UWAGA!

Bezrobocie w Elblagu

Ostatnio w Oddziale Zatrudnienia Prezydium MRN w Elblągu było zarejestrowanych 90 mężczyzn, 250 kobiet, w tym 153 pracownice niewykwalifikowane oraz 64 młodocianych, informował Elbląski Głos Wybrzeża z 8 stycznia 1957 r.

Zacznijmy od cyfr. Ostatnio w Oddziale Zatrudnienia Prezydium MRN w Elblągu było zarejestrowanych 90 mężczyzn, 250 kobiet, w tym 153 pracownice niewykwalifikowane oraz 64 młodocianych.
     Z przebiegu naszej rozmowy z kierownikiem oddziału, tow. Brzozą wynika, że zatrudnienie mężczyzn, wśród których wielu jest wykwalifikowanych robotników, nie będzie przedstawiało specjalnych trudności. Dla kobiet są organizowane kursy przysposobienia do zawodu. Obecnie szkoli się 120 kobiet, które otrzymają pracę w zakładach odzieżowych. Wkrótce dalszych 80 kobiet przejdzie podobne przeszkolenie. Pewna ilość matek obarczonych dziećmi znajdzie zatrudnienie w spółdzielni chałupniczej „Świt”, a ponadto w spółdzielni krawieckiej.
     Gorzej przedstawia się sprawa młodocianych. Już obecnie Zakład Doskonalenia Rzemiosła mógłby przyjąć około 50 młodocianych na naukę zawodu, ale na przeszkodzie temu stoi brak pomieszczenia. Jest wprawdzie budynek nadający się na ten cel, ale zajęty przez Technikum Torfowe, które czeka na decyzję przeniesienia do innego gmachu. Warto więc i trzeba pomyśleć o przyśpieszeniu tej zamiany.
     Część młodocianych powinna uzyskać pracę u rzemieślników prywatnych i w spółdzielniach, zwłaszcza, że w pierwszym okresie będą otrzymywali oni stypendia w wysokości 360 zł miesięcznie.
     W każdym bądź razie jedno jest pewne, że pomimo trudności Elblągowi nie grozi w tej chwili zwiększenie bezrobocia, a odwrotnie – przy większym jeszcze wysiłku ze strony Prezydium MRN ilość zarejestrowanych osób powinna zmniejszyć się do rozmiarów normalnego przepływu ludzi szukających zatrudnienia.
     
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • ...to w tamtych czasach w ogole istanialo slowo "bezrobocie" ?!
  • Ludzie co wy macie z tym 1957r. Teraz mamy 2007r. a wy się ciagle pół wieku wracacie. Sprzedajecie domki jednorodzinne i powołujecie się na gazete z 1957r. ,teraz o bezrobociu i tez ten nieszczęsny 1957r. Czy ktoś sprawdza to, co piszecie zanim pójdzie to do ludzi.
Reklama