UWAGA!

Dawniej Truso, teraz Mickiewicza (Historia elbląskich ulic, odcinek 23)

 Elbląg, W tym budynku przed wojną mieściła się Trusoschule
W tym budynku przed wojną mieściła się Trusoschule (fot. archiwum autora)

Jak co tydzień zapraszamy na spacer po historii kolejnych elbląskich ulic. Tym razem Karol Wyszyński, przewodnik PTTK Elbląg, opowiada o ciekawostkach związanych z Polną, Ogrodową, Mickiewicza i Wojska Polskiego.

Polna
       Polska nazwa tej ulicy nawiązuje do niemieckiej przedwojennej nazwy Feldstrasse (istniała przed 1924 r.). Zabudowa Polnej jest mieszana, składa się z kamienic i małych domków z lat 20., jak i nowszych bloków. W latach 80. przy Polnej 18 wyrosła siedziba centrali telefonicznej Telekomunikacji Polskiej, obecnie mieszczą się tutaj różne instytucje. W latach 70. powstał z kolei kompleks, w którym obecnie mieści się Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Jeszcze na początku lat 60. w tym miejscu były ogrody działkowe.
      
       Ogrodowa
       Przebiega od ul. Polnej, przecina ul. Mickiewicza i dochodzi do ul. Żeromskiego. Powstała w tym samym czasie co Polna. Jej nazwa także została spolszczona (nosiła miano Gartenstrasse). W większości zabudowa pochodzi z lat 20.

  Elbląg, Na rogu Mickiewicza i Wojska Polskiego mieści się kamienica z wykuszem
Na rogu Mickiewicza i Wojska Polskiego mieści się kamienica z wykuszem (fot. autor)


      
       Adama Mickiewicza
       Ulica zyskała na znaczeniu po powstaniu dworca kolejowego. Przed 1924 r. otrzymała miano ulicy Truso, od legendarnego, a nieodkrytego jeszcze wówczas, emporium Wikingów. Polski wieszcz narodowy został jej patronem po 1945 r. Zabudowa ulicy Mickiewicza powstała głównie w latach 20., w latach 60. powstało przy niej wojskowe osiedle.
       Jednym z ciekawszych obiektów jest budynek z narożnym wykuszem, w czasach PRL-u siedziba jednej z aptek, w ostatnich czasach mieściły się tutaj różne sklepy, teraz parter stoi pusty. Innym reliktem przeszłości jest schron przeciwlotniczy usytuowany na wysokości wspomnianego osiedla z lat 60.
       Jednym z najlepiej zachowanych budynków jest gmach obecnej Szkoły Podstawowej nr 4, wybudowany w 1913 r. Mieściła się w nim przed wojną Szkoła Truso (Trusoschule). Fronton budynku zdobi piękny herb naszego miasta.
       Na rogu ulic Mickiewicza i Bema znajduje się budynek, w którym mieści się Urząd Skarbowy. W tym przypadku historia zatoczyła koło, bo obiekt powstał na początku XX wieku jako siedziba podobnej instytucji. Po 1945 roku pełnił funkcję siedziby władz partii – najpierw Polskiej Partii Robotniczej, a następnie władz powiatowych i wojewódzkich Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Urząd Skarbowy wprowadził się tutaj na początku lat 90.
      
       Wojska Polskiego
       W okresie I wojny światowej nosiła miano Lessinga (Lessingstrasse). Po 1945 r. zmieniono ją na Ignacego Krasickiego, obecne miano uzyskała przed 1969 r. Przy ulicy znajduje się duży gmach z czerwonej cegły, powstały przed 1938 r. jako siedziba komendantury i inspektoratu przedwojennego elbląskiego garnizonu wojskowego (Wehrmeldamt), w którym znajdował się również Wojskowy Urząd Meldunkowy i Wojskowy Urząd Budowlany. Zadaniem inspektoratu był pobór rekruta, mobilizacja i wyszkolenie.
       W okresie 1947-1949 działała tu Szkoła Przysposobienia Przemysłowego, zorganizowana na wzór wojskowy, posiadająca 10 kompanii. Następnie do 1957 r. był tu Sztab 16. Pomorskiej Dywizji Piechoty, potem siedziba Urzędu Powiatu, a w latach 1975-1998 Urzędu Wojewódzkiego. Obecnie mieści się tu m.in. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa i delegatura Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego. Na obszernym placu za budynkiem znajduje się niedawno oddany skatepark i plac zabaw dla dzieci. Przed 1945 r. planowano tu wybudowanie nowej siedziby dla niemieckiej policji.
      
      

WyKa

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • W dzisiejszym Elblągu nie ma ulicy Truso, nie ma ulicy Lubeckiej, nie ma ulicy Hanzy - bo jak wieść niesie, gdzieś tam na Dolnym Śląsku w mieście Nysa lub Brzeg są ludzie i firmy marketingowe które doskonale wiedzą co dzisiejszemu Elblągowi potrzeba i na dobry początek podrzucili nam Ślimaka jako logo.
 • Gdzie jest dokładnie ten schron? Pod parkiem "polanka"? Gdzie są do niego wejścia. Tyle o nim słyszałem a niewiem gdzie on się znajduje - wstyd mi bo jestem z nie dalekiej Piechoty.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  2
  okoniowaty(2014-10-12)
 • Ha, moja była szkoła podstawowa. Pozdrawiam nauczycieli i uczniów.
 • A ja dziękuję Panu Karolowi za pracę nad garścią informacji o histrii tego miasta
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  Mandragora1(2014-10-12)
 • No tak właśnie. .. szkoła nr. 4 między Bogiem, Partią. .. .. bardzo fajni ludzie tam uczyli i uczyli się. .. pozdrowienia dla wszystkich sympatycznych nauczycieli i równie fajnych absolwentów! Oczywiście poza bufonem typu Marek P.
 • schron jest jadąc w kierunku Grunwaldzkiej po prawej stronie, taki pagórek, są metalowe włazy, jedno wejscie zaspawane na amen, mam pytanie czy robił on jako schron przeciwatomowy w czasie zimnej wojny? a jak nie to czy Elblag miał jakiś schron przeciwatomowy?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  szimurina(2014-10-13)
 • Za dzieciaka się właziło do tego schronu. Zaraz na początku był jakby wielki agregat, dalej już tylko kilka ławek i mały schowek (a może to wc?).
 • To było wc
 • @klmn - Fajni? Chyba chorzy na głowę, że jeszcze tam uczą... Ale spokojnie, jedna z nich powoli zbiera się, żeby powiedzieć wkrótce wszystkim "Adios"! Trzymajcie kciuki za kolejnego nauczyciela, który odchodzi z zawodu; -)
Reklama