UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... Podpalano kosze na śmieci

 
Elbląg, Willa inżyniera Carla H. Ziese, zięcia Ferdynanda Schichaua, która znajdowała się w Parku Modrzewie
Willa inżyniera Carla H. Ziese, zięcia Ferdynanda Schichaua, która znajdowała się w Parku Modrzewie

Magistrat przekazał nam, co następuje: wywieszone na naszych ulicach przez miasto kosze są wskutek ciągłego podpalania znajdujących się w nich papierowych odpadów notorycznie niszczone. Prosimy naszą społeczność, by chroniła to nasze wspólne mienie. Za wskazanie winowajcy, który podlega karze sądowej, urząd miasta wyznacza nagrodę w kwocie 50 marek (ET, sobota, 13.04.1929 r.).

Złote gody państwa Zander
       W sobotę 14 kwietnia złote gody będą świętować pan Zander wraz z małżonką. Jubilaci mieszkają w Elblągu od dnia swojego ślubu. Pan Zander, który brał udział w wojnie 1870/71, urodził się w Pilonie (niem. Plohnen), w okręgu pasłęckim (niem. Pr. Holland). Małżonkowie, mimo swego zacnego wieku – pan Zander 80, pani Zander 75 lat - są bardzo żywotni. Dopiero przed dwoma laty, pracujący w charakterze cieśli w fabryce Sudermann und Fruehstueck, pan Zuder, zrezygnował z wykonywania zawodu z powodu problemów ze słuchem. Ksiądz Bergau pobłogosławi jutro małżonków w kościele Najświętszej Marii Panny (ET, sobota, 13.04.1929 r.).
      
       Pożar na Czerwonego Krzyża
       Wczoraj wieczorem w domu przy ulicy Czerwonego Krzyża 2 (niem. Friedrich- Räuber- Straße) zaczął płonąć komin. Mieszkańcy zauważyli sypiące się iskry i przestraszyli się, że pożar wyrządzi wiele szkód. Straż pożarna ugasiła ogień. Całe szczęście szkody są nieznaczne (ET, sobota, 13.04.1929 r.).
      
       Złamał nogę podczas gry
       Podczas wczorajszego meczu piłki nożnej nogę na boisku szkolnym Realnego Gimnazjum złamał uczeń Ernst Graeper. Chłopiec został przewieziony karetką do miejskiego szpitala (ET, sobota, 13.04.1929 r.).
      
       Elbląski Związek Pływacki 1911
       Elbląski Związek Pływacki 1911 wraz z klubem pływackim „Neptun” z Gdańska (niem. Danzig) organizuje jutro po południu w Łaźni Niemieckiej zawody pływackie. Drużyna Elbląskiego Związku Pływackiego połączona z oddziałem pływackim sportowego stowarzyszenia policji będzie walczyć z gdańską drużyną w wieloboju o nagrodę honorową domu sportowego Lengning. W programie zaplanowano sztafetę, pojedynki oraz waterpolo (ET, sobota, 13.04.1929 r.).
      
       Robert Kurpiun skończył 60 lat
       13 kwietnia sześćdziesiąte urodziny świętował pochodzący z Prus Wschodnich (K. urodził się w miejscowości Gandrinnen w okręgu Wystruć (niem. Insterburg, dziś Czerniachowsk w obwodzie kaliningradzkim), a działający obecnie na Górnym Śląsku poeta Robert Kurpiun. Niemalże tego samego dnia przypada czterdziesta rocznica działalności zawodowej i dwudziesta rocznica działalności twórczej pisarza (ET, poniedziałek, 15.04. 1929 r.).
      
       Znaleziono go martwego w mieszkaniu
       Wczoraj około północy na Fischer-Vorber 8 (dzielnica Elbląga) znaleziono zwłoki cierpiącego na epilepsję mężczyzny nazwiskiem Jaekel. Z lekarskich badań wynika, że to skurcze epileptyczne i krwotok położyły kres życiu nieszczęśnika. Ciało zostało zawiezione do szpitala (ET, poniedziałek, 15.04.1929 r.).
      
       Elbląski wynalazca
       Inżynier Herbert Frentzel wynalazł i opatentował rodzaj zapory odcinającej wodę w pobliżu zabudowań, którym grozi zatopienie (ET, wtorek, 16.04.1929 r.).
      
       Prosimy o ostrożność na przejazdach kolejowych
       Znacznie wzrosła liczba wypadków drogowych na przejazdach kolejowych. Dlatego też prosimy kierowców, by zbliżając się do przejazdów, zachowali szczególną ostrożność i zmniejszyli prędkość. Obecnie uchwalono w Reichstagu, że maksymalna prędkość, z jaką powinno się przejeżdżać przez przejazdy kolejowe, wynosi 10 km/h (ET, wtorek, 16.04.1929 r.).
      
       Kurs krawiecki
       Związek Krawiecki, oddział w Elblągu od 22 maja do końca czerwca organizuje kurs krawiectwa damskiego i męskiego. Zgłoszenia na kurs przyjmują członkowie związku (szczegóły w dzisiejszym dziale ogłoszeniowym) (ET, wtorek, 16.04.1929 r.).
      
       Poszukiwania zaginionej
       6 kwietnia br. zaginęła Gertrud Reikowski, urodzona 8 października 1911 roku w Elblągu, zamieszkała przy Drodze Michelau 25 (niem. Michealuer Weg, dziś ulica Freta). Dziewczyna ma 1,65 m wzrostu, nosi fryzurę typu bob. W dniu zaginięcia była ubrana w zielony płaszcz, czarną czapkę z daszkiem i czarne skórzane buty. Wszelkie dane na temat zaginionej prosimy kierować do pokoju 2a w ratuszu (ET, czwartek, 18.04.1929 r.).
      
       Wieści z Fromborka – Zaginął bez śladu – samobójstwo?
       25 marca we Fromborku (niem. Frauenburg) zaginął 27-letni mistrz kominiarski Peter Loehnen. Mężczyzna pozostawił swojej żonie listy pożegnalne, z których można wnioskować, że ma zamiar pożegnać się z życiem (ET, czwartek, 18.04.1929 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia sprzed dziewięćdziesięciu lat, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do „Elbinger Tageblatt”.
      
tłum. dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Piękna ta willa. Tyle lat jak jesteśmy po Niemcach na tych terenach a więcej zepsuliśmy niż zrobiliśmy dobrego. Taka prawda
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  2
  Tomasz_marchewa(2014-04-19)
 • Resztki tego pałacyku w dość dobrym stanie stały jeszcze w latach 50-tych XXw. Wystarczyło odbudować i dziś Zawada miałaby może piękny dom kultury albo np. przedszkole. Szkoda. Komuna dała rade wszystkiemu. Nawet grobowiec Schichua był na ul. Traugutta koło resztek /!/ kościoła Św. Anny i też go zniszczono robiąc tam park.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  0
  Ewa55(2014-04-19)
 • Prawdziwa perełka na zdjęciu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  0
  wielbicielElbinga(2014-04-19)
 • Widać podpalanie koszy na śmieci to już tradycja, kochani nie narzekajmy. Wiele się robi w tym mieście i trzeba się z tego cieszyć inne miasta nie mają tyle szczęścia :( Mogę się założyć, że za klika lat nasze dzieci będą się cieszyć tym czy owym w naszym mieście. Nie wykluczone, że też by tak gadali, że nic nie zrobiliśmy i wszystko popsuliśmy. Jest nowy Elbląg, nie Elbling, owszem szkoda, że tak wiele zostało zatracone, ale zauważcie, że to kwestia odbudowy kraju a nie komuny załatwiła Elbląg. Gdańsk i inne miejscowości dały radę, u nas może im nie zależało, może … . ., może … . Cieszmy się, Wesołych Świąt
 • Czy te publikacje mają służyć temu, że zajmą nas niemcy czy ruskie bo nie wiem jak wymienić złotówki ??? czy na ruble czy evro ?
 • wymień sobie rozum na wersję bardziej współczesną, np. Panda lub Cinuecento.
Reklama