UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... huragan narobił szkód

 Elbląg, Dawno temu w Elblągu... huragan narobił szkód

Burza z huraganem, która szalała ubiegłej nocy, wyrządziła wiele szkód. Na Zawadzie (niem. Pangritz Colonie) przewrócił się wiatrak należący do pana Freiwalda. Wiatr przewrócił także napełnioną wodą kankę, która była przymocowana przed wejściem do domu pewnego elbląskiego mistrza bednarskiego. Kanka ta znalazła się na podwórzu sąsiada. Jak dowiedzieliśmy się od wracającego z Malborka do Elbląga mężczyzny, w Malborku (niem. Marienburg) burza była tak straszna, że oderwały się obudowa i cylindry dworcowych lamp (AZ, wtorek, 08.12.1891 r.).

Bardzo ciężka gęś
       W sklepie należącym do Benno Damusa wystawiono dziś na sprzedaż gęś, która waży 20 funtów! Zaoferowano za nią 15 marek. Tak ciężki egzemplarz należy u nas do rzadkości (AZ, niedziela, 06.12.1891 r.).
      
       W Elblągu będzie więcej światła

       Radni miejscy zadecydowali podczas wczorajszego posiedzenia o postawieniu większej ilości latarni w naszym niestety bardzo słabo oświetlonym mieście. Była to bardzo pilna potrzeba. Oczywiście decyzja ta nie załatwi w zupełności sprawy. W przyszłości będzie trzeba podjąć kolejne decyzje dotyczące zwiększenia oświetlenia w mieście. Niemniej jednak wczorajsza decyzja spotkała się z wielkim uznaniem i nasi obywatele z pewnością są wdzięczni swoim decydentom. Do rozważenia pozostała jeszcze kwestia zwiększenia ilości patroli i brukowania ulic (AZ, niedziela, 06.12.1891 r.).
      
       Więcej woluminów w elbląskiej bibliotece

       Biblioteka tutejszego Związku Nauczycielskiego powiększyła się dzięki prezentowi księgarni nakładowej Ferdynanda Hirta i jego syna z Wrocławia (niem. Breslau). Firma ta przekazała bibliotece egzemplarze wydanych w ich wydawnictwie podręczników. Wśród nich znajdują się dzieła Webera, Nowacka, Sprockhofa, Schillinga i inne (AZ, środa, 09.12.1891 r.).
      
       Rozstał się z żoną i popełnił samobójstwo
       Dziś rano około godz. 8 w ogrodzie przy ulicy Bożego Ciała (niem. Leichnamstraße) powiesił się robotnik Heinrich Ewert. Rok temu Ewert ożenił się po raz drugi i żył ze swoją żoną w niezgodzie tak, że rozstał się z nią jakiś czas temu. Przypuszczalnie to był powód samobójstwa. Ciało zostało przewiezione do szpitala (AZ, czwartek, 10.12.1891 r.).
      
       Na środowym targu dopisały tylko choinki
       Rzadko kiedy targ bywa tak źle zaopatrzony jak ten dzisiejszy. Jedynie zbliżające się Boże Narodzenie dało się poczuć podczas targu. Już z samego rana przybyły na rynek wielkie fury z choinkami (AZ, czwartek, 10.12.1891 r.).
      
       Młodociany złodziejaszek
       Pewien czternastoletni chłopak, który mimo młodego wieku ma na swoim koncie wiele czynów karalnych, ukradł wczoraj po południu z kilku sklepów przy ulicy Wodnej (niem. Wasserstrasse) różne wywieszone na zewnątrz przedmioty. Dziś przed południem na ulicy Rybackiej (niem. Fischerstraße) ten sam chłopiec wyrwał małej dziewczynce torbę z pieczywem i uciekł. Prawdopodobnie ten sam chłopiec ukradł z domu przy ulicy Oboźnej (niem. Petristrasse) pewnej roznosicielce chleba z Neustaedterfeld skrzynkę z chlebem (AZ, piątek, 11.12.1891 r.).
      
       Co grają w teatrze?
       W piątek, 11 grudnia Teatr Miejski będzie zamknięty. Z kolei w sobotę, 12 grudnia będziemy mogli zobaczyć przedstawienie pt. „Anna Lisa”. Bilety kosztują połowę ceny (AZ, piątek, 11.12.1891 r.).
      
       Sukces elbląskiej grupy operowej
       Grupa operowa dyrektora Pollacka odniosła w Bydgoszczy (niem. Bromberg) za „Cavalleria rusticana” i za „Norynberdzką lalkę” nie tylko artystyczny lecz także materialny sukces. Szczególnie chwalone były osiągnięcia panów Stolzenberga i kapelmistrza Gieseckera a także panny Burckhardt (AZ, piątek, 11.12.1891 r.).
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama