UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... na drogach było ślisko

 Elbląg, Vogelsang
Vogelsang

Utrzymująca się od dwóch dni deszczowa pogoda spowodowała, że drogi stały się śliskie tak, że wydarzyło się wiele wypadków. Przedwczoraj wieczorem znany w dalszych kręgach malarz P. służący w marynarce w drodze do domu z Bażantarni (niem. Vogelsang) poślizgnął się na szosie w okolicy Kl. Teichhof i złamał nogę. Pewien właściciel ziemski był na tyle miły, że zawiózł mężczyznę furmanką do domu (AZ, czwartek, 31.12.1891 r.).

Prezenty dla dzieci głuchoniemych
       Wczoraj wieczorem w salach Staromiejskiej Szkoły dla Dziewcząt Ojczyźniany Związek Kobiet zorganizował dla wychowanków Szkoły dla Głuchoniemych wigilię z bogatymi prezentami. Zostały one ułożone na dwóch wielkich stołach przykrytych białymi obrusami. To dary czcigodnych darczyńców. W przedniej części sali lśniła bogato przystrojona choinka. Na spotkanie licznie przybyli członkinie związku kobiet a także krewni głuchoniemych oraz czwórka wychowanków szkoły dla ubogich. O godz. 17.15 uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania kolędy „Cicha noc”. Potem dwójka głuchoniemych chłopców i dziewcząt wyartykułowała w dość wyraźny sposób bożonarodzeniowe wiersze. Po tym przemówił krótko i z rozmachem kaznodzieja Becker. […] Potem rozdano prezenty. Obdarowani byli wyraźnie szczęśliwi ze wszystkich pięknych rzeczy, na ich twarzach widać było dziecięcą wdzięczność (AZ, piątek, 25.12.1891 r.).
      
       Święta, święta i po świętach

       W dni świąteczne, których w tym roku mieliśmy wyjątkowo trzy, wszystkie kościoły szczególnie przed południem były przepełnione wiernymi, by świętować wspólnie wspomnienie narodzin Jezusa, jak to jest w zwyczaju w świecie chrześcijańskim. Drugiego dnia świąt wieczorem w niektórych kościołach, między innymi w kościele Trzech Króli i kościele św. Anny odbyły się zabawy dla dzieci i zabawy świąteczne, które zgromadziły licznie i małych i dużych. Przyświecał temu podniosły świąteczny nastrój. Nie mieliśmy wszak śniegu w te święta, jednak pogoda w pierwsze dwa dni świąt dopisała, czego nie można powiedzieć o ubiegłorocznych pochmurnych i mglistych świętach. Temperatura oscylowała wokół zera, szczególnie pierwszego dnia świąt od czasu do czasu przebłyskujące słońce zachęcało do małego spaceru tak, że lokale rozrywkowe poza miastem cieszyły się dużym zainteresowaniem. Szczególnie mocno przyciągała elblążan nowa kafejka a la Wien, także Bellevue cieszył się sporym powodzeniem oraz Winnica (niem. Weingrundhorst), gdzie w zimowym ogródku znajdującym się w piwnicznych pomieszczeniach starego browaru odbył się koncert braniewskiej kapeli miejskiej, jak również Dębica (niem. Dambitzen). Niektórzy odważni miłośnicy natury wybrali się na spacer do Bażantarni (niem. Vogelsang). Wieczorem w siedzibach różnych stowarzyszeń odbyły się zabawy świąteczne, pierwszego dnia świąt w Zachodniopruskim Związku Szermierczym, w Miejskim Związku Stolarskim i Malarskim, drugiego dnia świąt w kole śpiewaczym Liedertafel, w Miejskim Związku Hydraulików, a trzeciego dnia w klubie Atletów. Członkowie Resursy Mieszczańskiej uczcili święta uroczystym balem w swoich salach przy świecach dwóch ogromnych choinek. […] (AZ, wtorek, 29.12.1891 r.).
      
       Złote gody
       Pierwszego dnia świąt złote gody świętowały pary: szyper Hilsnitz z żoną i mistrz wybijania gwoździ Päserack z małżonką. Pierwszej parze Jego Cesarska Mość Cesarz przekazał pieniądze w kwocie 30 marek (AZ, środa, 30.12.1891 r.).
      
       Obłęd młodej służącej

       22-letnia służąca pewnego tutejszego kupca dostała wczoraj rano obłędu na tle religijnym. Musiała zostać przewieziona dorożką do szpitala (AZ, środa, 30.12.1891 r.).
      
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Dawno temu niemcy wymordowali 6 milionów Polaków. Od 1998 roku ogromne pieniądze zaiwestowali w prasę i telewizję w Polsce. Około 70% prasy jest e rękach AXEL Springer. I dlatego takie artykuły pojawiają się w mediach przypominające kto jest właścicielem tych terenów.
  • dobrze ze wykupili bo nie miałbyś gdzie popisywać się swoją głupotą
  • a jak by im było mało, to traktują nas jako zaplecze taniej siły roboczej, nie kryjąc się z pogardą ukierunkowaną na całą Słowiańszczyznę.
  • Niemcy, najwięksi bandyci i złodzieje w histori ludzkości, tylko podczas ostatniej wojny wymordowali miliony ludzi i i doszczętnie zrabowali niemal całą Europę a teraz jeszcze mówią : nie to nie my, to ci okropni Naziści a pomagali im Polacy.
  • .. .- przemówił krótko i z rozmachem kaznodzieja Becker. .. - Ernst Otto G. Becker był kaznodzieją w kościele św. Anny w latach 1887-1894.. .. - także Bellevue cieszył się sporym powodzeniem. .. - Dzisiaj imponująco zrewitalizowany przez właściciela Fabryki Mebli - L. Wójcika, naturalnie przy ul. Bema 54.
Reklama