UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Historia okolic Elbląga: Miłoradz i Pordenowo (odc. 188)

Elbląg, Dawny dom modlitewny mennonitów w Pordenowie
Dawny dom modlitewny mennonitów w Pordenowie

W dzisiejszym odcinku naszego cyklu odwiedzamy gminę Miłoradz i Lichnowy, które w latach 1975-98 należały do województwa elbląskiego. O historycznych ciekawostkach opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

Miłoradz

Jest siedzibą władz gminnych. Zgodnie z umową zawartą w 1282 r. w Miliczu (obecnie woj. dolnośląskie) wieś oraz przyległy teren zostały podarowane zakonowi przez księcia pomorskiego Mściwoja II (1220-1294). Miłoradz został lokowany na prawie chełmińskim w 1321 r. przez wielkiego mistrza Wernera von Orsena (1280-1330). W I połowie XIV w. miał powstać tu murowany dwór obronny podległy prokuratorowi, dwór ten został dwukrotnie obrabowany w 1410 i 1454 r.

We wsi znajduje się kościół pw. św. Michała Archanioła, wzniesiony w XIV w. Do budynku przylegała w przeszłości dzwonnica, która spłonęła w 1858 r., obecna została pobudowana w 1863 r., dzwonnica jest nieco oddalona od budynku.

W samej świątyni znajduje się ołtarz główny z 1682 r. z obrazem przedstawiającym patrona kościoła walczącego ze smokiem, figury św. Piotra oraz św. Kazimierza, ambona z 1777 r., krucyfiks z XIV w. w bocznej nawie ołtarz przedstawiający Madonnę z Dzieciątkiem, która wręcza różaniec św. Dominikowi. Wyposażenie kościoła stanowią elementy zarówno pochodzące z okresu gotyku jak i baroku Natomiast dawny dzwon z tego kościoła podarowany przez wielkiego mistrza Winricha von Kniprode (ok. 1310-1382) możemy podziwiać w zamku malborskim, tak samo postać tego wielkiego mistrza wśród trzech innych.

Obecna nazwa wsi Miłoradz została nadana po 1945 r., do tego czasu określana była jako Mielenz.

 

Pordenowo

To wieś w gminie Lichnowy w powiecie malborskim. Po raz pierwszy źródła mówią o niej w 1622 r. Zasiedlona była przez menonitów, którzy posiadali tu swój dom modlitewny i była częścią wsi Lichnowy. Na początku XIX w. wzniesiono tu drewnianą świątynię, o skromnym jak u mennonitów wyposażeniu, która została rozebrania po 1945 r. Pozostałości po cmentarzu znajdują się obecnie kilkadziesiąt metrów dalej na utworzonym przez stowarzyszenie „Forum” lapidarium.

  Elbląg, Dawny dom modlitewny mennonitów w Pordenowie
Dawny dom modlitewny mennonitów w Pordenowie

Wartym obejrzenia jest też dom podcieniowy z XIX w. Ustawiony na ceglanej podmurówce drewniany wypełniony żółtą cegłą, z wystawką wspartą na 6 słupach, posiada bogate dekoracje w postaci laubzekinów. Drugi dom drewniany, również na ceglanej podmurówce z piętrową werandą, również ma ciekawe zdobienia.

W 1893 r. uruchomiono połączenia kolei wąskotorowej łączącej Lichnowy i Nowy Dwór Gdański. We wsi jeszcze w XX w. istniał przystanek osobowy tej kolei.

Do 1945 r. wieś nosiła nazwę Pordenau, która po wojnie została spolszczona. 

WyKa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama