UWAGA!

Historia okolic Elbląga: Od Barlewic do Koniecwałdu (odc. 201)

 Elbląg, Koniecwałd przed wojną
Koniecwałd przed wojną

W dzisiejszym odcinku „Historii okolic Elbląga” przenosimy się do gminy Sztum. O ciekawostkach związanych z miejscowościami Barlewice, Gronajny i Koniecwałd opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

Barlewice

Zaistniały jako folwar krzyżacki. Wieś położona jest nad jeziorem Barlewickim, będącym przepływowym rynnowym akwenem pochodzenia polodowcowego o maksymalnej głębokości niespełna 9 m, długości 1,5 km i szerokości prawie 0,5 km., ma ono połączenie z jeziorem Sztumskim.

Właścicielem majątku w 1774 r. został Jacob Muemch, a po nim dobrami władali: kapitan D. Hugo Philips, Ortmann z Górek, Gottlieba Sender i wreszcie Artur Kerber, który zarządzał dobrami do 1945 r.

Do atrakcji turystycznych zalicza się pochodzący z początku XX w. budynek dawnego dworu, w okolicy wsi są zachowane inne budowle tego typu. Miejscowość i jej okolice znajduje się na turystycznym Szlaku Zamków Gotyckich ulokowanych na Powiślu.

Z chwilą powstania folwarku nosił on nazwę Wargels, do 1945 wieś określano jako Barlewitz, następnie nazwę spolszczono.

 

Gronajny

To wieś położona nad jeziorem Dąbrówka, tu przebiega kanał Juranda zaopatrujący dawniej w wodę miasto Malbork i zamek. Przez wieś przebiega też połączenie kolejowe łączące Malbork z Iławą. W 2012 r. powstały tu nowy dworzec i wiadukt.

Do obiektów zabytkowych zaliczamy dwa domy, budynek dawnej szkoły, dwór z parkiem.

Obecną nawę wieś otrzymała w 1946 r., do tego czasu zwano ją Grünhagen.

 

Koniecwałd

Przypuszcza się, że wieś zaistniała przed 1264 r., pierwszy przywilej pochodzi z 1284 r. Wtedy to komtur malborski Henryk von Wilnowe ustanowił we wsi parafię, a więc zaistniał również pierwszy kościół. Przypuszcza się, że Henryk zanim został komturem malborskim, był komturem w Zantyrze.

Kościół spłonął w 1410 r.. Pobudowano nowy, który uległ zniszczeniu w 1647 r. w wyniku ostrzału artyleryjskiego prowadzonego przez Szwedów. Następnego kościoła we wsi już nie pobudowano, a ruiny poprzedniego przetrwały do końca XVIII w.

  Elbląg, Koniecwałd przed wojną
Koniecwałd przed wojną

Do dzisiaj zachował się dawny dwór wzniesiony w XIX w. Zarządcą majątku był wówczas por. Dewiz, a w XX w. kolejnymi właścicielami byli: Albert Störmer, Emil Becker, Walter Biber, Otto Timreck , Bruno Ewert z Gronajn. Obecnie w dawnym dworze znajdują się pomieszczenia biurowe oraz mieszkania.

Do zabytkowych obiektów zaliczany również dawne założenia dworskie, budynki dawnej szkoły i kuźni, a także pobliską śluzę. W pobliżu miejscowości odkryto ślady osadnictwa z okresu paleolitu, neolitu, kultury łużyckiej, późnego okresu latońskigo.

Obecne miano wieś uzyskała po 1945 r., do tego okresu używano nazwy Konradswalde, wcześniej zaś: Conradswalde, Konieecwald (1659), Konietzwol (1700).

 

WyKa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ani słowa wspomnienia że w tych stronach, w pewnej karczmie, zadenuncjowała kelnerka ukrywającego się po zamachu 20 lipca 1944 roku - Carla Goerderlera. A było to w dniu 12 sierpnia 1944 roku a kelnerka nazywała się Helene Schwärzel. Dostała za tą denuncjację od Hitlera 1 milion marek.
 • @erg. - Oczywiście: Goerdelera.
 • Z miłą chęcią zobaczyłbym ten "dworzec"w Gronajnie, bo tam wybudowano wyłącznie przystanek kolejowy. Bajkopisarstwo rozwija się. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  RodemzElbląga(2020-02-16)
 • Na zdjęciu Conradswalde Kreis Rosenberg. Czyli dawny powiat suski. Czy na pewno o to Konradswalde czy Conradswade chodzi? Pytam, bo kiedyś gość walnął fotkę kościoła z zupełnie innej miejscowości jako Mątowy Wielkie i gdyby ten kościół w Mątowach nie istniał, to pół biedy, ale istnieje, jest sanktuarium i przewodnik powinien wiedzieć, jak wygląda, bo zupełnie inaczej, niż na zamieszczonym zdjęciu. Ten facet ewidentnie czerpie wiedzę z netu i z tego, co sam sobie dopowie, nie ma co polegać na jego wiedzy. Lepiej zwiedzać samemu, najpierw sięgnąwszy do źródeł, niż z niekompetentnym pttk-usem.
 • @Włóczykijek - Do 1945 roku - Konradswalde. Później: Koniecwałd.
 • @erg. - Wiem, że Koniecwałd nazywał się Konradswalde, ale chodzi mi o zdjęcie ilustrujące "artykuł". Jest na nim budynek z Conradswalde Kreis Rosenberg, czyli niby dawnego powiatu suskiego. Tymczasem Koniecwałd należał chyba do powiatu sztumskiego (Kreis Stuhm). Dlatego pytam, czy na pewno o tę samą miejscowość chodzi, bo autor już przynajmniej raz popełnił błąd i zilustrował swoje wypociny zdjęciem miejscowości z zupełnie innej bajki.
 • @Włóczykijek - Najprawdopodobniej tu chodzi o miejscowość Podlasek z dawnego powiatu suskiego
 • @RodemzElbląga - No właśnie - czyli kolejny dowód rozgarnięcia autora.
 • @erg. - a ktos moze wie/ ma zdjecia gdzie ta knajpa byla? ten budynek jeszcze jest?
Reklama