
Wczoraj w południe żołnierze z naszego 5. Pułku Artylerii Ciężkiej usadowili się w rzędach samochodów ciężarowych i wybrali się na wspaniały wieczór do Suchacza (niem. Succase). Spędzili go pośród kwitnących tam drzew. Po wspaniałym wyniku w biegach przełajowych na pewno sobie na to zasłużyli.
Przy pięknej pogodzie ruszyła wycieczka przez Wysoczyznę Elbląską, prowadząc żołnierzy z ich oficerami i podoficerami pod dowództwem majora Barsnicka do Kadyn (niem. Cadinen) do tysiącletniego dębu i innych zabytków, a w końcu do Suchacza, gdzie wszyscy zebrali się na miły poczęstunek i studiowali relację w naszej gazecie o biegach przełajowych. Potem nastąpiła przechadzka po mieście z widokiem zalew, a po niej kilkugodzinne tańce pod kwitnącymi drzewkami w takt melodii przygrywanej przez domową kapelę (WZ, środa, 12.05.1937 r.).
Trwają prace kanalizacyjne na ulicy Browarnej
Podobnie jak na innych ulicach również na ulicy Browarnej (niem. Ziesestraße) koniecznym stało się przeprowadzenie prac kanalizacyjnych. [kilka słów o Carlu Ziese, od którego nazwiska nazwano jedną z najważniejszych elbląskich ulic. Carl Ziese był zięciem Ferdynanda Schichaua urodzonego i zmarłego w Elblągu (1814-1896) niemieckiego przedsiębiorcy, konstruktora maszyn parowych i okrętów, założyciela stoczni w Elblągu. Po jego śmierci przedsiębiorstwo prowadził zięć, Carl Heinz Ziese (1848-1917). Był inżynierem, specjalistą w budownictwie maszyn zatrudnionym także w stoczni Schichaua w Gdańsku i Piławie (dzisiejszy Bałtijsk w obwodzie kaliningradzkim – Wikipedia].
Jak już informowaliśmy na naszych łamach, dolny odcinek ulicy został dopuszczony do ruchu na tyle, że udrożniony został tor prowadzący w kierunku śródmieścia. Również dziury na wiejskiej drodze prowadzącej do koszar pionierów zostaną załatane. [...] Oprócz ulicy Browarnej jest jeszcze kilka innych elbląskich ulic, które wymagają dokładnego oczyszczenia instalacji kanalizacyjnej. Właściwie cała siatka kanalizacyjna miasta, a przede wszystkim Starego Miasta wymaga dokładnego przeglądu i reorganizacji. [...] Głównym zadaniem Urzędu ds. Spraw Budowlanych będzie w następnych latach najpierw oczyszczenie kanalizacji, zanim ulice w śródmieściu otrzymają nową nawierzchnię. W przeciwnym razie może się okazać, że zaraz po położeniu nowej nawierzchni nową piękną ulicę trzeba będzie zerwać, ponieważ należy naprawić kanalizację (WZ, środa, 12.05.1937 r.).
Udostępnij kwaterę dla gości z okazji jubileuszu 700-lecia miasta!
Na czas uroczystości związanych z obchodami 700-lecia miasta, które odbędą się w dniach 21-29 sierpnia, potrzebne są kwatery dla gości, którzy przybędą do Elbląga ze wszystkich stron naszego okręgu i całego kraju. Komisja do spraw organizacyjnych uroczystości wielokrotnie apelowała do elbląskich obywateli, by udostępniali noclegi dla gości. Oprócz hoteli i masowych kwater potrzebujemy jeszcze kilku tysięcy prywatnych kwater. Dlatego również my zwracamy się z prośbą do naszych Czytelników, do ogółu obywateli, by, o ile to możliwe, udostępniali noclegi i zgłaszali taką chęć wyżej wymienionej komisji. [...] (WZ, środa, 12.05.1937 r.).
Policja informuje
Ukradziono rowery firmy Barbarossa z numerem 856 016 i firmy Berg-Rekord z numerem 247 142. Ostrzegamy przed oddaniem rowerów do skupu.
Znaleziono szal wykonany z naturalnego futra. Można go odebrać w biurze rzeczy znalezionych w prezydium policji, pokój nr 216 [W latach 1900-1940 panowała moda na noszenie futrzanych szali z naturalnego futra zwierząt. Również po drugiej wojnie światowej nadal były one w modzie. W Niemczech stosowano na taki szal nazwę "dusiciel" (niem. Würger) (WZ, środa, 12.05.1937 r.).
Koronacja króla Anglii
W czwartek, 13 maja Westdeutsche Zeitung donosiła o koronacji króla Jerzego VI. Zamieściła też dwa zdjęcia (obok) z napisem: Po koronacji król i królowa udali się w uroczystym pochodzie do kaplicy świętego Edwarda opactwa Westminster. Król, którego widzimy na przedzie, ma na głowie koronę, w lewej dłoni trzyma jabłko królewskie [jeden z trzech symboli władzy monarszej, obok korony i berła - Wikipedia] a w prawej berło.
Po koronacji król Jerzy, królowa Elżbieta i księżniczki Elżbieta i Małgorzata pokazali się przed wiwatującą publicznością na balkonie pałacu Buckingham [Jerzy VI (ang. George VI, ur. 14 grudnia 1895 w Sandringham House, zm. 6 lutego 1952 tamże. Koronacja Jerzego VI odbyła się 12 maja 1937 - Wikipedia] (WZ, piątek, 14.05.1937 r.).
Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z roku 1937, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Artykuły pochodzą ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do "Westpreußische Zeitung".