UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... jeżdżono dorożką

 Elbląg, Dawno temu w Elblągu... jeżdżono dorożką

W sobotę wieczorem trzech młodych ludzi podczas przejażdżki z ulicy Giermków (niem. Junkerstraẞe) na Królewiecką (niem. Königsbergerstraẞe) rozdarło na strzępy kożuch pewnemu zamieszkałemu przy ulicy Nowomiejskiej Wałowej (niem. Neustädtische Wallstrasse, dzisiejsza ulica Hetmańska) właścicielowi dorożki. [...] (AZ, środa, 15.02.1893 r.).

Papież Leon XIII obchodzi jubileusz
       Z okazji 50. rocznicy przyjęcia święceń biskupich przez papieża Leona XIII w niedzielę, 19 lutego o godz. 19.30 w sali Resursy Mieszczańskiej odbędą się uroczystości, podczas których wykład wygłosi profesor doktor Krause z Braniewa (niem. Braunsberg). Zabrzmią też pieśni a na koniec oratorium pt. "Święta Cecylia" wykona Stowarzyszenie św. Cecylii, które poprowadzi kantor Krassuski (AZ, wtorek, 14.02.1893 r.).
      
       Powszechne Towarzystwo Naukowe już po balu
       Bal maskowy, który odbył się w sobotę w pięknie ozdobionej restauracji Wehsera, zorganizowany przez Powszechne Towarzystwo Naukowe, miał dość zadowalający przebieg. Na balu pojawiło się dość dużo masek. Uczestnicy poruszali się po sali w takt kapeli Pelza. Jeszcze przed zdjęciem masek o dobre nastoje zadbał występ chińskich tancerzy. Nie zabrakło oczywiście komicznych oraz ekstrawaganckich masek. Po ich zdjęciu nastąpiła przerwa. Potem były tańce, które trwały do białego rana (AZ, wtorek, 14.02.1893 r.).
      
       Kara za niesprzątanie chodników

       Wczoraj wielu właścicieli domów mimo panującej odwilży zaniechało uprzątnięcia śniegu ze swoich chodników, skutkiem czego do policji wpłynęło wiele wniosków o ukaranie (AZ, czwartek, 16.02.1893 r.).
      
       Zabił się przez długi
       Zatrudniony w miejskim biurze budowlanym technik budowy Bartels powiesił się wczoraj po południu w swoim biurze, zaraz po tym jak przyszedł do pracy. Bartels prowadził w ostatnim czasie trochę lekkomyślny tryb życia. Pensja młodego mężczyzny, który nie miał wiele ponad 20 lat, była niska i popadł on w długi. To one sprawiły, że zaczął myśleć o samobójstwie. Wczoraj po południu zrealizował ten plan zaraz po przyjściu do pracy i powiesił się na sznurku na klamce od drzwi. Na wypadek gdyby samobójstwo przez powieszenie nie doszło do skutku, Bartels schował do kieszeni naładowany rewolwer. Gdy znaleziono jego ciało, mężczyzna trzymał w ręku wspomniany rewolwer. Próba przywrócenia go do życia po przywiezieniu do szpitala okazała się nieskuteczna. Już przed kilkoma miesiącami Bartles zamierzał się zabić, jednak został wtedy powstrzymany przez przyjaciela (AZ, czwartek, 16.02.1893 r.).
      
       O mało nie zabił byłej żony

       Dziś rano były kupiec von St. próbował zastrzelić swoją byłą żonę prowadzącą lokal przy ulicy Kumieli (niem. Gr. Hommelstraẞe). Mężczyzna przyszedł dziś rano do kobiety i bezskutecznie prosił ją o pogodzenie się. Gdy kobieta jednak odrzuciła jego propozycję, von St. wyciągnął rewolwer, wystrzelił w jej kierunku [...] i ranił w lewe ramię, po czym oddalił się (AZ, czwartek, 16.02.1893 r.).
      
       Nie zmarła w sposób naturalny
       6 lutego w swoim domu przy ulicy Małej Lastadii (niem. Kleine Lastadienstraẞe) zmarła była szefowa lokalu. Ponieważ, jak podał anonimowy nadawca listu, kobieta nie zmarła śmiercią naturalną, Królewska Prokuratura zarządziła wykopanie trumny i sekcję zwłok (AZ, czwartek, 16.02.1893 r.).
      
       Bartels był nieszczęśliwie zakochany

       Z dobrze poinformowanego źródła wiemy, że samobójstwo technika budowy Bartelsa nie było spowodowane długami, jednak, jak wynika z pozostawionych przez niego listów, zmęczeniem życiem, którego powodem była beznadziejna miłość (AZ, piątek, 17.02.1893 r.).
      
tłum. DK

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama