UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... był remont na Pocztowej

 Elbląg, Dawno temu w Elblągu... był remont na Pocztowej

W Małym Ogrodzie Zabaw (niem. Kl. Lustgarten) trwają obecnie większe prace ziemne, które ciągną się od ulicy Pocztowej (niem. Poststraße) do ulicy Przy Murze (niem. Mauerstraße) i dalej do ulicy Wałowej (niem. Wallstraße). Prace związane są z powiększeniem sieci wodociągowej (AZ, piątek, 02.10.1891 r.).

Kara za głupie żarty
       Ofiarą głupiego żartu stał się przedwczoraj w południe pewien handlarz zamieszkały przy ulicy Związku Jaszczurczego (niem. Gr. Zahlerstraße). Mężczyzna zostawił przy ulicy Niskiej (niem. Erste Niederstraße) na krótki czas bez nadzoru dwukołowy wózek ręczny ze szmatami i w międzyczasie szmaty ktoś podpalił. Sprawcę złapano. Okazał się nim trzynastoletni chłopak. Przeciwko chłopakowi złożono doniesienie o przestępstwie (AZ, czwartek, 01.10.1891 r.).
      
       Medal z okazji złotych godów

       Cesarz przekazał właścicielowi majątku ziemskiego ze Steblewa (niem. Stüblau – miejscowość na Żuławach), który w środę świętował ze swoją małżonką złote gody, medal z okazji małżeńskiego jubileuszu (AZ, piątek, 02/10.1891 r.).
      
       Elbląski twórca operetek z Nowego Jorku w Elblągu

       Były elblążanin, pan Richard Stahl, syn pana Stahla właściciela restauracji Waldschlösschen (restauracja koło Elbląga), który pracuje jako dyrektor muzyczny w Nowym Jorku, przebywa obecnie w odwiedzinach u swoich rodziców. Pan Stahl przybył do Europy wraz z stworzonym przez niego w Nowym Jorku zespołem operetkowym i w przeciągu tego miesiąca wystawi ze swoją grupą w Teatrze Fryderyka Wilhelma w Berlinie operetkę „Said Pascha” a w Teatrze Karla Schultze w Hamburgu operetkę „Król morza” (niem. „Seekoenig”).W grudniu pan Stahl wystawi w Nowym Jorku swoje własne dzieło pt. „Treser lwów” (niem. Löwenzähmer) (AZ, sobota, 03.10.1891 r.).
      
       Wróble zniszczyły pole z owsem

       Jak wielkie szkody wyrządzają wróble w zbożu, możemy się przekonać, odwiedzając pole owsa niedaleko dworca. W tym miejscu zbierają się codziennie setki tysięcy ptactwa. Przed kilkoma dniami wybraliśmy się z ciekawości na to pole, by zobaczyć, co ptaki pozostawiły z tego późno zasianego zboża. Zastaliśmy tam puste kłosy, nie można było znaleźć żadnego z ziarnem. Wszystko zniszczyły wróble (AZ, sobota, 03.10.1891 r.).
      
       Sportowcy się bawią
       Klub Atletów organizuje w niedzielę w „Złotym Lwie” wieczorek, podczas którego oprócz przedstawienia osiągnięć w lekkiej atletyce odbędą się także występy dramatyczne. Potem zaplanowano tańce (AZ, niedziela, 04.10.1891 r.).
      
       Nowa pijalnia mleka już otwarta

       Otwarta właśnie pijalnia mleka, która oferuje w sprzedaży także wszystkie produkty mleczne z mleczarni N. Schrötera w nowym budynku przy ulicy Pocztowej (niem. Poststraße) podczas wczorajszego otwarcia przeżyła spore oblężenie. Abstrahując od gustownie urządzonego i pięknie udekorowanego lokalu, pijalnia oferuje widok na ulice Pocztową, Królewiecką i Bożego Ciała, co daje swego rodzaju urozmaicenie. Pan Schröter poprzez organizację tego przedsięwzięcia pokazał, że dzięki energii i talentowi biznesowemu również w naszym mieście sprawdzają się nowe większe przedsięwzięcia (AZ, niedziela, 04.10.1891 r.).
      
       50 lat w zawodzie nauczyciela
       12 września 50 lat pracy zawodowej będzie świętował nauczyciel Straube z Staromiejskiej Szkoły dla Dziewcząt. Na cześć jubilata, który zasłużył się w trakcie swojej wieloletniej pracy na rzecz wychowania dziewcząt, 12 września w Resursie Mieszczańskiej odbędzie się uroczysta kolacja (AZ, środa, 07.10.1891 r.).
      
       Napad na Rycerskiej
       Wczoraj wieczorem pewien zatrudniony na ulicy Rybackiej (niem. Fischerstraße) czeladnik rzeźnicki został napadnięty na ulicy Rycerskiej (niem. Friedrichstraße) przez swojego kolegę i został zaatakowany nożem tak, że musiano mu udzielić medycznej pomocy. Przeciwko sprawcy złożono już doniesienie o przestępstwie (AZ, środa, 07.10.1891 r.).
      
       Bezpański koń
       Na ulicy Giermków (niem. Junkerstraße) schwytano ubiegłej nocy bezpańskiego brązowego wałacha. Koń znalazł tymczasowe schronienie na posterunku policji (AZ, czwartek, 08.10.1891 r.).
      
       Pies zaatakował komornika
       Przed kilkoma dniami tutejszy komornik S. przebywał zawodowo w domu przy ulicy Niskiej (niem. Niederstraße). Podczas przechodzenia przez podwórko został zaatakowany przez dużego psa, który skoczył mu na twarz i ugryzł w nos (AZ, czwartek, 08.10.1891 r.).
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama