UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... wydano nakaz zamknięcia niektórych lokali

 Elbląg, Wnętrze dawnej kawiarni Keiserkrone
Wnętrze dawnej kawiarni Keiserkrone

Mimo istniejącego militarnego zakazu dotyczącego sprzedaży alkoholu żołnierzom, właściciele lokali są na tyle lekkomyślni, że podają oni żołnierzom wódkę. Z tego też względu miejska komendantura zdecydowała o tymczasowym zamknięciu lokali przy 3 Maja (niem. Johannisstraße) i przy Hetmańskiej (niem. Neust. Wallstraße). Czy ma to być ostrzeżenie dla innych właścicieli lokali? – O tym pisała elbląska prasa w 1914 roku. Przeczytaj o czym jeszcze pisano.

Gdy dzieci bawią się zapałkami

W poniedziałek po południu, o godz. 17.30, w budynku przy ulicy Malborskiej 4 (niem. Marienburgerdamm), wybuchł pożar. W ogromnej otwartej na podwórze szopie, której dach pokryty był papą, zapaliły się znajdujące się na parterze i na piętrze zapasy drewna na potrzeby stolarskie. Również sufit i dach zostały w wielu miejscach uszkodzone. Znajdujący się w pobliżu warsztat był początkowo w dużym niebezpieczeństwie, lecz udało się jednak uchronić go przed ogniem. Również ten pożar powstał wskutek tego, że dzieci bawiły się w szopie zapałkami (ENN, wtorek, 08.12.1914 r.).

 

Parafia św. Anny pomaga żołnierzom

Kobiety i dziewczęta z parafii św. Anny zadają sobie każdego tygodnia wiele trudu i poświęcają wiele wieczorów, by przygotować paczki z podarkami dla naszych żołnierzy, którzy coraz bardziej narażeni są na dokuczliwe skutki rosyjskiej zimy. Na zakup niezbędnej wełny i materiałów wełnianych, chór parafii św. Anny (dyrygent W. Geiser) przeznaczył 200 marek, które zebrał podczas ostatniego koncertu (ENN, środa, 09.12.1914 r.).

 

Uczniowie zwiedzili cukrownię

Wczoraj po południu, Szkoła Handlowa Związku Kupieckiego, zwiedziła cukrownię w Starym Polu (Niem. Altfelde). Uczniowie oprowadzani przez kompetentnego znawcę, dowiedzieli się jak powstaje cukier nierafinowany. Szczególne zainteresowanie wzbudził różnorodny sprzęt przeznaczony do produkcji cukru (ENN, sobota, 12.12.1914 r.).

 

Związki kobiet i wojna

W obecnych czasach wojny, nasze związki kobiet wysuwają się na pierwszy plan, dlatego też naszym obowiązkiem jest o nich wspomnieć. Wspólnotowe związki opiekuńcze “Pomoc kobiet” przy kościołach Najświętszej Marii Panny, św. Anny, Bożego Ciała i kościoła reformowanego, zostały powołane do życia przez parafialne rady kościelne. W czasach pokoju zajmują się pomocą dla armii, chorych i zarządów, składających się głównie z kobiet [...]. Na pierwszym miejscu należy wymienić oba Ojczyźniane Związki Kobiet miasta Elbląga i okręgu elbląskiego udzielające się dla celów wojennych. Oba związki już w czasach pokoju ukierunkowywały się na pomoc chorym w przypadku nastania wojny. Oba współpracują z Czerwonym Krzyżem. Z kolei Narodowa Służba Kobiet to związek powstały na potrzeby wojny. […]. Wymienić należy także: Związek Dziewcząt przy parafii Bożego Ciała, Ewangelicki Związek Kobiet Pracujących, Związek Katolickich Czynnych Zawodowo Kobiet i Dziewcząt, Izraelicki Związek Kobiet, Związek Katolickich Asystentek Zatrudnionych w Handlu, Związek Dobro Kobiet, Charytatywne Stowarzyszenie św. Elżbiety, stowarzyszenia kobiece innych wyznań religijnych (baptyści, metodyści) i wiele innych. Wszystkie te stowarzyszania oprócz wielu działalności, które podejmowały w czasie pokoju, wykonują dodatkowo teraz mrówczą pracę na potrzeby wojny, by na tyle na ile jest to nakładem ludzkiej pracy możliwe, ułatwić i poprawić położenie naszych dzielnych oddziałów na froncie (ENN, niedziela, 13.12.1914 r.).

 

Niebezpieczny pożar przy Szosie Pasłęckiej

W otwartej szopie mieszczącej się przy Szosie Pasłęckiej 20 (dzisiejsza Aleja Grunwaldzka), wylała się wczoraj benzyna z beczki, prawdopodobnie z tego powodu, że była zbyt przepełniona. Benzyna zapaliła się od stojącej niedaleko latarni, wynikiem czego musiała interweniować straż pożarna (ENN, wtorek, 15.12.1914 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z drugiego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety "Elbinger Nachrichten".

tłum. DK

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • RobertKoliński Bardzo ważnym społecznie jest, aby dzieciom nie dawać zapałek do ręki. To całkiem jak z totalną opozycją, która zamiast zająć się pracą dla Polski i jej obywateli, to tylko jątrzy i gardłuje w interesie obcych stolic oraz kapitału, przelewając tę nadwiślańską beczkę benzyny bez umiaru:)Z wichrzycielami i jurgieltnikami Ojczyzna Ludowa winna zrobić sprawiedliwy porządek:)#TaxTheRich 🚩 Hashtagi: #WolneMedia, #oligarchia, #tusk, #komedia;
 • i wyszło na jaw kto sponsoruje portel.
 • Prawie 170 mln zł zniknęło z kasy oszczędnościowej parafii przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu. Prokuratura żąda ośmiu lat więzienia dla Mariana S. i byłego radnego PiS Jerzego G. , którzy mieli być za to odpowiedzialni.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  1
  Znalezione w sieci(2021-12-18)
 • Zamiast loga tvn w swojej nazwie może byście napisali ludziom o co chodzi. Nie każdy czyta niezależną od partii prasę. Elblascy wyznawcy PISUARIATU pewnie nie wiedzą co się wczoraj odje wydarzyło
 • Ma ktoś broń tanio sprzedać? Czas odstrzelić dziwaczkę
 • A porttel w rozkroku. Czas się określić o powiiedziec to jasno po której stronie barykady stoicie. Bo będzie wojna domowa. Oni mają -wojsko milicję i wotormo. Kiedyś też mieli a mimo to Polacy wygrali. O tym że wp strzelalo na granicy też w portelu ani słowa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  5
  Tak to wygląda(2021-12-18)
 • Wprowadzono zakaz zamykania?????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  Czaskowski(2021-12-18)
 • Jakim trzeba być uparciuchem, aby każdorazowo pod tego typu artykułami zamieszczać komentarze kompletnie nie mające związku z tematem. Nikogo nie obchodzą poglądy charakterze chorobliwej złośliwości pisane w niestosownych miejscach, których treści nie stanowią ani odniesienia do tematu artykułu, ani też nie posiadają żadnej wartości merytorycznej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  6
  Stop bezmyślności(2021-12-18)
 • RobertKoliński @Oko za oko - Do tego tumana tam od broni i kaczych odstrzeleń (btw, takie wpisy "wolnem mediom"nie przeszkadzajom?:)- masz, POtasuj się z kolegami-totalniakami od anty-polskich zamachów:)[Btw, to teraz już wiecie, dlaczego gen. Wojciech Jaruzelski musiał wprowadzić Stan Wojenny onegdaj? Ano właśnie dlatego, żeby uchronić ojczyznę przed rozlewem krwi wywołanym przez takich jak ten tu - warchołów, wichrzycieli, terrorystów i POdżegaczy na pasku obcych stolic:)] #TaxTheRich 🚩 Hashtagi: #ZnanePOmylki, #historia, #TakBylo, #tusk
 • tytul "Dawno temu w Elblągu. .. wydano zakaz zamknięcia"a w tresci "miejska komendantura zdecydowała o tymczasowym zamknięciu lokali ", także nakaz a nie zakaz, czy wy tam jestescie na tyle sprytni ze nie czytacie swoich wypocim ?
 • @RobertKoliński - Nawet taki komuch jak towarzysz Kolinski rozumie że nasz rząd działa w interesie Polaków i przeciwko tym kapitalistom którzy chcą się dorobić nadmiernie i w dodatku bałamucić nasz naród kłamliwymi treściami. Są to ludzie bez etyki dziennikarskiej, słowo jurgieltnik pasuje do nich znakomicie.
 • @RobertKoliński - Porównywanie PZPR i takich indywiduów jak Jaruzelski do rządu który ma legitymację wyborczą od narodu jest hańbiące. Tamci ludzie nie tylko nie mieli poparcia społecznego ale i żadnej moralność i na szczęście trafili na śmietnik historii.
Reklama