UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... maszynista mógł liczyć na ciepłe piwo

 
Elbląg, Szkoła Schichau'a przy ul. Robotniczej (Heiligeleichmanstr.)
Szkoła Schichau'a przy ul. Robotniczej (Heiligeleichmanstr.)

Podobnie jak w latach ubiegłych również i tej zimy w przypadku co najmniej dwunastostopniowego mrozu i nieprzerwanej podróży trwającej co najmniej cztery godziny personelowi pociągu, maszyniście, palaczom, kierownikowi pociągu i konduktorom przysługują na koszt zarządu kolei żelaznej ciepłe napoje, a dokładnie 0,4 l ciepłego piwa na osobę. W przypadku przedłużającej się służby z powodu np. awarii pociągu przysługuje im również na koszt zarządu kolei oprócz ciepłych napoi także odpowiednie jedzenie, z reguły są to kanapki […] (ENN, poniedziałek, 09.11.1914 r.).

Członkowie Elbląskiego Związku Rolniczego powołani do walki
       Wraz z wybuchem wojny do walki zostali powołani następujący członkowie Elbląskiego Związku Rolniczego: Alsen, Bender, Bärecke, Gerlach, Rempel, Klinge, Rogalski, Arndt i Kleinschmidt. Izba Rolnicza poleciła związkowi, by ubezpieczyła swoich mężczyzn w Zachodniopruskim Wojennym Towarzystwie Ubezpieczeniowym. Uczyniły tak już inne Związki i Stowarzyszenia np. Stowarzyszenie Wojenne (zakres obowiązków tego stowarzyszenia obejmował opiekę nad grobami poległych, pomoc rodzinom zmarłych żołnierzy, ofiarom wojennym, wznoszenie i pielęgnacja pomników wojennych i miejsc pamięci). Związek jednak postanowił zrezygnować z tego towarzystwa ubezpieczeniowego i pozostawić decyzję w kwestii ubezpieczenia rodzinom walczących (ENN, piątek, 06.11.1914 r.).
      
       Zakup koni dla armii
       W każdą środę i w sobotę przed południem można dokonać zakupu koni tak bardzo potrzebnych w czasie wojny. Konie nabywane są u landrata [Landrat - w Prusach urzędnik administrujący powiatem, zwany również radcą ziemskim, starostą lub konsyliarzem – Wikipedia]. Konie muszą mieć więcej niż cztery lata, jednak nie mogą przekroczyć 14 lat. Końskie kopyta muszą zostać doprowadzone do należytego stanu. W przypadku kupna konia należy dostarczyć skórzaną uzdę z co najmniej dwumetrowymi wodzami (lejcami). Zgłoszenia przyjmowane są w biurze landrata pisemnie lub ustnie. Prezentacja koni ma miejsce na podwórzu Urzędu Starostwa w wymienione dni przed południem o godz. 11 (ENN, piątek, 06.11.1914 r.).
      
       Oszczędnie z chlebem!
       Minister Handlu i Minister Spraw Wewnętrznych w rozporządzeniu do nadprezydenta zwracają uwagę, że naszym oczywistym obowiązkiem w dzisiejszych czasach jest właściwe gospodarowanie codziennym chlebem i niemarnowanie go. Dotychczasowy zwyczaj podawania gościom chleba w restauracjach i gospodach do dowolnej konsumpcji prowadził do bezmyślnego marnowania chleba. Gdyby wprowadzono opłatę za ten dodatkowy chleb, ograniczono by jego marnotrawienie się. Nakaz ekonomicznego gospodarowania chlebem i jego oszczędzanie powinny zostać przyjęte do wiadomości w szerokich kręgach naszego społeczeństwa (ENN, piątek, 06.11.1914 r.).
      
       By odpędzić nudę
       Zostaliśmy poproszeni, by zwrócić Państwa uwagę, że w lazaretach istnieje zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju gry takie jak domino, warcaby itp. Gry potrzebne są naszym rannym żołnierzom, którzy leżąc w szpitalu niemiłosiernie się nudzą. Punkt przyjęć Czerwonego Krzyża u kapitana Funka (Apteka Polska, wejście z boku) jest gotowa, w każdej chwili przyjąć gry i przekazać je odpowiednim lazaretom (ENN, piątek, 06.11.1914 r.).
      
       Ostatni patriotyczny koncert w kawiarni „Kaiserkrone”
       W dzisiejszą sobotę i jutro w niedzielę w kawiarni „Kaiserkrone” (niem. korona cesarska) odbędą się dwa ostanie patriotyczne koncerty na rzecz narodowej fundacji. Opłaty za wstęp nie będą pobierane, a dobrowolne datki będą przeznaczone na cele charytatywne. Koncerty te przynoszą najczęściej dochód w kwocie 30-36 marek (ENN, sobota, 07.11.1914 r.).
      
       Wysokie ceny produktów spożywczych

       Podczas gdy na ostatnim targu pół kilo grochu od rolników można było dostać za 50 fenigów (!!), w elbląskich sklepach kupimy jeden funt za 40 fenigów. Przed wojną za 1 kg grochu płaciliśmy 28-30 fenigów. Do tego przedwojenny groch smakował wyśmienicie, czego nie można powiedzieć o tegorocznych zbiorach. Płatki owsiane kosztują 35 fenigów za funt, wcześniej 25 fenigów (ENN, sobota, 07.11.1914 r.).
      
       Złapano bandę młodocianych włamywaczy i złodziei

       Okradanie sklepów, stoisk na targach, portfeli, nocne próby włamań to ostatnie wyczyny nieletnich uczniów, dziesięcioletniego Alberta Schoppenhauera i dwunastoletniego Karla Bohlmanna. Chłopcy mieli wielu kolegów, którzy również uczestniczyli w kradzieżach (ENN, sobota, 07.11.1914 r.).
      
       Ferie 1915
       Prowincjonalna Rada Szkolna wyznaczyła dla prowincji Prus Zachodnich ferie dla wyższych placówek edukacyjnych i seminariów itd. na przyszły rok szkolny. Ferie przypadną w terminach: ferie wielkanocne od 1 do 15 kwietnia, ferie z okazji Zielonych Świątek od 18 do 21 maja, ferie letnie od 3 lipca do 5 sierpnia, ferie jesienne od 30 września do 14 października, ferie bożonarodzeniowe od 23 grudnia do 4 stycznia 1916 roku (ENN, poniedziałek, 09.11.1914 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z 1914 roku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Dziś wiadomości z listopada 1914. Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej.
      
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • dzisiaj za 0,4 l piwa poleci z roboty a w razie wypadku pójdzie siedzieć i odbiorą uprawnienia. Oto cywilizacja miłości
 • W podpisie pod reprodukcją starej pocztówki jest błąd - w tym obiekcie mieściły się dwie szkoły - druga St. Elisabeth Schule dla dziewcząt.
 • to skandal! Teraz sami muszą sobie kupować aby się rozgrzać.
 • [2] - Szkoła Schichau'a przy ul. Robotniczej. Od 1932 r. rektorem tej szkoły był Friedrich Weibezahl. Na zdjęciu zamieszczonym do enuncjacji z ENN jest to ta część budynku dzisiejszego Gimnazjum Nr 9 stojąca szczytem do ul. Browarnej. Na drugim piętrze znajdowało się mieszkanie ostatniego woźnego tej szkoły – Ferdynanda Herdera i jego żony Elly. Do jego obowiązków należało dbanie o ogólny porządek, ogrzewanie budynku i sprzątanie klas lekcyjnych. Przy wejściu do tej części budynku zachowała się do dzisiaj bardzo ładna mozaika w drzwiach wejściowych. Natomiast ta część budynku, która szczytem skierowana jest w stronę dzisiejszej ul. Robotniczej - od 1914 r. nazywała się Elisabeth-Schule, na cześć córki Ferdynanda G. Schichau. Ostatnim rektorem tej szkoły (od 1928) był Max Trzeciok.
 • [1] - Członkowie Elbląskiego Związku Rolniczego powołani do walki… w tej notatce podane są m. in. takie nazwiska jak Alsen i Bärecke. Winno być mjr Hans von Alsen ostatni dziedzic majątku w Drewniku (Drewshof). Potomkowie tej rodziny żyją jeszcze w Niemczech a dwór w Drewniku wreszcie doczekał dobrych czasów za sprawą. .. Zamożność rodziny von Alsen była wręcz przysłowiowa. Mówiono że „ prędzej zabraknie wody w Zalewie Wiślanym, niż pieniędzy u Alsenów” (Eher kann das Wasser dem Haff ausgehen als das Geld der Alsens). Wspomniany Hans von Alsen ostatni właściciel dóbr w Drewniku w październiku 1913 roku, jako kapitan oraz Przewodniczący Okręgowego Związku Wojennego (skupiającego przede wszystkim kombatantów z wojny francusko-pruskiej 1870/1871) wygłosił przemówienie na Placu Fryderyka Wilhelma w Elblągu – Friedrich-Wilhelm-Platz (obecnie Plac Słowiański) z okazji kolejnej rocznicy Bitwy Narodów (Völkerschlacht bei Leipzig) pod Lipskiem (16-19 października 1813 r. A Bärecke ? Chodzi tu Maxa Baerecke (* 9.Mai 1873 in Spittelhof bei Elbing; † 19.September 1960 in Köln) ostatniego dziedzica dóbr Dwór Szpitalny w Elblągu, który w 1929 r. sprzedał go dla miasta. Obecna ulica Okólnik nazywała się Spittelhöfer Weg a Piotrowska Max Baerecke Weg.
 • Jest coś niezwykle mobilizującego i budującego w reminiscencjach Elbląga sprzed wieków. To miasto, żyło, tętniło nowymi programami, inicjatywami i poukładanym scenariuszem realu. Obecnie miejscowość ta jest kompletnym zaprzeczeniem tych racji i realiów - wszak zwija się dokładnie o dwudziestu paru lat - bo już nie wspomnę o browarze, którego nazwa nie figuruje na żadnej produkowanej butelce tego napoju piwno podobnego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2012-11-11)
 • jest to tak zwany zespół przyczynowo sprawczy oraz stara prawda: wszystko ma swój początek, swoje rozwinięcie oraz swój koniec. Ale żyć trzeba. Róbmy swoje.
 • Aborygen, za wieczne sianie defetyzmy nasz nadprezydent ksiaze Nowaczkowski winien zeslac Cie na. .. wyspe Nowakowska! Stary Elblag, milo ogladac stare widokowki. Ale tam mieszkali przede wszytkim Niemcy. gardzacy nielicznymi Polakami. W czasie 2WŚ zaklady produkcyjne w tym Szihała, wykorzystywaly darmowa prace niewolnikow - ktorzy notabene z roznych krajow w skrajnie trudnych warunkach przebywali w prowizorycznych podobozach w poblizu np. ul. Lotniczej, Radomskiej. W koncu do eliminacji SM, przyczynila sie w glownej mierze KOMUNA - niszczac wiele obiektow ktore mozna bylo latwo odbudowac i przekazujac cegly do GD i W-wy (tam starowke odbudowali juz we wczesnych latach 50tych). Nie chory juz rzad III rzeszy, nie msciwi "za leningrad" bolszewicy, ale nasi wlodarze wprost ustanowieni 22VII w Lublinie zniszczyli to miasto.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ferdek.Schichau(2012-11-12)
 • A gdyby w przyszłości, wasza matka szła tędy w przyyyszłości, a tego domu by jeszcze nie było!. MIŚ.
Reklama