UWAGA!

Dawno temu w Elblągu… otwarto kanał

 Elbląg, Kanał Elbląski na zdjęciu z 1935 roku
Kanał Elbląski na zdjęciu z 1935 roku

W połowie bieżącego miesiąca zaplanowano otwarcie kanału Oberlandzkiego (niem. Oberländischer Kanal, dziś Kanał Elbląski). Liczne łodzie z różnymi ładunkami oraz większe i mniejsze tratwy już czekają na to wydarzenie. Dzięki temu na kanale ożywi się żegluga (AZ, sobota,12.04.1890 r.).

Nieudany strajk hydraulików
       Nie powiódł się strajk hydraulików z fabryki towarów metalowych Neufeldta. Dzisiaj wszyscy hydraulicy z wyjątkiem dziewięciu, z powodu których doszło do strajku, po trzytygodniowym buncie podjęli pracę za te same płace. Musieli zgodzić się także z nowymi zasadami porządku w fabryce i podpisać stosowne dokumenty, zgodnie z którymi zabronione ma być wszczęcie ponownego strajku (AZ, piątek, 11.04.1890 r.).
      
       Zidentyfikowano zwłoki
       Zidentyfikowano znalezione wczoraj po południu w pobliżu Treideldamm zwłoki. Należą one do robotnika Gottfrieda Friese z Elbląga, który zaginął w listopadzie ubiegłego roku. Żona mężczyzny, zamieszkała przy ulicy Kotwiczej 9, została sama z czwórką dzieci (AZ, czwartek, 10.04.1890 r.).
      
       Skamieniałe kości na żwirowisku
       Przedsiębiorca Weber z dzielnicy Na Stoku (niem. Mattendorf), który zajmuje się obecnie wydobywaniem żwiru na starym Placu Musztry (niem. Exerzierplatz) znalazł na głębokości 25 stóp wielkie skamieniałe kości. Jest to znak, że Plac Musztry był wcześniej położony dużo głębiej i wskutek nawiewów piasku stopniowo stał się wydmą. Pan Weber ma zamiar przekazać znalezisko Związkowi ds. Starożytności, który, miejmy nadzieję, zbada, do jakiego zwierzęcia należą te kości (AZ, piątek, 11.04.1890 r.).
      
       Zapisy do szkoły
       Wczoraj w naszych szkołach elementarnych odbyły się zapisy dzieci mających obowiązek szkolny. Jak co roku również i tym razem okazało się, że o wiele więcej dzieci zjawiło się niż było zapisanych na liście. Wskutek tego w niektórych szkołach klasy szóste są trochę przepełnione. [...] Szczególnie mocno przepełnione są klasy szkoły katolickiej tak, że konieczne jest stworzenie drugiej klasy w tym samym roczniku. W ostatniej klasie jest zapisanych 142 dzieci, a codziennie zgłaszają się nowe dzieci (AZ, sobota, 12.04.1890 r.).
      
       Premia za wyuczenie głuchoniemego praktykanta
       Zamieszkałemu przy ulicy Mostowej (niem. Brueckstrasse) mistrzowi stolarskiemu Edwardowi Siebrandowi prezydent rejencji przyznał premię w wysokości 150 marek za wyuczenie głuchoniemego praktykanta (AZ, wtorek, 15.04.1890 r.).
      
       Na placu Fryderyka Wilhelma znaleziono szkielet
       Przed kilkoma dniami na placu Fryderyka Wilhelma (dzisiejszy plac Słowiański), na parceli należącej wcześniej do radcy budowlanego pana Muehle, która teraz przeszła w posiadanie pana Bohlmeister, gdzie wznosić się ma teraz nowy budynek, podczas prac budowlanych a dokładnie w trakcie stawianiu fundamentów, znaleziono dobrze zachowany szkielet. Szkielet ten pochodzi prawdopodobnie ze starego cmentarza przy kościele św. Jakuba, który rozciągał się aż do tego miejsca (AZ, wtorek, 15.04.1890 r.).
      
       Furmanka przewróciła latarnię
       W sobotę po południu na alei Grunwaldzkiej (niem. Hollaender Chaussee) pewna zamiejscowa dwukonna furmanka, która jechała w kierunku dworca, najechała i rozbiła latarnię gazową. Sprawca jest nieznany, ponieważ uciekł z miejsca wypadku (AZ, wtorek, 15.04.1890 r.).
      
       Wandalizm się szerzył
       Wczorajszej nocy kilku nocnych hulaków ukradło wózek ręczny należący do handlarza zamieszkałego przy ulicy Wodnej (niem. Wasserstrasse) oraz dwa koła z samochodu mistrza piekarskiego, które wrzucili do rzeki Elbląg. Wandalizm w Elblągu rozszerza się na wielką skalę. Z tego względu powinno się wprowadzić jak najsurowsze kary (AZ, wtorek, 15.04.1890 r.).
      
       Napad na Słonecznej
       Wczoraj wieczorem ok. godz. 23.30 na rogu ulic Kosynierów Gdyńskich (niem. Gruenstrasse) i Słonecznej (niem. Sonnenstrasse) kilka osób napadło na zamieszkałego przy Słonecznej czeladnika stolarskiego. Mężczyźni rzucili go na ziemię i bili go kijami, pięściami i obcasami butów, przez co poszkodowany został dość poważnie ranny w głowę, dlatego też musi teraz leżeć w łóżku (AZ, wtorek, 15.04.1890 r.).
      
       W hotelu ukradziono buty
       Dziś rano w hotelu Englisch Haus ukradziono parę męskich kamaszy. Złodziej jest nieznany (AZ, wtorek, 15.04.1890 r.).
      
      
tłum. dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama