UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... na ulicach było ślisko

Elbląg, Dawno temu w Elblągu... na ulicach było ślisko

Od wielu lat nie było tak wielu zwichnięć rąk i nóg jak tegorocznej zimy. Na ulicy Mostowej (niem. Brückstraße) przewrócił się pewien mistrz powroźnictwa. Mężczyzna zwichnął rękę, wskutek czego przez 14 dni nie będzie zdolny do pracy. Kilka dni wcześniej dokładnie w tym samym miejscu podobnego pecha miał pewien starszy pan. W przypadku pewnej damy, która również tutaj poślizgnęła się, obyło się całe szczęście bez nieprzyjemnych skutków.

To feralne miejsce znajduje się obok probostwa niedaleko hydrantu. Wyciekająca z niego woda, mimo że podjęto wszelkie środki ostrożności, zamarza i powstają śliskie miejsca tak, że nieszczęśliwych wypadków nie da się uniknąć. Podobne niebezpieczne miejsce znajduje się przy ulicy Bramy Targowej między domami 7 i 9 (AZ, piątek, 20.02.1891 r.).
      
       Okradziony przez własnego syna
       Pewnemu zamieszkałemu przy ulicy Malborskiej (niem. Marienburgerdamm) robotnikowi fabryki ukradziono z domu nową kurtkę zimową. Jak się potem okazało, kurtkę ukradł mu jego własny syn, który zastawił ją później w lombardzie (AZ, piątek, 20.02.1891 r.).
      
       15-letnia recydywistka

       Wczoraj po południu aresztowano w Elblągu 15-letnią Martę Nagel z Tczewa (niem. Dirschau) z powodu licznych oszustw. Dziewczyna mimo tak młodego wieku była już wcześniej notowana, a w niedzielę została wypuszczona z więzienia, w którym odbywała pięciomiesięczną odsiadkę (AZ, piątek, 20.02.1891 r.).
      
       Samobójstwo 15-latka
       Wczoraj po południu na poddaszu zamieszkałego na Wewnętrznym Przedzamczu (niem. Innerer Vorberg) mistrza powroźnictwa powiesił się 15-letni praktykant Paul R. Chłopiec od dłuższego czasu cierpiał na chorobę oczu. Przypuszcza się, że to był powód samobójstwa (AZ, sobota, 21.02.1891 r.).
      
       To tylko plotka
       W mieście krąży plotka, że Gdańska Opera wystąpi u nas gościnnie jeszcze przed zamknięciem budynku naszego teatru. I to zostanie u nas na dłużej. Dowiedzieliśmy się jednak z rzetelnego źródła, że plotka ta mija się z prawdą, wręcz przeciwnie, dyrektor teatru Rose z Gdańska (niem. Danzig) definitywnie powiedział, że zaniechał planu przyjechania z występami do Elbląga (AZ, sobota, 21.02.1891 r.).
      
       Święto piwa w Winnicy
       Jak można dowiedzieć się w dziale ogłoszeń, jutro w Winnicy (niem. Weingrundhorst) nastąpi otwarcie sezonu piwnego. Zainauguruje go wielkie święto piwa w pomieszczeniach starej słodowni. Pan Witting poczynił wszystko, by nadać wydarzeniu wielkomiejski charakter (AZ, niedziela, 22.02.1891 r.).
      
       Zajęcia po pożarze znów ruszają
       Zajęcia w piątej Szkole dla Chłopców po ostatnim pożarze więźby dachowej będą kontynuowane od 24 lutego (AZ, niedziela, 22.02.1891 r.).
      
       Pożar na Studziennej ugaszony przez mieszkańców
       Wczoraj wieczorem około godz. 19 przy ulicy Studziennej 2 (niem. Lange Hinterstraße) wskutek niewłaściwego obchodzenia się z lampą naftową zapaliła się firana. Mieszkańcom domu udało się ugasić pożar. Straż pożarna przybyła na miejsce, ale nie miała już nic do roboty (AZ, niedziela, 22.02.1891 r.).
      
       Otwarcie sezonu piwowarskiego

       Wczoraj po południu w piwnicach starego browaru w Winnicy (niem. Weingrundhorst) w towarzystwie licznej publiki odbyło się otwarcie sezonu piwnego według wzorców wielkomiejskich. Ściany pomieszczeń […] były bardzo pięknie ozdobione gałązkami jodłowymi, flagami i obrazkami, a głębokie wnęki zakryły tapety. Po otwarciu imprezy wszystkie dostępne miejsca były zajęte tak, że spóźnialscy musieli dość długo czekać aż zwolni się miejsce, co da im okazję wypić w spokoju koźlaka (niem. Bock - rodzaj mocnego piwa) i zjeść kilka kiełbasek z ziołami. Żeby umilić gościom picie piwa, wesoło zagrała kapela Pelza. Dzięki muzyce i koźlakowi […] na sali do samego końca panował wesoły nastrój. Swój udział w tym miały także wesołe przemowy i śpiewy. […] (AZ, wtorek, 24.02.1891 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia sprzed ponad 120 lat, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” i „Elbinger Tageblatt” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do "Altpreussische Zeitung".
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama