UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... otwarto wystawę miejskich zdjęć

 Elbląg, Restauracja Kahlweiss
Restauracja Kahlweiss

W niedzielę będzie można zobaczyć wystawę nowych zdjęć przedstawiających nasze miasto, które zeszłej jesieni były wykonane przez Państwowe Archiwum Zdjęć w Berlinie. Jest to prezentacja 115 zdjęć, które ukazują całe kulturalne bogactwo naszego miasta: jego średniowieczne zabytki, malownicze stare uliczki, portale, najokazalsze dzieła starej sztuki kościelnej. Państwowe Archiwum Zdjęć ma zamiar także w najbliższym czasie wydać serię pocztówek z wykorzystaniem tych nowych fotografii (ET, piątek, 28.06.1929 r.).

Z rzeki Elbląg wypłynęło ciało
       Dzisiaj rano o godz. 7 w okolicach restauracji Kahlweiss znaleziono ciało trzydziestoletniego mężczyzny. Ciało wypłynęło z rzeki Elbląg. Mężczyzna był ubrany w ciemnoszary garnitur, czarne buty i ciemny krawat. Zwłoki leżały prawdopodobnie kilka dni w wodzie. Wykluczono udział osób trzecich, które mogłyby ewentualnie przyczynić się do śmieci nieszczęśnika (ET, poniedziałek, 17.06.1929 r.).
      
       Koncert kościelny w Kadynach
       Chór Filharmoniczny Elbląg organizuje w niedzielę, 23 czerwca, w Kadynach (niem. Cadinen) koncert kościelny. Wystąpi w nim m.in. ośmiogłosowy chór Mendelsohna. Przynajmniej tak zapowiada pani Schlenzka-Kraum (ET, czwartek, 20.06.1929 r.).
      
       Na 1 Maja znów zdarzył się wypadek
       Wczoraj około godz. 7 na 1 Maja (niem. Innerer Muehlendamm, dosłowne tłumaczenie Wewnętrzna Grobla Młyńska) przy Czerwonego Krzyża (niem. Friedrich Raeuberstrasse) doszło do zderzenia rowerzysty z motocyklistą. Winę w wypadku ponosi rowerzysta, który nie dał znaku zmiany kierunku ruchu. Obaj panowie przewrócili się. Motocyklista miał tylko poobcieraną skórę, a jego maszyna została lekko uszkodzona. Rowerzysta nie został ranny, jendak jego rower ma się trochę gorzej - wykrzywił się w pół (ET, środa, 26.06.1929 r.).
      
       Nadal nie znaleziono kajakarzy
       Mimo zagorzałych poszukiwań przez Państwową Ochornę Przeciwpowodziową, nadal nie znaleziono zaginionych kajakarzy, pana Sieberta i Muschallaka z Elbląga. Państwowa Ochrona Przeciwpowodziowa również dziś kontynuuje poszukiwania na zalewie. Pod lupę wzięte zostaną przede wszystkim okolice Neukrug na Mierzei, gdzie wypłynął składany kajak, w którym znaleziono kilka rzeczy, niewątpliwie należące do zaginionych. (ET, środa, 26.06.1929 r.).
      
       “Viktoria” spotka się z drużyną gdańską
       Ligowa drużyna związku sportowego “Viktoria” spotka się w sobotę na Placu Młodzieżowym z gdańską pierwszoligową drużyną piłkarską oraz łyżwiarską. Na zakończenie odbędzie się uroczystość w hotelu Elbląg z okazji dziewiętnastolecia istnienia drużyny sportowej “Viktoria” (ET, czwartek, 27.06.1929 r.).
      
       Włamanie do sklepu pana Thiela
       Ubiegłej nocy doszło do włamania do sklepu pana Thiela mieszczącego się przy ulicy Hochstrasse 55 (dzisiejsza ul. płk. Dąbka – red.). Włamywacze wybili sklepową szybę i wtargnęli do sklepowej izby. Ukradziono gotówkę, towary kolonialne, cygara i papierosy. W grę wchodzą prawdopodobnie dwaj sprawcy (ET, piątek, 28.06.1929 r.).
      
       Przejechano chłopca
       Wczoraj przed południem na ulicy Kościuszki (niem. Wittenfelderstrasse) w pobliżu Krzaczastego Młyna (niem. Strauchmuehle, był to kiedyś zabytkowy zespół młyna wodnego pochodzący z XIX wieku. W jego miejscu stoi obecnie hotel – red.) motocyklista przejechał chłopca i ranił go w głowę. Winę w wypadku ponosi chłopiec, który wbiegł kierowcy pod koła (ET, piątek, 28.06.1929 r.).
      
       Na Warszawskiej potrącono chłopca
       Wczoraj przy ulicy Warszawskiej (niem. Berliner Chaussee) potrącony przez auto został uczeń Herbert Lau, zamieszkały przy Grochowskiej 51 (niem. Grubenhagen). Dziecko zostało przewiezione do miejskiego szpitala (ET, sobota, 29.06.1929 r.).
      
       Włoska noc w Resursie Mieszczańskiej
       Związek "Kobiety pracy społecznej" organizują dziś wieczorem w Resursie Mieszczańskiej włoską noc. Imprezę urozmaicą tańce i przedstawienia. Dochód zostanie przeznaczony na cele charytatywne (ET, sobota, 29.06.1929 r.).
      
       Blokada ulic
       Plac Wolności (niem. Am Lustgarten) od strony Giermków (niem. Junkerstrasse) do ulicy Rycerskiej (niem. Friedrichstrasse) zostanie zablokowany ze względu na odbywającą się tam budowę (ET, sobota, 29.06.1929 r.).
      
       Przeniesienie do Chin
       Panna Margarete Zint z Braniewa (niem. Brausberg), nauczycielka gimnastyki i sportu, otrzymała stanowisko w zamiejscowym oddziale niemieckiej szkoły w Tiencin (niem. Tientsin, Chiny) (ET, sobota, 29.06.1929 r.).
      
       Nowy sędzia w Malborku
       Asesor sądowy dr Lewinsky pracujący obecnie w Człuchowie (niem. Schlochau) od 1 lipca zostanie chwilowo przeniesiony do sądu rejonowego w Malborku (niem. Marienburg). Obejmie tam stanowisko sędziego (ET, sobota, 29.06.1929 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia sprzed dziewięćdziesięciu lat, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do „Elbinger Tageblatt”.
      
tłum. dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • [1] -. .. Pod lupę wzięte zostaną przede wszystkim okolice Neukrug na Mierzei. .. .Neukrug to dawna Nowa Karczma, dzisiaj Piaski. [2] -. .. odbędzie się uroczystość w hotelu Elbląg. .. Hotel Stadt Elbing był siedzibą klubu ESV Vicktoria. [4] -. .. Plac Wolności (niem. Am Lustgarten) od strony Giermków (niem. Junkerstrasse) do ulicy Rycerskiej (niem. Friedrichstrasse) zostanie zablokowany ze względu na odbywającą się tam budowę. .. chodzi tutaj o rozpoczętą budowę gmachu Prezydium Policji (obecnie Hotel Arbiter).
Reklama