UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... zaplanowano bal maskowy

 Elbląg, Bal kostiumowy w Bootshaus "Vorwarts" 1931 (źródło: Elbinger Nachrichten)
Bal kostiumowy w Bootshaus "Vorwarts" 1931 (źródło: Elbinger Nachrichten)

Podczas wczorajszego zebrania w Resursie Mieszczańskiej, w którym wzięli udział uprawnieni do głosowania członkowie, zadecydowano, że 3 lutego przyszłego roku odbędzie się bal maskowy (AZ, środa, 13.12.1893 r.).

Karygodne zachowanie chłopców poza szkołą

Jak prymitywnie zachowują się niektórzy chłopcy poza szkołą, świadczyć może następujący przypadek. Wczoraj trzech chłopców, prawdopodobnie z 4. Szkoły dla Chłopców naskoczyło na przechodzącego przez ulicę Niską (niem. Lange Niederstraße) mężczyznę, rzucili się na niego jak zwierzęta i obrzucali śnieżkami i lodowymi kulkami. Ponieważ udało się złapać jednego z chłopców, zdradził on nazwiska i adresy dwóch pozostałych. Chłopcy czekają na karę, którą wystosuje urząd policji (AZ, sobota, 09.12.1893 r.).

 

Ewangelicki wieczorek rodzinny po raz drugi

Dochód z ewangelickiego wieczorku rodzinnego, który odbył się w ubiegłą niedzielę w Domu Rzemiosła z inicjatywy rady parafialnej kościoła Trzech Króli, okazał się niewielki. Zebrano mimo dużej frekwencji niecałe 100 marek, z której to kwoty trzeba jeszcze odjąć pewne koszta. Stąd też panie, które są odpowiedzialne za to wydarzenie, a w szczególności liderka przedsięwzięcia panna Seidler, na prośbę rady parafialnej zobowiązały się jeszcze raz wystawić przedstawienie dziecięce pt. "Święto zimowe" w ramach jeszcze jednego wieczorka rodzinnego, które odbędzie się jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia (AZ, sobota, 09.12.1893 r.).

 

Krupp udał się z wizytą do Królewca

Radca handlowy Krupp z Essen (chodzi o Fryderyka Alfreda Kruppa ur. 17 lutego 1854 – zm. 22 listopada 1902 – niemieckiego przemysłowca, syna Alfreda Kruppa i wnuka Fryderyka Kruppa – założyciela koncernu Friedrich Krupp AG, niemieckiego koncernu stalowego. Przedsiębiorstwo zajmowało się wydobyciem rudy żelaza, produkcją i obróbką stali, systemów transportowych, elektroniki, maszyn przemysłowych oraz uzbrojenia i amunicji – Wikipedia] podróżował wczoraj rano pociągiem nr 3 i zatrzymał się o godz. 7.05 na elbląskim dworcu. Radca był w drodze z Berlina do Królewca (niem. Königsberg) i znajdował się w wagonie sypialnym. Krupp odwiedził w Królewcu swoich wysokich rangą oficerów, którzy czekali już na niego na dworcu. Radca w drogę powrotną udał się jeszcze tego samego wieczora. Pociąg zatrzymał się w Elblągu o godz. 22.10 (AZ, wtorek, 12.12.1893 r.).

 

Napad na Gwiezdnej

Pewien zamieszkały przy ulicy Zielonej (niem. Alt. Grünstraße) kotlarz został w nocy z soboty na niedzielę napadnięty przez zamieszkałego przy Neust. Stallstraße czeladnika stolarskiego. Stało się to przy ulicy Giermków (niem. Junkerstraße). Mężczyzna został dźgnięty nożem ostrym narzędziem i poważnie ranny. Sprawca został aresztowany (AZ, wtorek, 12.12.1893 r.).

 

Znany pedagog kończy 80 lat

Dzisiaj wśród swoich bliskich 80. urodziny świętował szanowany nie tylko w naszej prowincji ale także w całych Niemczech emerytowany nauczyciel Ferdynand Deltzer z Elbląga. Wśród gratulujących, którzy osobiście przybyli z życzeniami, znalazła się nie tylko [...] delegacja elbląskiego towarzystwa nauczycielskiego lecz także przyjaciele jubilata. Niesamowicie duża była liczba osób, którzy przekazali mu życzenia listownie i telefonicznie. Jubilat otrzymał depesze od przewodniczącego Niemieckiego Towarzystwa Nauczycielskiego, pana Clausnitzera z Berlina, od zarządu Zachodniopruskiego Towarzystwa Nauczycielskiego, pana Mielke z Gdańska (niem. Danzig), od redakcji Pruskiej Gazety Nauczycielskiej w Spandau, od różnych stowarzyszeń nauczycielskich w Prusach Zachodnich i innych prowincji naszego państwa. Pedagogiczna prasa poświęciła jubilatowi długie artykuły i felietony a nawet wiersze. [...] (AZ, środa, 13.12.1893 r.).

 

Co nowego w teatrze?

W środę w teatrze odbędzie się przestawienie dla naszych subskrybentów. Z kolei w czwartek zobaczymy na scenie cieszącą się popularnością krotochwilę [Utwór sceniczny, służący rozrywce. Posługuje się humorem sytuacyjnym, karykaturą, błazenadą i wyjaskrawieniem - Wikipedia] pt. "Dwa szczęśliwe dni". Na bilety 50 proc. zniżki (AZ, środa, 13.12.1893 r.).

tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • .. .- ulicę Niską (niem. Lange Niederstraße). .. - Tu chodzi o dzisiejszą ulicę Browarną, która najpierw nazywała się "Lange Niederstraße"(Długa Dolna), następnie nazywała się "Kastanien Allee: (Kasztanowa Aleja), a od 1927 roku - "Ziesestraße". Po wojnie ul. Dzierżyńskiego.
  • .. .- przy Neust. Stallstraße czeladnika stolarskiego-. .. - To ulica Stajni Nowomiejskiej. Dzisiaj nie istnieje. Kiedyś biegła równolegle, po prawej stronie do Junkerstraße (Giermków)- patrząc w stronę Starego Miasta. Na jej końcu - przed Sturmstraße (Chmurna)znajdował się stary, elbląski USC.
Reklama