UWAGA!

Dawno temu w Elblągu...ktoś strzelał w okna Katedry

 Elbląg, Dawno temu w Elblągu...ktoś strzelał w okna Katedry

Żeby nie dopuścić do zewnętrznych uszkodzeń kosztownych okien kościoła świętego Mikołaja, zarząd kościelny zlecił przed tygodniem założenie na okna północnej części kościoła drucianych krat. Niedawno popełniono bowiem świętokradztwo w tym Domu Bożym i wielokrotnie podziurawiono środkowe i graniczące z nim okno po tej właśnie stronie kościoła. Uszkodzeń tych dokonano za pomocą broni palnej a strzały pochodziły od strony ulicy Rybackiej (niem. Fischerstrasse). W dzisiejszym numerze w dziale ogłoszeń zamieszczono ogłoszenie o nagrodzie w kwocie 50 marek przeznaczonej przez zarząd kościelny dla tego, kto wskaże sprawcę tego zdarzenia (EZ, czwartek, 09.06.1887 r.).

Lipa ograbiona z gałęzi
       W nocy na pierwszy dzień Zielonych Świątek rosnąca przy ulicy Malborskiej (niem. Aeusserer Marienburgerdamm) lipa została brutalnie pozbawiona gałęzi. Wczoraj znaleziono sprawcę zdarzenia. Okazał się nim parobek zatrudniony u właściciela ziemskiego mieszkającego nieopodal „biednego” drzewa (EZ, środa, 08.06.1887 r.).
      
       Młody chłopak zaginął bez śladu

       W minioną sobotę zniknął bez śladu trzynastoletni syn robotnika, zamieszkały przy ulicy Bożego Ciała (niem. Leichnahmstrasse). W sobotę chłopak pomagał jeszcze przy rozbiórce rynkowych bud, od tego czasu ślad po nim zaginął. Przypuszcza się więc, że stało się mu coś złego (EZ, środa, 08.06.1887 r.).
      
       Renowacja organów w kościele Najświętszej Marii Panny
       Organy w kościele Najświętszej Marii Panny, które ucierpiały podczas renowacji kościoła, są obecnie poddawane gruntownej odnowie. O wielkości tych pięknych organów, choć wydają się na pierwszy rzut oka niepozorne, świadczy liczba 2500 piszczałek i 42 głosy. Do następnej soboty renowacja organów, którą zajmuje się pan Terlecki, powinna mieć się ku końcowi i czyste, piękne dźwięki wypełnią znów świątynię (EZ, czwartek, 09.06.1887 r.).
      
       Za wchodzenie na pola uprawne grozi kara
       Ponieważ często zdarza się, że w momencie, gdy kwitną chabry, dzieci wchodzą głęboko w zboże, by zerwać pojedyncze sztuki kwiatów, niszcząc przy tym w znacznym stopniu zboże, zwracamy uwagę na przepis, który zabrania bezprawnego wchodzenia do ogrodów, na pola uprawne i łąki. Rodzice i nauczyciele mają więc za zadanie ostrzegać dzieci przed wchodzeniem na pola i zwracać uwagę na to, że jeżeli to uczynią, zostaną ukarane (EZ, czwartek, 09.06.1887 r.).
      
       W szambie znaleziono martwego noworodka
       Ubiegłej nocy podczas prac kanalizacyjnych przy nieruchomości Malborska 3a (niem. Aeusserer Marienburgerdamm) dokonano strasznego odkrycia. Podczas opróżniania szamba robotnicy wyłowili ciało nowonarodzonego dziecka płci męskiej. Matka dziecka, 27-letnia służąca Regine Thiel z Elbląga, która posiada już trójkę nieślubnych dzieci, została dzisiaj przed południem aresztowana. Kobieta podaje, że dziecko urodziło się martwe pierwszego dnia Zielonych Świątek (EZ, czwartek, 09.06.1887 r.).
      
       Ratusz i budynek poczty zostaną odnowione
       Z okazji zbliżającej się w lato rocznicy jubileuszowej utworzenia naszego miasta przez niemiecki zakon rycerski, uznano za konieczne nadać naszemu ratuszowi nowe oblicze. Na razie rozpoczęto prace przy głównym froncie budynku. Nie tylko ze względu na zbliżające się święto, ale i w ogóle ten pierwszy komunalny budynek wymaga już pokrycia na nowo wapnem i mlekiem wapiennym. Po dokonaniu tych prac następnym miejscem, które zostanie doprowadzone do porządku, będzie Plac Fryderyka Wilhelma (niem. Friedrich-Wilhelm-Platz). Odnowienia wymaga także z pewnością fasada budynku pocztowego. Być może budynek także zostanie na nowo pokryty wapnem (EZ, piątek, 10.06.1887 r.).
      
       Trwają prace przy powiększaniu szpitala na Zawadzie

       Trwają prace przy budowie szpitala na Zawadzie (niem. Pangritz-Kolonie). W tym celu zakupiono leżącą w pobliżu tamtejszej katolickiej parafii, a dokładnie na południe od niej ziemię i stary istniejący już budynek został znacznie rozbudowany zgodnie z funkcją, którą będzie miał później spełniać. Jak podano, otwarcie nowej części szpitala pod przewodnictwem sióstr miłosierdzia nastąpi już w październiku (EZ, piątek, 10.06.1887 r.).
      
       Wizyta ministra oświaty
       Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że podczas wizyty ministra oświaty w naszym mieście odwiedzi on i podda kontroli gimnazjum i jej wartościową bibliotekę oraz piątą gminną szkołę dla chłopców. Wraz z przybyciem ministra do naszego miasta związana jest także dzisiejsza wizyta tajnego radcy Tyrola z Gdańska (niem. Danzig). Przed południem odwiedził on nowy budynek szkolny przy Kaelberpforte (Druga Szkoła dla Dziewcząt) (EZ, sobota, 11.06.1887 r.).
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama