UWAGA!

"Eliminacja wiejskich zespołów artystycznych" (Głos z przeszłości, odc. 13)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 21, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 21, 1950 r.

- Celem ożywienia działalności klubu dokonano niedawno zmiany zarządu. Jednakże i ten zarząd jak dotąd nie ożywił działalności klubu – pisała prasa w 1950 r. o klubie racjonalizatorów przy Zakładach Mechanicznych w Elblągu.

Dziś w naszej prasówce z przeszłości kilka ciekawych elbląskich tematów sprzed 70 lat. Będzie co nieco gospodarce, kulturze, sporcie... Nie przedłużamy i jak co tydzień zapraszamy na podróż w czasie.

 

Elbląg nie wykorzystał pomocy społeczeństwa

"Pracy w Elblągu należy zarzucić brak dynamiki i małe wykorzystanie pomocy społeczeństwa. Poza wojskiem, które dało 3000 roboczodniówek, Związkiem Bojowników (68 roboczodniówek) mieszkańcy Elbląga odnieśli się biernie do akcji.

Pozostałe miasta prowincjonalne dobrze wywiązały się ze swoich zadań. Tczew np. odznaczył się organizacją i dobrą pracą. Należycie wywiązał się z obowiązków Starogard.

Z niedociągnięć należy wyciągnąć wnioski na przyszłość, aby wszystko, co państwo przeznacza na poprawę bytu ludzi pracy było należycie, celowo i oszczędnie wykorzystane".

 

Przygotowania do obchodów rocznicy uwolnienia Elbląga

"W związku ze zbliżającą się piątą rocznicą wyzwolenia miasta odbyło się przy Komitecie Miejskim zebranie, na którym opracowano ramowy program uroczystości, które odbędą się 8 i 9 lutego".

 

Klub racjonalizatorów powinien usprawnić swoją pracę

"Przy Zakładach Mechanicznych im. gen. Świerczewskiego w Elblągu istnieje Klub Techniki i Racjonalizacji. Powołany w roku ub. do życia klub ten nie potrafił jednak rozwinąć odpowiedniej działalności i dopomóc robotnikom w ich pomysłach racjonalizatorskich. Tymczasem wśród załogi zakładów znajduje się spora liczba racjonalizatorów, którym pomoc taka jest potrzebna.

Celem ożywienia działalności klubu dokonano niedawno zmiany zarządu. Jednakże i ten zarząd jak dotąd nie ożywił działalności klubu. Organizacje partyjne i rada zakładowa powinny bliżej zainteresować się klubem i spowodować usprawnienie jego pracy".

 

Eliminacja zespołów ludowych

"W dniu 21 bm. w sali Komitetu Miejskiego PZPR odbędzie się powiatowa eliminacja wiejskich zespołów artystycznych, które wystąpią z programem pieśni, tańców ludowych oraz deklamacji".

 

Reprezentacja MKS wyjechała do Gdańska

"Na odbywające się w dniu 22 bm. W Gdańsku zawody lekkoatletyczne o mistrzostwo okręgu wyjechali najlepsi lekkoatleci elbląskich MKS. Rozgrywki w Gdańsku stanowić będą próbę sił orzed mistrzostwami Polski, które zostaną zorganizowane w Przemyślu".

 

Dziś rejestrują się

"W Biurze Rejestracyjnym przy ul. Kosynierów Gdyńskich 26, odbywa się w dniu dzisiejszym, tj. 21 bm. rejestracja mężczyzn urodzonych w roku 1905, których nazwiska zaczynają sie na M, N, O, P, R, S".

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 21, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Ja myślałem że ulica 12 lutego wzięła nazwę na część upamiętnienia wyzwolenia Elbląga z II wojny światowej. Wujek Google wyjaśnił że chodzi o wyzwolenie ale te spod panowania krzyżowców.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  2
  System(2021-10-17)
 • A dziś. .. "Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło przetarg na 300 ołtarzy mobilnych wraz z wyposażeniem "Gdzie my żyjemy ??? Warto robić na czarno i nie dokładać się do tej fanatycznej patologii
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  2
  Patopolska(2021-10-17)
 • Za jakimi pogladami oponuje portel napiszcie ludziom co sie dzisiaj dzieje a nie cofacie ich o 100 jakby to bylo wazniejsze agitatorzy.
 • Lepiej niech tylko takie artykuły dają bo wiadomo przecież, że są za Unią i totalną opozycją. Są natomiast przeciwko nowemu polskiemu ładowi który ma pomóc zwykłemu człowiekowi a odebrać cwaniakom których nasz Pan premier Kaczyński osobiście potępił.
 • "Organizacje partyjne i rada zakładowa powinny bliżej zainteresować się klubem ("sporaej liczby"robotnikow racjonalizatrow)i spowodować usprawnienie jego pracy". .. buhahaha
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  4
  bluselka(2021-10-17)
 • @TeofilSkorupa - Żeby nie Unia, leżał byś i kwiczał. Z resztą, doskonale wiesz skorupo, że to właśnie Unia cały czas ratuje doopę Pisowi. Inaczej ludzie by Was zagryźli.
Reklama