UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu… oddano do użytku budynek sądowy

 
Elbląg, Budynek sądu
Budynek sądu

Wczoraj po południu miało miejsce oficjalne oddanie budynku sądu rejonowego i krajowego. Nadzorujący budowę inżynier budowlany Scheibner przekazał budynek z całym jego wyposażeniem zarządowi sądu, prezesowi sądu krajowego i tajnemu radcy sądowemu, panu Dau oraz Pierwszemu Prokuratowi, również tajnemu radcy sądowemu Gliemannowi.

Protokolant zdał sprowadzanie z przekazania budynku w postaci protokołu. Nie wiadomo jeszcze, kiedy budynek zostanie oficjalnie poświęcony oraz kiedy odbędą się związane z tą okazją uroczystości.
       W chwili obecnej więźniowie zajęci są przeprowadzką poszczególnych biur ze starego do nowego budynku sądu. (ENN, sobota, 16.05.1914 r.)
      
       Dostojny gość w Malborku
      
Wielki książę Saksonii Wilhelm Ernst* złożył dziś wizytę w malborskim zamku krzyżackim. Zatrzymał się w hotelu König von Preussen. (ENN, czwartek, 14.05.1914 r.)
      
       * Wilhelm Ernest II von Sachsen-Weimar-Eisenach (1876-1923) – wielki książę Sachsen-Weimar-Eisenach w latach 1901-1918, tytularny wielki książę Saksonii. Po śmierci swojego dziadka Karola III Aleksandra w 1901 r. został wielkim księciem Sachsen-Weimar-Eisenach. W tym czasie był najbogatszym władcą niemieckim, ponieważ odziedziczył po swej babce Zofii ogromną fortunę powiększoną także o wysoki spadek po zmarłym ojcu – Wikipedia.
      
       Wykopy na 1 Maja
      
Prace kanalizacyjne na ulicy 1 Maja (niem. Innerer Mühlendamm), które ciągną się do ulicy Mącznej (niem. Mühlenstraße) posuwają się do przodu i potrwają prawdopodobnie do soboty, 23 maja. […] (ENN, czwartek, 23.05.1914 r.)
      
       Nauczyciele szkół dokształcających to urzędnicy państwowi
      
Powinni to wiedzieć szczególnie uczniowie szkół dokształcających, wśród których nierzadko znajdą się tacy, którzy sądzą, że nie można im nic zrobić po opuszczeniu szkoły, kiedy to przez wzgląd na swój szczenięcy wiek dopuszczą się rękoczynów względem swoich nauczycieli.
       W ostatnim czasie wielu takich uczniów doświadczyło dotkliwych kar, takich jak pozbawienie wolności czy kar pieniężnych z powodu niestosownego zachowania względem swych pedagogów. Sąd naszego państwa zadecydował bowiem: „Nauczyciele, wykonując swój zawód, piastują urząd. Zawód ich ma charakter urzędniczy. Oznacza to, że każdy, kto obrazi nauczyciela lub dopuści się niemoralnych czynów względem niego, sprzeniewierza się władzy państwowej i prawu, skutkiem czego zostanie surowiej niż dotąd ukarany. (ENN, czwartek, 14.05.1914 r.)
      
       Wiadomości z Kadyn
      
Nie wiadomo jeszcze, kiedy cesarz zawita w Kadynach (niem. Cadinen). Więcej na ten temat dowiemy się w przyszłym miesiącu. Nie można również dokładnie powiedzieć, kiedy nastąpi poświęcenie dzwonów. Budowa sklepienia kościoła została już zakończona, budowa wieży natomiast zostanie zakończona w następnych dniach. Pozostanie więc tylko postawienie sześciu filarów. (ENN, piątek, 15.05.1914 r.)
      
       Wskaźnik pogody na naszym dworcu
      
Dwie piękne, artystycznie wykonane tablice reklamowe z przedsiębiorstwa żeglugowego Der Norddeutsche Lloyd z Bremen* od wczoraj zdobią nasz dworzec. Na jednej z nich widnieje termometr, na drugiej barometr za szybką. Można je znaleźć na pierwszym peronie pod zegarem. (ENN, sobota, 16.05.1914 r.)
      
       * Der Norddeutscher Lloyd (NDL) było niemieckim przedsiębiorstwem żeglugowym, które zostało założone w 1857 r. przez Hermanna Henricha Meiera oraz Edwarda Crüsemanna w Bremen. Przedsiębiorstwo stało się z czasem najbardziej znaczącym niemieckim przedsiębiorstwem żeglugowym końca 19. i początku 20. wieku, które przez wiele lat było lokomotywą gospodarczego rozwoju Bremen i Bremerhaven – Wikipedia.
      
       Przejazdem w naszym mieście
      
Minionej nocy przez nasz dworzec przejeżdżała rosyjska cesarzowa wdowa*. Cesarzowa jechała w specjalnym dworskim pociągu, wracając z Londynu. (ENN, niedziela, 17.05.1914 r.)
      
       * Maria Fiodorowna Romanowa (1847-1928) – cesarzowa-małżonka Imperium Rosyjskiego. Z domu Maria Zofia Fryderyka Dagmara – księżniczka Danii – Wikipedia.
      
       Wystawa w Elblągu
      
Prawdopodobnie pod koniec miesiąca zostanie otwarta wystawa zaplanowana przez monachijski związek artystów „Bavaria”. Będzie można ją zobaczyć podczas zbliżających się zielonych świątek. (ENN, niedziela, 17.05.1914 r.)
      
       Cesarz i artysta
      
Mieszkający w Wiesbaden portrecista Oskar Meyer z Elbląga, który, jak wiadomo, namalował na zlecenie elbląskiego magistratu obraz cesarza naturalnej wielkości, przesłał cesarzowi dwie fotografie tegoż obrazu. Dzieło ma zdobić ściany sądu […].
       Z urzędu marszałka dworu przyszedł do artysty list następującej treści: „W odpowiedzi na Pański list z 15 bieżącego miesiąca pragnę uprzejmie Pana poinformować, że Jego Wysokość cesarz przyjął reprodukcję Pańskiego obrazu zakupionego przez miasto Elbląg i przekazuje Panu największe podziękowania za tę przesyłkę. Jego Wysokości spodobał się obraz w Pańskim wykonaniu.” – J. A. von Reischach. (ENN, poniedziałek, 18.05.1914 r.)
      
      
       ***
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z 1914 roku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Dziś kolejne wiadomości z maja 1914. Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej.
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Od stycznia sądu nie będzie, ciekawe co tam zrobią
 • Od stycznia likwidowane będą wszystkie linie tramwajowe. Pesy od tygodnia wywożone są do Olsztyna. Pod koniec roku wyburzą CH Ogrody ale niczego tam nie zbudują. Przy Placu Grunwaldzkim wyburzają budynki, od stycznia zaczną wyburzać wieżowce przy Grunwaldzkiej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mieleozorem(2012-05-19)
 • mieleozorem biorąc pod uwagę że to Elbląg, wcale mnie to by nie zdziwiło
 • Mieleozorem z tymi wieżowcami przy Grunwaldzkiej co bardzo dobry pomysł moze szanowny G. Nowaczyk wpadnie na taki pomysł i go zrealizuje. Jestem ZAAAAA
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  himera(2012-05-19)
 • gestapo pare lat potem katowało tam ludzi
 • Do "znafcy" wyżej. Walnąłeś jak krowa po pierwszej wiosennej trawce na blachę. Geheim-Staats-Polizei (w skrócie Gestapo) miało swoją siedzibę w Prezydium Policji, a dokładnie w pokojach przylegających do znajdującego się w Prezydium Policji na pierwszym piętrze atrium (niem. Lichthof) - Dawne Prezydium Policji wybudowane w 1930 r. - to dzisiejszy Hotel Arbiter.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wystarczy poczytać sobie....(2012-05-19)
 • No to Mytych będzie musiał spzredawać mieszkania Turkom i Albanom bo jak wszyscy wyjadą kto tu bedzie pracował. To się nazywa polityka, okrasc kraj wszyskich puścić z torbamiza granicę i nająć Gastarbeiterów z grosze by do reszty wykończyć narodowość. Dokładnie to zrobiono w Niemczech a pomysłodawcami Góralie ze wzgórz Golan, których w polskim rządzie co drugi. .
 • To było piękne miejsce. Teraz jest syf, kiła i mogiła.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  bezpodpisubezpodpisu(2012-05-19)
 • Ciekawe co będą pisali dalej o elbląskich nazistach. Chyba, że tokowi w elblągu nie istnieli.
 • SZKOLY DOKSZTALCAJACE i SZCZENIECY WIEK - pani tlumaczko, troche profesjonalizmu by sie przydalo. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Übersezter(2012-05-19)
 • miłośnik blachy i krów pomyś o swej rodzicielce trawa jej się kończy
 • Zacni Czytelnicy ENN - proszę o cierpliwość, pojutrze postaram się zawrzeć parę uwag. Pozdrawiam. Erg.
Reklama