UWAGA!

Dawno temu w Elblągu… mieszkało 40 tysięcy osób

 Elbląg, Zakłady Schichaua
Zakłady Schichaua

Wczoraj wieczorem z zaparkowanej przy ulicy Giermków (niem. Junkerstrasse) dorożki ukradziono kosz z bielizną i ubraniami. Z kolei z kilku latarni ulicznych przy ulicy Dolnej (niem. Dritte Niederstrasse) zniknęły lampy naftowe, które prawdopodobnie zostały ukradzione. W nocy z soboty na niedzielę przy ulicy Szpitalnej (niem. Hospitalstrasse) zniszczono cztery okiennice. W tym ostatnim przypadku chodziło prawdopodobnie o głupi wybryk (AZ, wtorek, 11.02.1890r.).

Liczenie mieszkańców
       Po przeprowadzonym ostatnio liczeniu mieszkańców naszego miasta ich liczba wynosi obecnie ponad 40 tysięcy (AZ, piątek, 14.02.1890 r.).
      
       Federalne Święto Śpiewacze
       Komisja pruskiego Prowincjonalnego Związku Śpiewaczego zachęca pojedyncze stowarzyszenia do zgłaszania do dnia 22. bieżącego miesiąca swojego udziału w niemieckim Federalnym Święcie Śpiewaczym, które odbędzie się w Wiedniu. Szczególne życzenia odnośnie zakwaterowania należy zgłaszać Prowincjonalnemu Związkowi Śpiewaczemu (AZ, wtorek, 11.02.1890 r.).
      
       Ochrona przed chuliganami
       Aby ochronić nowo posadzone drzewka przed grasującymi w Elblągu coraz częściej niszczycielami przyrody, na zieleńcu przy Zewnętrznej Grobli Młyńskiej (niem. Aeusserer Muehlendamm, dzisiejsza Traugutta) przed domami o numerach 47, 48, 48 a i 49 każdą młodą lipę otoczono zieloną siatką, co uniemożliwi zbliżenie się do drzewa z nożem lub toporkiem. Podobne zabiegi są bardzo pożądane na innych alejach (AZ, środa, 12.02.1890 r.).
      
       Okładali się butelkami po głowach
       Wczoraj wieczorem krótko po godz. 21 na Starym Rynku (niem. der Alte Markt) niedaleko sklepu Zygmuntowskiego doszło do bójki między kilkoma młodymi robotnikami. Zaszło to tak daleko, że ludzie wyjęli z teczek butelki, którymi ku przerażeniu przechodniów zaczęli okładać się po głowach (AZ, środa, 12.02.1890 r.).
      
       Kontrole szkół
       Po przeprowadzeniu kontroli w Szkole dla Dziewcząt nr 1 przez nauczyciela gimnazjum Bandowa, która miała miejsce w ubiegłą sobotę, wczoraj profesor Nagel skontrolował trzy klasy Szkoły dla Chłopców nr 2. Tak rozpoczęły się więc tegoroczne kontrole naszych szkół elementarnych. Te zajmą z pewnością panom wizytatorom jakiś czas (AZ, piątek, 14.02.1890 r.).
      
       Zimy już nie będzie
       Profesor Falb, znany meteorolog, w ostatnich dniach w Halle wygłosił wykład, w którym wyjaśnił, że tej zimy śnieg już nie spadnie. Wykluczył także powrót typowego dla zimy chłodu. Na razie jednak, wbrew temu, co mówi Falb, znów zrobiło się zimno (AZ, sobota, 15.02.1890 r.).
      
       Kryminalne przypadki
       Zamieszkały przy ulicy Parkowej (niem. Herrenstrasse) właściciel dorożki od pewnego czasu znalazł sobie „ciekawą” rozrywkę i strzelał do gołębi znajdujących się na sąsiednim podwórku. Z tego powodu złożono doniesienie o przestępstwie. Wczoraj przed południem na ulicy Warszawskiej (niem. Berlinerstrasse) ukradziono 8 marek z kasy, gdy kelnerka oddaliła się z lokalu. A pewnemu rentierowi zamieszkałemu przy ulicy Garbary (niem. Kurze Hinterstrasse) ukradziono z otwartego pokoju męski złoty pierścionek z brylantem. Z kolei przedwczoraj żonie robotnika ukradziono z podwórka przy Małej Górze Cudów (niem. Kleiner Wunderberg, dzisiejsza Karowa) 13 par wywieszonych tam wełnianych rajstop […] (AZ, sobota, 15.02.1890 r.).
      
       Ranny szewc
       Zamieszkały przy ulicy płk. Dąbka (niem. Angerstrasse) głuchoniemy szewc został wczoraj po południu ciężko zraniony przez zamieszkałą w tym samym domu kobietę, ponieważ ta rzuciła w niego miską. Podobnie wczoraj zamieszkała przy ulicy Bożego Ciała (niem. Leichnamstrasse) właścicielka domu w trakcie kłótni otrzymała tak porządne razy od swojej najemczyni, że również została poważnie ranna (AZ, niedziela, 16.02.1890 r.).
      
       Konfiskata ulotek
       Wczoraj w Elblągu policja znów skonfiskowała sporą liczbę ulotek o treściach socjaldemokratycznych (AZ, niedziela, 16.02.1890 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z roku 1890, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” i „Elbinger Tageblatt” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do "Elbinger Zeitung und Elbinger Anzeigen".

      
      
tłum. dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • kilka lat i znowu tyle będzie mieszkać. :)
 • to tak jak teraz :D
 • Jak na ówczesne czasy w 40 tysięcznym mieście po części pruskim, po części niemieckim duża ilość kradzieży ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  helamaGb6(2016-02-13)
 • Niemcy to jednak straszni złodzieje i bandyci, jak się to czyta to, aż się cieszyć trzeba, że opuscili miasto i nie ma juz tego niemieckiej patologii
 • .. .Herrenstraße. .. to częściowo dzisiejsza ulica Janowska. .. .helamaGb6/- / poucz się podstaw historii nie tylko Elbląga. Prusacy to tacy sami Niemcy jak Polacy w Wielkopolsce (Wielkopolanie), jak Polacy w Małopolsce (Małopolanie), czy jak Polacy na Mazowszu (Mazowszanie).
 • Oby za 9 miesięcy było Nas więcej. , ,KTO POSIADA MŁODZIEŻ, POSIADA PRZYSZŁOŚĆ"- hasło niemieckich młodych pionierów. Wskaźniki dzietności za 2014 r. wśród państw unni europejskiej : Francja 2,08; Irlandia 2,00; Wielka Brytania 1,90; Finlandia 1,73; Hiszpania 1,48; Łotwa 1,35; Polska 1,33; (miejsce 212 na liscie wszystkich krajów). Za nami tylko Słowenia, Rumunia i Litwa. Kto pluje na program 500+ jest przeciw Polsce.
 • za kilka lat nasi potomni (ci którzy tu zostaną) przeczytają to samo. .. ..
Reklama