UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... odbył się rowerowy wyścig

 
Elbląg, Ulica Zamkowa przed wojną
Ulica Zamkowa przed wojną

W niedzielne popołudnie tutejszy klub rowerowy zorganizował coroczne wyścigi na 82-kilometrowym odcinku. Ku zadowoleniu uczestników trasa prowadziła z Szosy Berlińskiej (niem. Berliner Chaussee, dzisiejsza Warszawska) przez Nową Cerkiew (niem. Neukirch), Stare Pole (niem. Altfelde), Budzisz (niem. Budisch), Nowy Dwór Elbląski (niem. Neuhof), Święty Gaj (Heiligenwalde), Topolno Wielkie (Groß Tippeln), Jelonki (niem. Hirschfeld), Krasną Łąkę (niem. Schönwiese), Bogaczewo (niem. Güldenboden), Janów (niem. Hansdorf) i dworzec elbląski. [...] - informowała lokalna prasa ponad 120 lat temu.

Z siedmiu osób, które przejechały trasę, jako pierwszy na metę przybył pan Fietkau z czasem 3 godziny i 48,5 minuty [...]. Drugi był pan Spiller [...] z czasem 4 godziny i 38 minut, trzeci pan Buettner z czasem 4 godziny 57,5 minuty. Osiągnięcia mężczyzn, szczególnie panów Fietkaua i Buettnera, są godne podziwu, szczególnie, że trasa jest bardzo górzysta i prowadzi po kamiennej nawierzchni. Takie warunki są dla ścigających się rowerzystów trudnym zadaniem (AZ, wtorek, 16.08.1892 r.).
      
       Zaczepki na Łęczyckiej
      
W sobotę na ulicy Łęczyckiej (niem. Weingarter Chaussee) pewien mieszkaniec wracając z koncertu w Bellevue (willa przy dzisiejszej ul. Bema) przechodził obok grupki młodych ludzi i został przez kilku z nich zaatakowany i napadnięty. Według zeznań świadków mężczyzna w żaden sposób nie sprowokował agresorów, szedł spokojnie swoją drogą. Gdy tylko do poszkodowanego zbliżyli się inni ludzie, podejrzani agresorzy rozpłynęli się w powietrzu. Niestety nie zostali przez nikogo rozpoznali i ominie ich zasłużona kara (AZ, środa, 10.08.1892 r.).
      
       Ucierpiał restaurator
      
Pewien tutejszy restaurator uległ wczoraj nieszczęśliwemu wypadkowi. Gdy schodził do piwnicy, nagle załamał się pod nim schodek, a on wpadł do środka. Podczas wypadku uszkodził sobie bark (AZ, czwartek, 11.08.1892 r.).
      
       Nieostrożny woźnica
      
Wczoraj pewnemu tutejszemu właścicielowi dorożki przytrafiło się nieszczęście. Dorożka jechała za wozem z załadowanym żelaznymi prętami, które wystawały dość znacznie z wozu. Woźnica dorożki dziwnym sposobem nie zauważył ich i najechał bezpośrednio w wystające pręty. Jednemu z koni pręt tak mocno wbił się w klatę, że natychmiast przewrócił się i zakończył swój żywot (AZ, czwartek, 11.08.1892 r.).
      
       "Na Stoku" będzie jak nowe
      
Na Stoku (niem. Mattendorf), które łączy ulicę Browarną (niem. Lange Niederstrasse) z płk. Dąbka, dwunastu robotników zatrudnionych jest przy naprawie ulicy i łatania powstałych w ostatnim czasie dziur (AZ, piątek, 12.08.1892 r.).
      
       Niezdrowy zwyczaj
      
Niebezpiecznym dla zdrowia wydaje się zwyczaj dawania do użytku używanych wcześniej serwetek. Serwetki te (często przed oczami gości) są przez kelnerów po prostu spryskiwane wodą, składane. Następnie kładzie się je w miejscu z prasą, by wieczorem albo następnego dnia znów je użyć. Zamiast takich serwetek lepsza i bardziej bezpieczna byłaby serwetka papierowa (AZ, sobota, 13.08.1892 r.).
      
       Kim jest ten mężczyzna?
      
W czwartek wieczorem w ustronnym miejscu w lesie między polami ze zbożem a Rubnem Wielkim (niem. Gross Röbern) znaleziono powieszone ciało mężczyzny z wyższych sfer. Ciało musiało wisieć już tam dłuższy czas, ponieważ było już w stanie znacznego rozkładu. Marynarka mężczyzny była wykonana z czarnego kamgarnu [przędza lub tkanina z wełny czesankowej używana dawniej na galowe i wyjściowe mundury wojskowe generałów, oficerów i podoficerów zawodowych – Wikipedia]. Nie wiadomo jeszcze, kim jest mężczyzna (AZ, niedziela, 14.08.1892 r.).
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama