UWAGA!

Dawno temu… powstawał port w Kadynach

 Elbląg, Kadyny dawniej
Kadyny dawniej

Otrzymaliśmy informację prosto z Kadyn (niem. Cadinen) o kwitnącej tam teraz w parku zamkowym juce. Jak wiadomo, jest to wielka rzadkość, by palmy kwitły. Z kolei obiekt portowy w Kadynach jest już w trakcie budowy. Obiekt jest dość sporych rozmiarów. Budową kieruje Królewska Inspekcja Inżynierii Hydraulicznej pod kierownictwem radcy budowlanego Deliona. Koszty mają opiewać na kwotę około 85 tysięcy marek. Port ma być tak zaprojektowany, by Jego Królewska Mość Cesarz mógł cumować prosto w Kadynach. Jednocześnie port ma służyć jako port awaryjny dla statków pływających po zalewie - o tym pisała elbląska prasa w marcu 1901 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.

Ze spraw sądu ławniczego

Młodociani robotnicy Paul Mund i Gustaw Adloff oraz służąca Johanna Käsler odpowiadali przed sądem za wspólne dokonanie pobicia. Materiał dowodowy wykazał, że Mund i Adloff napadli na Käsler i pobili ją, a ta w odpowiedzi kopała ich. Käsler została zwolniona. Mund został ukarany karą grzywny w kwocie 12 marek lub czterema dniami więzienia, a Adloff ma do wyboru karę grzywny w kwocie 6 marek lub dwa dni więzienia (AZ, sobota, 09.03.1901 r.).

 

Manewrowy Hermann Petter pracujący na Królewskiej Kolei Wschodniej odpowiadał przed sądem za uszkodzenie ciała, do którego doszło w wyniku nieuwagi. 8 września ubiegłego roku oskarżony kierował wagonem kolei nadzalewowej zmierzając na dworzec towarowy kolei wschodniej. Nagle odepchnął wagon, w którym znajdował się on sam i jeszcze dwóch pracowników kolei nadzalewowej. Nagle manewrowy zauważył, że na tym samym torze stoi też wagon kolei wschodniej i że dojdzie do zderzenia obu wagonów. Dlatego też krzyknął do swoich współpracowników: „Wyskakiwać!” Podczas gdy jemu samemu i jednemu z robotników udało się wyskoczyć, pracownik Niesswandt pozostał w wagonie. Żeby się przytrzymać, prawą ręką chwycił się koła. Wskutek zderzenia stracił on część palca środkowego u prawej ręki. W myśl przepisów, nie można odpychać wagonów, w których znajdują się ludzie. Oskarżony twierdzi, że nie wiedział, że w wagonie znajdują się ludzie. Postępowanie dowodowe wykazało, że wspomniani robotnicy z reguły większość czasu przebywali w tym wagonie i że manewrowy o tym dobrze wiedział. Prokuratura wnioskowała o karę 30 marek grzywny lub 10 dni więzienia. Sąd wymierzył taką właśnie karę (AZ, czwartek, 14.03.1901 r.).

 

Klub rowerzystów świętuje

Klub rowerzystów z Elbląga założony w 1886 roku zorganizował w wąskim gronie w sobotę w sali Domu Rzemiosła swoją coroczną imprezę zimową. W programie wieczoru był koncert, przedstawienia teatralne, przedstawione były też żywe obrazy z życia rowerzystów. Po zakończeniu oficjalnej części odbyły się żwawe tańce (AZ, wtorek, 12.03.1901 r.).

 

16. wieczór rozrywki popularnej

Podczas wczorajszego wieczoru rozrywki popularnej frekwencja znów była bardzo duża tak, że wszystkie miejsca w wielkiej sali Resursy Mieszczańskiej były zajęte. Po krótkim wstępie w postaci występu fortepianowego przemowę na temat „Królowej Luizy Pruskiej”* wygłosił nauczyciel G. Borowski. Ponieważ rzadko która królowa jest tak lubiana i popularna jak królowa Luiza, możemy sobie oszczędzić wspomnienia treści tego wykładu. Żywe oklaski zebrały wspaniale zagrane oba teatralne przedstawienia pt. „Versalzen” i „Die Alt-Weibermühle”. Podobnie odebrane zostały występy muzyczne i wokalne. […] Licznie przybyli goście opuścili salę w pełni usatysfakcjonowani różnorodnością oferowanych rozrywek (AZ, wtorek, 12.03.1901 r.).

 

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.

tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Gdzie do cholery są komenty?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    6
    pis to stan umysłu(2024-03-16)
  • nazwa Cadinen wywodzi sie od okreslenia biedoty ktora zamieszkiwala ten teren, wiele sie nie zmienilo na tych terenach, region wojewodztwo z najwiekszym bezrobociem i niskimi zarobkami, sporo ludzi emigruje jest 800+ wiec tego juz tak nie widac, czesc poszla do wojska za pieniadzem, co przeklada sie na wakaty w innych sluzbach i tworzy problem
  • Królowa Luiza Pruska czyli Luiza Augusta Meklemburska (ur.1776 zm.1810) była żoną Króla Prus Fryderyka Wilhelma III (król od 1794 do 1840). Zaangażowała się w pomoc osobom chorym i ubogim, wspomagała przytułki opiekującymi się takimi osobami. Była osobą wykształconą w duchu epoki Oswiecenia, wyróżniała się osobistą urodą. Odgrywała dużą rolę w polityce, a szczególnie w czasie wojny Prus z napoleońską Francją. Próbowała wywrzeć na Napoleonie I złagodzenie wobec Prus postanowień traktatu w Tylży z 1806 roku. Po jej śmierci król Prus ustanowił order Luizy dla osób opiekujących się biednymi. Przeszła do historii Prus z określeniem dobrej królowej i matki królów. Jej synowie Fryderyk Wilhelm IV i Wilhelm I byli królami Prus, a Wilhelm I po zjednoczeniu pierwszym Cesarzem Niemiec.
  • @CK NP - No dobra. Świetną babka była. A jak pani/pana komentarz ma się do artykułu? Nomen omen z roku 1901...
  • Otóż artykule jest informacja, że odbył się wieczór rozrywki popularnej poświęcony Królowej Liuzie Pruskiej. M.in. fragment ten zawiera zdanie "ponieważ rzadko, która królowa jest tak lubiana i popularna jak królowa Luiza, możemy sobie zaoszczędzić wspomienia treści tego wykladu".
  • jak to dobrze że nie ma już Prus z ziem zawładniętych przez krzyżaków
Reklama