UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... miasto dało 10 tys. marek na paczki dla rodzin żołnierzy

 
Elbląg, Sklepy przy ul. Rybackiej
Sklepy przy ul. Rybackiej

By sprawić trochę radości z okazji świąt niezbyt dobrze sytuowanym członkom rodzin naszych dzielnych walecznych żołnierzy, magistrat podczas posiedzenia radnych miejskich złożył wniosek o przyznanie mu kredytu w wysokości 10 000 marek na podarunki. Kredyt został jednogłośnie przyznany. Wszystkie brane pod uwagę rodziny z pewnością z tego się ucieszą i biorąc pod uwagę ich ciężkie warunki życia, spędzą miłe święta Bożego Narodzenia (ENN, sobota, 19.12.1914 r.).

Prośba o lornetki
       Do magistratu wpływają podania o lornetki, latarki i rewolwery. Podania nie mogą zostać niestety rozpatrzone, ponieważ od jakiegoś czasu miasto nie dysponuje żadnymi darowiznami. Dlatego też zwracamy się ponownie z prośbą do naszej społeczności o ofiarowanie dla naszych oddziałów lornetek, latarek i rewolwerów (jeśli to możliwe z baterią na wymianę) i zostawienie ich w ratuszu w pokoju 24 a (ENN, piątek, 18.12.1914 r.).
      
       Podarki świąteczne dla ubogich dzieci

       Jak co roku z okazji świąt Bożego Narodzenia w czwartek i piątek dzieci z ubogich rodzin zostały obdarowane ubraniami i butami. Datki pochodzą z fundacji fryzjerów. Rzeczy były mierzone przez dzieci w obecności członków zarządu w odpowiednich sklepach (ENN, sobota, 19.12.1914 r.).
      
       Popiersie Hindenburga
       Romanus Andresen, twórca znanego popiersia Hindenburga [Paul von Hindenburg - niemiecki wojskowy, feldmarszałek (Generalfeldmarschall) i polityk, w latach 1925-1934 Prezydent Rzeszy (Republiki Weimarskiej i w początkach III Rzeszy). Syn oficera pruskiego – Wikipedia], otrzymał z kwatery głównej list z prośbą feldmarszałka von Hindenburga, by przysłał on do Hanoweru egzemplarz popiersia jego małżonki, pani von Hindenburg (ENN, sobota, 19.12.1914 r.).
      
       O tym, jak Rosjanie demolują niemieckie ziemie
       Gazeta „Norddeutsche Allgemeine Zeitung” tak pisze o rosyjskim prowadzeniu wojny: niemieckie urzędy dysponują dowodami rzeczowymi, które zostały znalezione wśród rosyjskich więźniów w obozach więziennych, a które najwidoczniej zostały zrabowane na niemieckiej ziemi. Wykaz tych przedmiotów, wśród których znajdują się także w dużej mierze rzeczy wartościowe, jest dowodem na to, na jaką skalę rosyjskie oddziały demolowały niemieckie ziemie. Znalezione rzeczy to zapewne tylko mała część wszystkich ukradzionych dóbr (ENN, sobota, 19.12.1914 r.).
      
       Złota niedziela
       Wczorajsza ostatnia niedziela przed Bożym Narodzeniem, w świecie interesu zwana „złotą”, spełniła wszelkie oczekiwania klienteli. Piękna, chociaż wietrzna pogoda sprawiła, że w godzinach popołudniowych w mieście panował duży ruch, na głównych ulicach miasta panował nawet tłok. W wielu sklepach panowało przeciwieństwo tego, co działo się na ulicach miasta. Bądź co bądź w niektórych sklepach z zabawkami, z ubraniami i innymi artykułami, trzeba było szybko uwijać się z pracą. Wpływy z tego dnia były dość pokaźne. Miejmy nadzieję, że w tych ostatnich dniach przed świętami klienci nadrobią to wszystko, czego nie udało im się załatwić we wczorajszą niedzielę (ENN, poniedziałek, 21.12.1914 r.).
      
       Nieszczęście na Zalewie Wiślanym
       Na Zalewie Wiślanym w środę wieczorem w pobliżu kanału morskiego wydarzył się nieszczęśliwy wypadek. Rybacy Schoettke i Gerwien z Widditen wyruszyli na połów ryb nad zalew. Po południu udali się w drogę powrotną do domu. Gdy zbliżyli się do kanału morskiego, w wyniku wiatru ich łódź wywróciła się do góry dnem […]. Rybacy utonęli. Ich ciała zostały już znalezione (ENN, sobota, 19.12.1914 r.).
      
       Dwaj bohaterowie
       Dwóch braci, z zawodu nauczycieli, spotkał podczas tej wojny tragiczny los. Mowa tu o braciach Marx. Jeden nauczał w Młynarskiej Woli (niem. Herrndorf) w powiecie pasłęckim (niem. Pr. Holland), drugi w Królewcu (niem. Koenigsberg). Gdy wybuchła wojna, młodszy brat funkcjonował jeszcze jako jednoroczny ochotnik w Regimencie Grenadierów w Królewcu, starszy został zaciągnięty do tego samego regimentu jak rezerwowy. Obaj bracia walczyli dzielnie w bitwie pod Tannenbergiem [bitwa w ramach operacji wschodniopruskiej w 1914 r. między siłami Imperium Rosyjskiego a Cesarstwem Niemieckim, zakończona zwycięstwem Niemiec – Wikipedia], gdzie polegli na polu chwały (ENN, poniedziałek, 28.12.1914 r.).
      
       Wyższe ceny paliwa i benzolu

       Jak udało się ustalić gazecie „Braunschweigische Landeszeitung”, do Bundesratu wpłynął wniosek o ustalenie wyższych cen za udostępnione przez urzędy wojskowe zapasy benzyny i benzolu (ENN, środa, 30.12.1914 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z 1914 roku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Dziś wiadomości z grudnia 1914. Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej.
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • [1] - Kartka tytułowa przedstawia skrzyżowanie: Kowalska / Stary Rynek / Rybacka. Po prawej stronie narożnik kamienicy zwanej Artushof (Dwór Artusa), Junkerhof (Dwór Junkrów) - na którym częściowo widać rzeźbę św. Jerzego, który spisą zabija hydrę. [2] - Kanał morski na Zalewie Wiślanym. .. .Chodzi tutaj o stary Königsberger-See-Kanal, po wojnie Kaliningradskoj Morskij Kanał. Zaczyna się w Piławie (Pillau) - dzisiaj Bałtyjsk i prowadzi przy południowym nabrzeżu Płw. Sambijskiego do Peyse (Swietłyj) a stąd w stronę Großheidenkrug (Wzmorje) w kierunku ujścia Pregoły (Pregel) przy Groß Holstein i stąd Pregołą do Królewca. Jego głębokość umożliwia do dzisiaj wpływanie do Kaliningradu statków pełnomorskich. Czyli ci dwaj rybacy byli daleko od Elbląga i pochodzili nie z Widditen lecz z WIDITTEN - dzisiaj Iżewkoje k. Marschenen (Wołoczajewskoje) w obowodzie kaliningradzkim. [3] - Polegli w I wojnie światowej bracia Marx z Młynarskiej Woli (Herrndorf) k. Pasłęka pochodzili z wielodzietnej rodziny. W okresie międzywojennym Adolf Marx był w Młynarskiej Woli stróżem nocnym, August Marx zawiadowcą (w stanie spoczynku) tutejszego dworca kolejowego. Była też Luise Marx - wdowa - prawdopodobnie po jednym z braci Marx wzmiankowanych w obecnym tłumaczeniu z ENN.
 • W Młynarskiej Woli oddano w 1910 r. do uzytku nową szkołe. Na parterze szkoły znajdowały się dwa pomieszczenia i pokój nauczyciela Oscara Marx'a. Czy czasem ci dwaj polegli bracia nie byli synami tego nauczyciela ?
 • "O tym, jak żołnierze rosyjscy demolują ziemie niemieckie". .. Oczywiście, gdy żołnierze niemieccy zdobyli jakieś rosyjskie ziemie wcale ich nie demolowali, nie grabili i nie palili. Wręcz przeciwnie - gasili pożary, budowali domy, rozdawali chleb i nieśli Słowo Boże rycerze teutońscy. Tak zapewne było!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Na wieki(2012-12-29)
 • To byli jeszcze ci źli, carscy żołnierze, więc mogli demolować :)
 • Podziękowania dla "erg" za wyczerpujące informacje. Przy okazji życzę Szczęśliwego Nowego Roku.
 • Dziekuję CI-erg-, za ciekawe informacje. Pomyslnosci w Nowym Roku. zdzisiek
 • ja na Nowy Rok dedykuje niektorym piękną zasadę kapit. - bohatera polskich Termopil- W. Raginisa "Kto nie dotrzymuje słowa, nie jest człowiekiem"
 • Dobrze że mamy nowy rok, bo za nami już koniec świata i feralna, tragiczna data 30 XII- utworzenie Związku Radzieckiego !!!!
Reklama