UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... żołnierze wybrali się do Suchacza

 Elbląg, Żołnierze w Suchaczu,
Żołnierze w Suchaczu, fot. Westpreußische Zeitung

Wczoraj w południe żołnierze z naszego 5. Pułku Artylerii Ciężkiej usadowili się w rzędach samochodów ciężarowych i wybrali się na wspaniały wieczór do Suchacza (niem. Succase). Spędzili go pośród kwitnących tam drzew. Po wspaniałym wyniku w biegach przełajowych na pewno sobie na to zasłużyli.

Przy pięknej pogodzie ruszyła wycieczka przez Wysoczyznę Elbląską, prowadząc żołnierzy z ich oficerami i podoficerami pod dowództwem majora Barsnicka do Kadyn (niem. Cadinen) do tysiącletniego dębu i innych zabytków, a w końcu do Suchacza, gdzie wszyscy zebrali się na miły poczęstunek i studiowali relację w naszej gazecie o biegach przełajowych. Potem nastąpiła przechadzka po mieście z widokiem zalew, a po niej kilkugodzinne tańce pod kwitnącymi drzewkami w takt melodii przygrywanej przez domową kapelę (WZ, środa, 12.05.1937 r.).

 

Trwają prace kanalizacyjne na ulicy Browarnej

Podobnie jak na innych ulicach również na ulicy Browarnej (niem. Ziesestraße) koniecznym stało się przeprowadzenie prac kanalizacyjnych. [kilka słów o Carlu Ziese, od którego nazwiska nazwano jedną z najważniejszych elbląskich ulic. Carl Ziese był zięciem Ferdynanda Schichaua urodzonego i zmarłego w Elblągu (1814-1896) niemieckiego przedsiębiorcy, konstruktora maszyn parowych i okrętów, założyciela stoczni w Elblągu. Po jego śmierci przedsiębiorstwo prowadził zięć, Carl Heinz Ziese (1848-1917). Był inżynierem, specjalistą w budownictwie maszyn zatrudnionym także w stoczni Schichaua w Gdańsku i Piławie (dzisiejszy Bałtijsk w obwodzie kaliningradzkim – Wikipedia].

Jak już informowaliśmy na naszych łamach, dolny odcinek ulicy został dopuszczony do ruchu na tyle, że udrożniony został tor prowadzący w kierunku śródmieścia. Również dziury na wiejskiej drodze prowadzącej do koszar pionierów zostaną załatane. [...] Oprócz ulicy Browarnej jest jeszcze kilka innych elbląskich ulic, które wymagają dokładnego oczyszczenia instalacji kanalizacyjnej. Właściwie cała siatka kanalizacyjna miasta, a przede wszystkim Starego Miasta wymaga dokładnego przeglądu i reorganizacji. [...] Głównym zadaniem Urzędu ds. Spraw Budowlanych będzie w następnych latach najpierw oczyszczenie kanalizacji, zanim ulice w śródmieściu otrzymają nową nawierzchnię. W przeciwnym razie może się okazać, że zaraz po położeniu nowej nawierzchni nową piękną ulicę trzeba będzie zerwać, ponieważ należy naprawić kanalizację (WZ, środa, 12.05.1937 r.).

 

Udostępnij kwaterę dla gości z okazji jubileuszu 700-lecia miasta!

Na czas uroczystości związanych z obchodami 700-lecia miasta, które odbędą się w dniach 21-29 sierpnia, potrzebne są kwatery dla gości, którzy przybędą do Elbląga ze wszystkich stron naszego okręgu i całego kraju. Komisja do spraw organizacyjnych uroczystości wielokrotnie apelowała do elbląskich obywateli, by udostępniali noclegi dla gości. Oprócz hoteli i masowych kwater potrzebujemy jeszcze kilku tysięcy prywatnych kwater. Dlatego również my zwracamy się z prośbą do naszych Czytelników, do ogółu obywateli, by, o ile to możliwe, udostępniali noclegi i zgłaszali taką chęć wyżej wymienionej komisji. [...] (WZ, środa, 12.05.1937 r.).

 

Policja informuje

Ukradziono rowery firmy Barbarossa z numerem 856 016 i firmy Berg-Rekord z numerem 247 142. Ostrzegamy przed oddaniem rowerów do skupu.

Znaleziono szal wykonany z naturalnego futra. Można go odebrać w biurze rzeczy znalezionych w prezydium policji, pokój nr 216 [W latach 1900-1940 panowała moda na noszenie futrzanych szali z naturalnego futra zwierząt. Również po drugiej wojnie światowej nadal były one w modzie. W Niemczech stosowano na taki szal nazwę "dusiciel" (niem. Würger) (WZ, środa, 12.05.1937 r.).

 

Koronacja króla Anglii

W czwartek, 13 maja Westdeutsche Zeitung donosiła o koronacji króla Jerzego VI. Zamieściła też dwa zdjęcia (obok) z napisem: Po koronacji król i królowa udali się w uroczystym pochodzie do kaplicy świętego Edwarda opactwa Westminster. Król, którego widzimy na przedzie, ma na głowie koronę, w lewej dłoni trzyma jabłko królewskie [jeden z trzech symboli władzy monarszej, obok korony i berła - Wikipedia] a w prawej berło.

  Elbląg, Dawno temu w Elblągu... żołnierze wybrali się do Suchacza
fot. Westpreußische Zeitung

Po koronacji król Jerzy, królowa Elżbieta i księżniczki Elżbieta i Małgorzata pokazali się przed wiwatującą publicznością na balkonie pałacu Buckingham [Jerzy VI (ang. George VI, ur. 14 grudnia 1895 w Sandringham House, zm. 6 lutego 1952 tamże. Koronacja Jerzego VI odbyła się 12 maja 1937 - Wikipedia] (WZ, piątek, 14.05.1937 r.).

 

Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z roku 1937, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Artykuły pochodzą ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do "Westpreußische Zeitung".

tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Super pozdrawiam:-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  4
  Rocznik89(2020-05-23)
 • a co obchodza nas zbrodniarze.
 • Historia ma to do siebie, że nie można traktować jej wybiórczo. Wszystkie zdarzenia zaistniały i nie można ich wymazać. Co prawda w Polsce nie tylko tej Ludowej, ale też przedwojennej jak i obecnej zbyt często próbuje zmieniać się historię tworząc ją na kształt odpowiadający danemu systemowi czy opcji politycznej. Pamiętam jak na początku lat 90 - tych, kiedy w Polsce masowo burzono "nieodpowiednie pomniki", nasza delegacja parlamentarzystów była z wizytą w Finlandii, gdzie mimowolnie otrzymała lekcję historii. Kiedy udawali się do gmachu ich parlamentu zobaczyli, że przed wejściem usytuowany jest okazały pomnik carycy Katarzyny II Wielkiej. Spytali wtedy Finów dlaczego go nie zburzyli, na co otrzymali odpowiedź, że tym działaniem nie zmieniliby swojej historii, a tak pozostał dokument związany z ich dziejami, ot po prostu "ku pamięci".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  19
  6
  To byli żołnierze.(2020-05-23)
 • A obecnie rządzący tym tzw województwem degraduja MIASTA i miejscowości dawnego woj. Elbląskiego. A kolej nadzalewowa. Popatrzmy ile kasy i inwestycji idzie na mazury a ile tu na ŻUŁAWY. Jesteście po prostu śmieszni i wyrachowani politycy.
 • Historii tych terenów nikt nie zmieni a naród który wstydzi się historii swoich miast powinien wyginac.
 • @To byli żołnierze. - To pomniki z okresu III Rzeszy też tam są?
 • @To byli żołnierze. - Prawda ! W Helsinkach stoi także pomnik cara - foto.
 • Jakos tak, nie wiem czemu politycy kojarzyli mi sie z tym co moim zdaniem najgorsze, t. zn. oszustwem, kretactwem, zlodziejstwem, pedofilstwem I innymi zboczeniami. Garbusiarz cyklista
 • Jak dobrze, że ostatecznie Niemcy dostali w tyłek i przegrali wojnę tracąc dużą część terytoriów. Wiele lat spędziłem w Niemczech z racji pracy kontraktowej i uwierzcie mi, że ich bardzo po cichu to boli. Nie powiedzą tego bezpośrednio w twarz aby nie wyjść na łajzy ale idzie wyczuć, że utraty terytoriów po wojnie strasznie ich do dzisiaj bolą. Wielokrotnie na ich domach na zewnątrz czy wewnątrz w pokojach idzie zobaczyć herby, tabliczki czy obrazy o tematyce Śląska, prus, itd. Szczególnie utraty Śląska nie mogą przeboleć.
 • @To byli żołnierze. - Pomniki się stawia ku czci, a nie ku pamięci!!!Nie wiem jakie zasługi dla Finów ma katarzyna druga, ale Polsce się raczej nie zasłużyła!!!Twoim tokiem myślenia idąc należałoby utrzymać nazwę ulicy 1 Maja jako A. Hitler Strasse wszak trzeba pielęgnować historię!!!
 • @Kkkkk1 - To żadna nowość ze boli ich utrata Śląska z prostego względu, węgiel złoża węgla dlatego poprzez UE uderzają w nasz przemysł i każą zamykać kopalnie pod przykrywką ekologii, a jak Śląsk byłby ich to wtedy węgiel byłby najlepszy na świecie handlowali by nim i nie gadali by o ekologii. .. .proste.
 • @To byli żołnierze. - Taka historie trzeba wymazywać. Ok tablica pamiątkowa ale nie takie ruskie monumenty kolumbryny - I co mam koło nich przechodzić codziennie i może jeszcze kłaniać się, zastanów się. ..
Reklama