UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... odbył się bazar

2019-07-18
Aktualizowany 2019-07-20 08:00
Elbląg, Dawno temu w Elblągu... odbył się bazar

Ojczyźniane Stowarzyszenie Kobiet oddział w Elblągu postanowiło zorganizować 6 sierpnia na Schillingsbrücke bazar. Zapowiada się wiele niespodzianek dla gości (AZ, niedziela, 16.07.1893 r.).

Święto dobroczynne klubu rowerowego po raz siódmy
       Klub rowerowy będzie obchodzić w niedzielę, 9 lipca swoje siódme święto dobroczynne. Ustalono następujący program: przedpołudniem przyjęcie zamiejscowych gości, o godz. 10 wycieczka rowerzystów do Schillingsbrücke na przedpołudniowe spotkanie w lokalu przy piwie, godz. 13 wspólny obiad w Niemieckim Domu, 15 – 15.45 i 16.30 wycieczka statkiem z Ostrego Rogu do Angielskiego Zdroju, gdzie odbędzie się koncert, iluminacje w ogrodzie i okazjonalne tańce. Wstęp do ogrodu browaru Angielski Zdrój jest podczas święta (jutro po południu) biletowany (AZ, niedziela, 09.07.1893 r.).
      
       Krynica Morska wolna od robaków
       Nasze kąpielisko znów się ożywiło. W poprzednich latach szczególnie żeńska część naszych gości cierpiała z powodu gąsienic. Tego lata nie trzeba już się obawiać robali, ponieważ dłuższe obserwacje wykazały, że nie występują one w tym rejonie. Przyczyniły się do tego bez wątpienia przedsięwzięte przez zarząd leśny środki w celu wytępienia gąsienic. Królewskie nadleśnictwo Stegna (niem. Steegen) wydało ubiegłego lata na ten cel ponad 3 tys. marek. [...] (AZ, wtorek, 11.07.1893 r.).
      
       Ukradł flagę i zwiał
       W niedzielę pewnemu zamieszkałemu przy Grobli Świętego Jerzego (niem. Innerer Georgendamm) szynkarzowi ukradziono z jego ogrodu dużą flagę razem z kijem. Po złodzieju i fladze nie ma ani śladu (AZ, piątek, 14.07.1893 r.).
      
       Burza zebrała żniwa
       Podczas czwartkowej gwałtownej burzy piorun strzelił w stodołę właściciela ziemskiego Sieberta w Rakowiskach (niem. Krebsfelde), która zapaliła się. [...] Wszystkie zapasy siana – ostatni transport przywieziono tego samego dnia – spaliły się. Niestety nieszczęśliwe zrządzenie losu dotknęło także rodzinę. Gospodyni w przypływie obłędu powiesiła się a jej córka z powodu nieszczęśliwej miłości wpadła w obłęd (AZ, sobota, 15.07.1893 r.).
      
       Paskudne zachowanie murarzy
       Kilku murarzy pracujących na budowie przy ulicy Królewieckiej (niem. Königsbergerstraße) robiło żarty przejeżdżającym obok budowy w samochodach kobietom obrzucając je wapnem. Dowcipnisie zostali spisani przez policję (AZ, niedziela, 16.07.1893 r.).
      
       Nie zapłacili za zakupy

       Wczoraj przy ulicy 12 Lutego (niem. Hohenzinnstraße) u pewnego kupca pojawiło się trzech ludzi, którzy zamówili różne napoje i wyszli nie płacąc. Jeden z naciągaczy został rozpoznany i sprawa została zgłoszona na policję (AZ, niedziela, 16. 07.1893 r.).
      
       Cesarski ogród w rękach pana Rhode

       Cesarski ogród ma nowego dzierżawcę. Przechodzi on z rąk długoletniego dzierżawcy Alberta w ręce pana Rhode (AZ, wtorek, 18.07.1893 r.).
      
       Krynica oblegana przez turystów
      
Krynica Morska przeżywała wczoraj oblężenie. Dziewięć statków przywiozło tam łącznie 1500 pasażerów. Podczas upału plaże były mocno zaludnione (AZ, wtorek, 18.07. 1893 r.).
      
       Nagła śmierć na moście
       Dziś przed południem woźnicę z Brandenburgerstraße (to dzisiejszy fragment Skweru Ofiar Sprawy Elbląskiej) w drodze na Wyspę Spichrzów na wysokości Leege Brücke nagle złapał skurcz. Mężczyzna zmarł na miejscu. S. był żonaty i zostawił trójkę dzieci pozbawionych opieki (AZ, wtorek, 18.07.1893 r.).
      
       Nocny napad na Wyspie Spichrzów
       Robotnik Martin Z. z Kazimierzowa (niem. Ellerwald III Trist) został ubiegłej nocy napadnięty na Wyspie Spichrzów przez dwóch nieznanych mężczyzn, którzy zabrali mu kieszonkowy zegarek. Krzyki Z. zwabiły wprawdzie dwóch nocnych stróżów, jednak rozbójnikom udało się uciec (AZ, wtorek, 18.07.1893 r.).
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

  • .. .Schllingsbrücke. .. - okolice mostu w przebiegu dawnej Szosy Berlińskiej, obecnie ul. Warszawska w kierunku na Malbork. .. .wycieczka statkiem z Ostrego Rogu do Angielskiego Zdroju, . .. od małej przystani promowej zwanej "Schillingsfähre", po drugiej stronie brzegu rz. Elbląg patrząc z OSW "Fala" w kierunku browaru. .. .niem. Ellerwald III Trist. .. zgodnie z dawną pisownią: Ellerwald III Trift.
  • A skąd wiesz?
Reklama