UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... handlowano rybami

 
Elbląg, Zalew Wiślany dawniej
Zalew Wiślany dawniej

Połów w Zalewie Wiślanym (niem. Frisches Haff) w ostatnich dniach należał do udanych. Wczoraj i dzisiaj przybyło do Elbląga wiele łodzi z rybami, które przywiozły ze sobą spore ilości sandacza, ryby białej i węgorza. Tutejszy handlarz rybami kupił prawie cały połów (AZ, środa, 20.07.1892 r.).

Zmarł wydawca Altpreussische Zeitung
       Nie żyje właściciel drukarni Heinrich Gaartz, wydawca i redaktor gazety "Altpreussische Zeitung". Tę smutną wiadomość otrzymaliśmy dziś z Jeny, gdzie pan Gaartz przebywał na rekonwalescencji. Przyczyną śmierci był atak serca. Wraz z odejściem skończyło się jego aktywne, przepełnione troską o najbliższych i pracowników życie. Niech spoczywa w pokoju! Cześć jego pamięci! (AZ, środa, 20.07.1892 r.).
      
       Wycieczka do Plebanki
       Nauczyciele i członkowie ewangelickiej szkoły z Zawady (niem. Pangritz Colonie) wybrali się wczoraj po południu na spacer do Plebanki. Niestety godzinę później zaczął padać deszcz. Choć był ciepły, popsuł wycieczkę (AZ, środa, 20.07.1892 r.).
      
      
Aresztowano złodziejkę
       Dziś przed południem przyłapano pewną wielokrotnie karaną zamieszkałą przy ulicy Browarnej (niem. Lange Niederstraße) kobietę na tym, jak ukradła pewnemu zamieszkałemu przy ulicy Św. Ducha (niem. Heiligengeiststraße) handlarzowi materiałami garncarskimi klucze. Po odebraniu ukradzionych rzeczy kobietę przekazano funkcjonariuszowi policji (AZ, czwartek, 21.07.1892 r.).
      
       Niewiele brakowało, by doszło do tragedii

       Niemałego strachu najadł się wczoraj po południu pewien zamieszkały przy ulicy Królewieckiej (niem. Königsbergerstraße) chory kupiec. Ktoś rzucił w okno jego sypialni żelaznym przedmiotem i rozbił szybę na kawałki. Przedmiot wleciał na środek pokoju, cale szczęście nie trafiając nikogo (AZ, czwartek, 21.07.1892 r.).
      
       Kradzież na Zamkowej

       Wczoraj po południu z sieni domu mistrza krawieckiego przy ulicy Zamkowej (niem. Burgstraße) ukradziono garnek z 10 lub 12 funtami miodu (AZ, piątek, 22.07.1892 r.).
      
       50 lat firmy A. Driedigera

       W tym roku firma A. Driedigera będzie świętować 50-lecie swojego istnienia (AZ, sobota, 23.07.1892 r.).
      
       Wkrótce urodzi się kolejne cesarskie dziecko
       W najbliższą niedzielę w kościołach będziemy się modlić o szczęśliwe rozwiązanie Cesarzowej [Cesarzowa Augusta Wiktoria spodziewała się wówczas swojego ostatniego dziecka. 13 września urodziła siódme dziecko, jedyną córkę, Wiktorię Luizę Adelajdę Matyldę Charlottę Pruską. Księżniczka Wiktoria była ukochanym dzieckiem cesarza. Była do niego również bardzo podobna i najinteligentniejsza z całego rodzeństwa. Zmarła 11 grudnia 1980 roku w Hanowerze - Wikipedia] (AZ, sobota, 23.07.1892 r.).
      
       Eksplozja w farbiarni A. Driedigera
       Wczoraj rano w farbiarni A. Driedigera doszło do eksplozji [...]. Straty opiewają na sumę 200 marek. Całe szczęście rzeczy, w większości oddane do prania i farbowania ubrania, były ubezpieczone. Znajdujący się w pobliżu miejsca zdarzenia balon wypełniony benzyną został uchroniony przed zapaleniem dzięki szybkiemu nałożeniu na niego płótna. Wszystko wydarzyło się tak szybko, że nie powiadomiono straży pożarnej (AZ, sobota, 23.07.1892 r.).
      
       Wakacje tuż tuż
       Wakacje w wiejskich szkołach naszego powiatu rozpoczną się w tym roku 25 lipca i potrwają cztery tygodnie. 22 sierpnia uczniowie ponownie rozpoczną naukę (AZ, niedziela, 24.07.1892 r.).
      
       Rusza budowa kościoła na Zawadzie
       Położenie kamienia węgielnego pod budowę nowego ewangelickiego kościoła na Zawadzie (niem. Pangritz Colonie) odbędzie się jutro po południu o godz. 15. Ten uroczysty akt będzie preludium do późniejszych uroczystości [chodzi o współczesny kościół św. Pawła Apostoła, wybudowany jako St. Paulkirche. Początkowo była to świątynia ewangelicko-augsburska, obecnie katolicka, zbudowana w latach 1892–1895. W drugiej połowie XIX wieku północne przedmieście Elbląga rozwijało się w szybkim tempie. W krótkim czasie powstało tam duże osiedle, zamieszkałe głównie przez robotników pracujących w stoczni Schichaua. W 1885 roku w Kolonii Pangritza (na dzisiejszej Zawadzie) mieszkało ponad 1200 ewangelików. W 1890 roku rozpoczęto przygotowania miejsca pod nowy kościół. Nowa świątynia miała stanąć na wzgórzu zwanym Stary Świat (Alte Welt). 24 lipca 1892 roku położono kamień węgielny. Budowa posuwała się bardzo sprawnie, ponieważ już w Święto Reformacji 1893 roku po raz pierwszy zadzwoniły trzy nowe dzwony odlane przez firmę Colliera w Gdańsku. Przez następne dwa lata wyposażono wnętrze świątyni, a uroczyste poświęcenie odbyło się 31 października 1895 roku w obecności superintendentów gdańskiego i elbląskiego. W 1896 w Kolonii Pangritza utworzono samodzielną placówkę duszpasterską, zaś w 1899 roku erygowano parafię ewangelicką - Wikipedia] (AZ, niedziela, 24.07.1892 r.).
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama