spotkania są Muzeum Archeologiczno-Historyczne i elbląski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego.
      
      
Wiesława Rynkiewicz-Domino, Muzeum

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Zamiast tego molocha - Centrum Biznesu przy ul. Grunwaldzkiej trzeba było wybudować basen i tor do jazdy szybkiej na lodzie !!
  • Przestańcie już, co trzeba było a co nie !!! Znależli gorący temat :(
  • Warto pomyśleć o Shortrecku, warunki są, czasu też jest trochę, 4 lata do Soczi, można wiele zdziałać. Szukacie czegoś czym można promować Elbląg - proszę bardzo! Zajmijcie się Shortreckiem. Kasine Wielka i Wisłę wszyscy znają :-) Poza tym Elblążanie nie mają się czego wstydzić! Mamy piękne miasto, Starówka powoli się podnosi. Jak wyjeżdżałem stąd 17 lat do Poznania było o wiele gorzej. Nie ma co konkurowac z Trójmiastem czy Olsztynem, warto poszukać niszy, w której tez można się wykazać.
  • tak, nie umiemy się promować i wykorzystywać nadarzających się okazji, by chwalić się sukcesami elblążan !!!
  • O Elblągu i całej tej naszej kadrze lyżwiarskiej powinno było huczeć w mediach ogólnopolskich !
  • A czemu nie spotkanie z bohaterką emocji sportowych sprzed kilkunastu dni - Ewą Białkowską?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    sista_(2010-03-09)
  • Bo rozmowa o historii. .. proste.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Skiner(2010-03-09)
Reklama