UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... odbył się koncert w hotelu Stadt Elbing

 Elbląg, Hotel Stadt Elbing przed wojną. Dzisiaj to budynek przychodni zdrowia przy ul. Żeromskiego
Hotel Stadt Elbing przed wojną. Dzisiaj to budynek przychodni zdrowia przy ul. Żeromskiego

W niedzielę, 9 czerwca w hotelu „Stadt Elbing” odbędzie się koncert szkoły muzyki militarnej pod przewodnictwem kapelmistrza Lammicha. Poza tym odbędzie się także pokaz artystyczny w wykonaniu trzech rowerzystów. W przypadku niesprzyjającej pogody koncert i pokaz odbędzie się w innym miejscu – o tym pisała elbląska prasa w czerwcu 1901 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.

Dla przypomnienia podróżnym

Niektórzy podróżni, a szczególnie panie, mają w zwyczaju zabierać ze sobą w podróż pociągiem osobowym zbyt wiele bagażu tak, że staje się to uciążliwe dla współpasażerów. Szczególnie często zdarza się to w przypadku podróży na długich dystansach […]. W związku z sezonem wakacyjnym przypominamy, że zgodnie z rozporządzeniem w sprawie transportu kolejowego, w pociągach osobowych w pierwszej, drugiej i trzeciej klasie można przewozić wyłącznie lekkie i małe przedmioty, o ile nie przeszkadzają innym podróżnym swoim zapachem lub w jakikolwiek inny sposób […]. Pracownicy kolei są zobowiązani do przestrzegania przepisów i interweniowania w przypadku ich naruszenia […] (AZ, sobota, 08.06.1901 r.).

 

Ze spraw sądu ławniczego

Czeladnik szewski Albert Gräski, bez stałego adresu zamieszkania, jest człowiekiem, któremu z pracą nie jest po drodze. Z powodu żebractwa nie raz wylądował on w przytułku. Również dziś odpowiadał za żebractwo. Wymierzono mu karę sześciu tygodni aresztu i przekazano sprawę policji (AZ, sobota, 08.06.1901 r.).

 

Robotnicy Michael Wischnewski, Peter Schier, Christoph Neumann i Rudolf Kroll zostali oskarżeni o kradzież. W styczniu bieżącego roku mieli oni ukraść z miejsca, gdzie miał powstać nowy szpital, słupy ogrodzeniowe. Słupy są własnością właściciela ziemskiego Augusta Karstena z Marzęcina (niem. Jungfer). Neumann i Kroll zostali uniewinnieni. Wischnewski i Schier spędzą jeden dzień w areszcie […] (AZ, sobota, 08.06.1901 r.).

 

Mistrz garncarstwa Abraham z Tolkmicka (niem. Tolkemit), który ukradł dwa sosnowe drągi z miejskiego lasu, został skazany na trzy dni więzienia (AZ, sobota, 08.06.1901 r.).

 

Szkoła w Marzęcinie zamknięta do odwołania

Szkoła w Marzęcinie została do odwołania zamknięta z powodu epidemii odry i szkarlatyny (AZ, 08.06.1901 r.).

 

Letni festyn na Schillingsbrücke

Ojczyźniany Związek Kobiet okręgu elbląskiego organizuje w środę, 12 czerwca od godz. 15 na moście Schillingsbrücke letni festyn połączony z koncertem w wykonaniu wojskowej orkiestry podoficerskiej z Kwidzyna (niem. Marienwerder). Na odwiedzających czeka nie lada gratka, gdyż program jest niezwykle bogaty. Zapewniona jest przyjemna rozrywka i wszelkiego rodzaju niespodzianki (AZ, wtorek, 11.06.1901 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.

tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Hotel Stadt Elbing - Miasto Elbląg wraz z ogrodem od strony obecnej al. Grunwaldzkiej - gdzie odbywały się ogólnodostępne imprezy czy koncerty, został zbudowany z funduszy miasta na przełomie XIX i XX wieku i był głównie przeznaczony oraz wykorzystywany przez dostawców i handlujących bydłem rzeźnym, obsługujących uruchomioną w grudniu 1892 roku przy tej samej ulicy Rzeźnię Miejską - Stadt Schlachthof (obecnie teren marketu E'leclerc) oraz istniejący obok niej targ bydłem (powojenne targowisko). W latach 1914-1918 mieścił się w nim rezerwowy lazaret, a od 1935 roku sztab stacjonującej wówczas w Elblągu 21 Dywizji Piechoty Wehrmachtu.
  • Świetny cykl artykułów ! Przypomina, że to było prawie zawsze, a w okresie świetności niemieckie miasto. Trafiło nam się jak :" ślepej kurze ziarno"... bo Adolf przegrał wojnę, a potem Churchill, odmówił Stalinowi Brunsbderga /Braniewa/ i Elbinga... Tak to żylibyśmy na Ukrainie, Białorusi czy Litwie, skąd przybyli pierwsi przesiedleńcy, dzisiaj bylibyśmy rżnięci - " Lachy riezarty " /Petlurowska Ukraina/... Dbajmy o Elbląg, bo PiS chciał reparacji... czyli de facto powrotu do zmiany granic... @Polak Mały
  • Ciekawe, jak wyglądałoby nasze miasto, gdyby na 5 lat lub nawet rok na jego kierownictwo wynajeto by ekipę z Zachodnich Niemiec i to oni stworzyliby plan perspektywiczny dla Elblaga i jego zagospodarowanie przestrzenne.
  • Pięknie z pewnością
  • Szkołę w Marzęcinie zamknięto z uwagi na epidemię odry i szkarlatyny. Tymczasem GIS w Polsce odnotował do końca maja br.195 nowych przypadków zachorowań na odrę co stanowi 12 krotny wzrost w stosunku do analogicznego okresu zw 2023 roku oraz 29,5 tysiąca zachorowań na szkarlatynę co stanowi 15 krotny wzrost zachorowań. Czyżby nasza ukochana ojczyzna cofnęła się w walce z tymi chorobami do 1901 roku. Podobno rodzice uważają, że szczepionki przeciw tym chorobom są szkodliwe, więc odmawiają zaszczepiania swoich dzieci. W 1901 roku w związku z upowszechniajacą się tramwajową trakcją elektryczną pojawiły się opinie, że jest ona szkodliwa dla zdrowia, a jazda takim tramwajem może powodować groźne choroby. Ciekawe czy dzisiejsi antyszczepoinkowcy to potomkowie tamtych przeciwników elektryczności.
  • @Przejdziem odrę - No I Wisłę- będziem Polakami, dał nam przykład Banaparte, że nie wygrasz z ruskami
Reklama