UWAGA!

Dawno temu w Elblągu… odbył się koncert w lazarecie

 Elbląg, Dom Związku Głuchoniemych
Dom Związku Głuchoniemych

W niedzielę, 20 września w rezerwowym lazarecie odbył się drugi wieczorek muzyczny dla rannych żołnierzy. Wystąpili w nim soliści występujący podczas koncertów organizowanych przez Czerwony Krzyż: dyrektor muzyczny Rasenberger, panna Meta Steinbrück, panna Marta Kolloff i Paul Runde. […] Zgromadzona publiczność mogła chociaż przez tę krótką godzinę zapomnieć o wojnie - informowała elbląska prasa we wrześniu 1914 r. O czym jeszcze pisała?

Datki dla naszych 148 żołnierzy
       Datki naszych mieszkańców dotarły już do naszych 148 znajdujących sie na froncie żołnierzy. Była to ogromna przesyłka składająca się z 12 skrzyń i paczek. Znajdowały się w nich: 240 par skarpet, 50 par wełnianych ogrzewaczy na przeguby, 100 wełnianych koszul, 100 par grubych skarpet, 50 pasów brzusznych, 50 chusteczek, 50 wełnianych swetrów, ponad 10 000 cygar, czekolady, ciastka, fajki, […] itd. […] Szczególne podziękowania należą się handlarzowi panu Heinrichowi Esau z ulicy Mostowej (niem. Brückstraße), który podarował kompletne odzienie dla 50 mężczyzn (wełniane koszule, spodnie, kurtki, skarpety). Mamy nadzieję, że za tym przykładem podążą również inni. […] Mamy nadzieję także, że niedługo podobna przesyłka trafi do naszych żołnierzy (ENN, poniedziałek, 21.09.1914 r.).

 

Przesunięcie egzaminów

Tegoroczne egzaminy dla dyrektorów i nauczycieli w placówkach dla osób niewidomych, które zostały wyznaczone na poniedziałek 9 i poniedziałek 16 listopada zostaną przesunięte (ENN, wtorek, 22.09.1914 r.).

 

Trochę rozrywki dla naszych rannych
       W Elbląskim Domu dla Głuchoniemych przygotowano dla przebywających tam 26 rannych kilka godzin kinowej rozrywki. Ksiądz Selke zaangażował personel kina Lichtspielhaus, który zorganizował żołnierzom w Domu dla Głuchoniemych emisję filmów o podniosłej ale także i mniej poważnej tematyce. Wraz z żołnierzami z innych lazaretów ranni z Domu dla Głuchoniemych udali się dziś rano statkami do Gdańska (niem. Danzig). (ENN, czwartek, 24.09.1914 r.).

 

80 par zawarło związek małżeński w Elblągu
       W elbląskim urzędzie stanu cywilnego zanotowano od czasu mobilizacji 80 ślubów. Ostatni miał miejsce w czwartek. Raz jednego dnia ślub wzięło 30 par. Niedługo odbędą się kolejne śluby przed wyruszeniem drugiej połówki na front (ENN, piątek, 25.09.1914 r.).

 

Podziękowania następcy tronu
       Jak wynika z naszych doniesień, firma Loeser und Wolff podarowała armii dowodzonej przez następcę tronu* 200 tysięcy cygar. Na polecenie następcy tronu nadesłano do Elbląga następującą depszę z podziękowaniami: Następca tronu przesyła wspaniałym darczyńcom, którzy podarują naszym dzielnym żołnierzom tak hojny prezent, szczodre podziękowania. Prosimy o przesłanie cygar pod adres księcia w Luxemburgu i powiadomienie naczelnego dowództwa o przypuszczalnym terminie przyjścia przesyłki. Major von Planitz (ENN, sobota, 26.09.1914 r.).

 

Z parafii świętego Mikołaja
       Ponieważ ksiądz Temmo z powodu trwającej wojny został oddelegowany do szpitala Najświętszej Marii Panny w Malborku (niem. Marienburg), zastąpi go na razie ksiądz Maggas z Malborka (ENN, sobota, 26.09.1914 r.).

 

Gry planszowe dla naszych rannych

Ranni narzekają na nudę w lazaretach, dlatego też proszą o nadsyłanie różnych gier planszowych takich jak halma, warcaby itp. Kto chce więc podarować planszówki, powinien przynosić je do lazaretów, szpitali itp (ENN, sobota, 26.09.1914 r.).

 

* Wilhelm von Preussen, niem. Friedrich Wilhelm Victor August Ernst von Hohenzollern – ur. 6 maja 1882 roku w Poczdamie, zm. 20 lipca 1951 roku w Hechingen – ostatni następca tronu (Kronprinz) Prus i Niemiec, syn cesarza Wilhelma II i Augusty Wiktorii – Wikipedia] i generała Hindenburga [Paul Ludwig Hans Anton von Beneckendorff und von Hindenburg – ur. 2 października 1847 w Poznaniu, zm. 2 sierpnia 1934 roku w Neudeck, niemiecki dowódca, feldmarszałek i polityk, w latach 1925-1934 prezydent Republiki Weimarskiej i III Rzeszy – Wikipedia]

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z drugiego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety "Elbinger Nachrichten".

tłum. Dk

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Przez tydzień nie wchodziłem na tę stronę. Bojkot za cenzurę. Staczacie się
 • i ciagle ta proniemiecka polityka historyczna
 • Czy to prawda, co piszą tam pod cenzurowanym artykułem o likwidacji Domu Pomocy Społecznej w Rangórach, że powodem tej haniebnej likwidacji jest zainteresowanie lokalnej triady KW Wójcik-Wcisła-Wróblewski budynkiem i terenem, w których mieści się ta instytucja?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  8
  znany POtentat(2021-09-25)
 • Krótko i na temat. Widoczny na zdjęciu Dom dla Głuchoniemych – Taubstummenheim im. Cesarza Wilhelma w Elblągu, w którym w latach 1914-1915 mieścił się rezerwowy szpital wojskowy – Reservelazarett, znajdował się w zbudowanym w latach 1912-1913 gmachu obecnej Policji przy ul. Królewieckiej 106.Po prawej stronie nie zabudowane jeszcze tereny obecnej ul. M. Kopernika, która została wytyczona na początku lat 20-tych XX wieku, otrzymując nazwę Kantstrasse – ul. Immanuela Kanta.
 • Oswajają.
 • .. .-personel kina Lichtspielhaus-. .. to kino z d. ul. Rzeźniczej. Obecnie w tym miejscu jest niezwykle wyposażona restauracja "Modosa". - Ksiądz Selke organizował budowę gmachu elbląskiego związku głuchoniemych i był jego prezesem.
 • Ta informacja pod * jakos kupy sie nie trzyma. Jako ciekawostka to zostal on dnia 15 sierpnia 1911r komendantem Regimentu Husarow (1.Leib-Husaren-Regiment)w Gdansku-Wrzeszczu.
 • @erg. - do erg. Nie miałem czasu, stąd zwłoka i tutaj. Powołujesz się na księgi adresowe …i słusznie, jednak jest w nich zgoła inny obraz: Grommelt jest pod 53,ale też i pod nr 6! Tak! Tak! Soldatenheim jest pod nr 59,ale też pod nr 5a ! Tak! Tak! W, ,Twoim” ENN nie kto inny tylko Hans Preuß pisze wprost, iż Bellevue z 5a, to późniejsze 59 ! Nie ma o czym dyskutować, Pan L. S. nie szukał w archiwach. .. ja tak ! Kataster nr 6 obejmuje przeszło sto lat, bliżej końca są wszyscy powszechnie znani. m. in. Raüber, Pamperin, Grommelt. .. tak, ,, Twój"Grommelt !!! Jest plan sytuacyjny, bez numerów !, ale czytając, ,Twoje"księgi adresowe można rozpoznać 5c, 5b, 5 są zgrupowane blisko miejsca obecnego kościoła, (za ogrodzeniem tzw, willi Bellevue), 5a jest trochę oddalona w prawo od nich. .. tyle i aż tyle. Proszę napisz gdzie według Ciebie wspomniani wyżej mieszkali, wskaż lokalizację nr 6,to chyba nie kłopot dla Ciebie ?!. Tylko nie zapomnij, iż inni uznani elblążanie, (oczywiście nie mam na myśli, ,lokalnego pasjonata historii"- Pana L. S. ), pisali już o tym, tylko umknęło to Twojej uwadze ! Hashtagi: #6=Grommelt=53#5a=Soldatenheim=Studentenheim=59
 • @F.H.R. - do erg. .. Jeśli nie widzisz nr 6,to musisz pójść do specjalisty. .. !!!
 • @F.H.R. - do erg. 6 = Grommelt=53.. .!!! 5a=Bellevue, Soldatenheim, Studentenheim =59.. .!!! Hashtagi: #6=Grommelt=53#5a=Soldatenheim=Studentenheim=59
Reklama