UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu… poświęcono cmentarz

 
Elbląg, Skwer przy ul. Pocztowej ze statuą Diany.
Skwer przy ul. Pocztowej ze statuą Diany.

Ponieważ cmentarz przy parafii Trzech Króli znajdujący się przy ul. Sadowej (niem. Baumschulenweg) jest już za mały, parafia zakupiła od Karla Koslowskiego trzy morgi ziemi nieopodal dzisiejszego cmentarza, który liczy sobie 25 lat i jest już zapełniony. Po wyrównaniu ziemi na nowym cmentarzu wczoraj po południu odbyło się z okazji pierwszego pogrzebu jego uroczyste poświęcenie. Dokonał go pierwszy duchowny parafii pan pastor Krause […]. (ENN, piątek, 12.06.1914 r.)

Pruski dzień filologów
      
Od 2 do 4 czerwca swoje 39. spotkanie członkowskie miał w Królewcu (niem. Königsberg) Związek Filologów z Prus Wschodnich i Zachodnich, który liczy sobie ponad 1000 członków. W obradach wzięło udział około 200 członków z obu prowincji. Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele prawie wszystkich wyższych placówek oświatowych Prus Wschodnich i Zachodnich. (ENN, wtorek, 09.06.1914 r.)
      
       Obrady wschodniopruskich golibrodów
      
38. wschodniopruskie obrady cechów golibrodzkich, fryzjerskich i perukarskich odbyły się 7, 8 i 9 czerwca w domu związkowym w Braniewie (niem. Braunsberg). Obecni byli na nim przedstawiciele wszystkich cechów Prus Wschodnich. Podczas pięciogodzinnego posiedzenia omówione zostały kwestie zawodowe, z okazji obrad zorganizowana została wystawa prezentująca prace uczniowskie. Po uroczystym posiłku o godz. 15. 30 odbyła się impreza towarzyska. W trzecim dniu obrad zaplanowano wycieczkę nad zalew. (ENN, wtorek, 09.06.1914 r.)
      
       Jubileusz 25-lecia pracy
      
11 czerwca 25 rocznicę pracy zawodowej świętować będzie nauczyciel Brandies. Pochodzi on z nauczycielskiej rodziny z Prus Wschodnich, a swoje wykształcenie zdobył w Löbau*. Pierwsze zatrudnienie znalazł w miejscowości Gałdowo** (niem. Goldau) w okręgu suskim (niem. Rosenberg), tam też później piastował urząd pierwszego nauczyciela i organisty. 1 października 1900 r. został powołany do Elbląga, pracował w Elisabethschule. Od 1 kwietnia tego roku prowadzi kurs czytania dla niedosłyszących. (ENN, środa, 10.06.1914 r.)
      
       * Löbau – górnołużyckie i polskie Lubij – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia – Wikipedia.
       ** Gałdowo – wieś w gminie Iława – Wikipedia.
      
       Na ulicy Mostowej zmarł mały chłopiec
      
Pewna kobieta uczestniczyła dziś przed południem ze swoim około sześcioletnim synkiem w nabożeństwie w kościele św. Mikołaja. W drodze powrotnej na ulicy Mostowej (niem. Brückstraße) małemu zrobiło się nagle niedobrze, po czym zmarł w ramionach matki. (ENN, czwartek, 11.06.1914 r.)
      
       Pożądane są polewaczki
      
Na ulicy 1 Maja (niem. Innerer Mühlendamm) rzadko można zobaczyć polewaczki, chociaż istnieje na nie zapotrzebowanie. Szczególnie teraz, gdy zakończone zostały prace kanalizacyjne, nawet przy małym wietrze wzbija się w powietrze chmura kurzu, który to kurz dostaje się do naszych domostw i sklepów. Apelujemy więc o częste polewanie ulic wodą. (ENN, czwartek, 11.06.1914 r.)
      
       Wolne z powodu upału
       Z powodu panującego upału dyrektor tutejszej szkoły chłopięcej mieszczącej się przy ulicy Pocztowej (niem. Poststraße) po raz pierwszy w tym roku zwolnił uczniów z lekcji. Rtęć wskazywała w niektórych klasach 28 i 30 stopni Celsjusza. (ENN, czwartek, 11.06.1914 r.)
      
       Nowy duchowny w parafii Trzech Króli
      
Po tym, jak największa protestancka parafia pod wezwaniem Trzech Króli przez trzy lata funkcjonowała bez duchownego pomocniczego (ostatni kaznodzieja Schmidt pracujący w roli pomocniczego odszedł w 1911 r. do parafii w Zeyer), otrzymała teraz pomocnika w osobie kandydata na kaznodzieję pana Lowin z Malborka (niem. Marienburg). Został on mianowany przez Królewskiego Konsystorza w Gdańsku na wikariusza, po czym przekazano mu tymczasowo stanowisko w parafii Trzech Króli. (ENN, piątek, 12.06.1914 r.)
      
       Pomoc dla uboższych artystów
      
Fundacja im. Friedricha Räubera przeznaczyła do podziału od stycznia następnego roku dla uboższych artystów i artystek 150 marek. Do niedawna pieniądze te trafiały do studentów muzyki, sztuki śpiewu, rzeźbiarzy oraz uczniów ze szkół artystycznych. Podania można składać w magistracie. (ENN, piątek, 12.06.1914 r.)
      
      
       ***
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z 1914 roku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Dziś kolejne wiadomości z czerwca 1914. Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej.
      
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Brak polewaczek i wolne z upału - a teraz raczej chłodno i ten remis. .. I problem na Wodnej -prosimy o zakaz postoju autokarów przed biurem Żeglugi, które nie tylko że budzą o 7.00 piątek i świątek, ale stoją pod oknami na włączonych silnikach nawet do 10 min (często po 2 autokary naraz), smrodzą spalinami prosto w otwarte okna, nie mówiąc już o hałasujących turystach! I tak do 18.00! Policja nie reaguje.
 • i jeszcze do tego największe bezrobocie w Polsce !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ananke(2012-06-09)
 • "Jubileusz 25-lecia pracy: 11 czerwca 25 rocznicę pracy zawodowej świętować będzie nauczyciel Brandies. Pochodzi on z nauczycielskiej rodziny z Prus Wschodnich, a swoje wykształcenie zdobył w Löbau*. * Löbau – górnołużyckie i polskie Lubij – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia – Wikipedia. " Nie zawsze warto ślepo ufać Wikipedii na zasadzie: co się wklepie - to pokaże. Niewielka analiza tekstu o pochodzeniu i miejscu zatrudnienia nauczyciela bezpośrednio wskazuje na Lubawę (nomen omen! - niem. Löbau in Westpreußen, prus. Lū bawa) – miasto i gmina w powiecie iławskim w województwie warmińsko-mazurskim, na wschodnich krańcach ziemi chełmińskiej, stolica historycznej ziemi lubawskiej (. .. ) Miasto było silnym ośrodkiem kulturalnym i oświatowym. Z wielką ciekawością śledzę cykl "Dawno temu" i oczekuję większej staranności w tłumaczeniu i przypisach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  nie - erg.(2012-06-09)
 • [3] Szkoła dla chłopców przy Poststraße… . Chodzi tutaj pewnie o późniejszą Szkołę Cesarzowej Augusty-Wiktorii, dzisiaj I LO. [4] Kaznodzieja Schmidt odszedł do Zeyer… . To dzisiejsze Kępki. Był tu piękny szachulcowy kościół ewangelicki z początków XVIII w. , ze spiczastą wieżą, ołtarzem z 1709,z amboną w stylu rokoko z 1794 r. Kościół ten został rozebrany przez władze PRL po wojnie, podobnie jak kościół w Kadynch (1957). Jeden z dzwonów kościoła w Zeyer (Kępki) znajduje się obecnie w Worms (Nadrenia-Palatynat). Miejsce dawnego kościoła w Kępkach wyznaczają dzisiaj resztki cmentarza i erygowana tutaj przed kilku laty tablica pamiątkowa.
 • [1] Cmentarz przy Sadowej… W sumie przed wojną była tam cmentarz protestanckiej gminy reformowanej, gdzie chowano m. in. Szwajcarów mieszkających w Elblągu, był cmentarz baptystów (jako pierwszy od wjazdu w Sadową od strony u. Bema) i cmentarz Św. Jana, na którym znajdują się resztki pomnika poświęconego poległym elblążanom w I wojnie światowej. Tu erygowano w 2000 r. Lapidarium, gdzie można oglądać m. in. nagrobek pradziadków (ze strony matki) kanclerz Angeli Merkel oraz przeniesioną parę lat temu masywną tablicą nagrobną Franza Komnicka. [2] Elisabethschule w Elblągu… To niedawna szkoła podstawowa nr 7 a obecnie Gimnazjum Nr 9 przy ul. Browarnej 1.Jedna część tego wybudowanego w 1873 r. gmachu nazywała się przed 1945 r. Elisabeth-Schule i była to szkoła dla dziewcząt. Druga część tego samego budynku to dawna Schichau-Schule, szkoła dla chłopców. Początek Elisabeth-Schule to rok 1863 i była to najpierw „ 4-ta szkoła dla dziewcząt” a nazwa „ Elisabeth-Schule” została wprowadzona w 1914 r. I aktualna ciekawostka. Za kilkanaście dni w d. Elisabeth-Schule – obecnie Gimnazjum Nr 9 zostanie poświęcona nowa hala gimnastyczna. W tym miejscu stała niegdyś też hala gimnastyczna, oddana w 1911 r. , jako druga hala miejska. Została zniszczona w 1945 r.
 • I jeszcze parę zdań odnośnie ilustracji do zamieszczonych tłumaczeń: Kartka pocztowa przedstawia figurę Diany w Małym Parku Zabaw (Kleine Lustgarten) przed d. Szkołą Cesarzowej Augusty Wiktorii. Pomnik ten został odsłonięty w r. 1927 a jego autorem był elbląski rzeźbiarz prof. Reinhold Felderhoff (1865-1919). Za gmachem liceum widoczne są zabudowania fabryki A. Neufeldta zał. w 1869 r. Część fabryczna przy ul. Pocztowej została rozebrana dobre kilkanaście lat temu (jest takie powojenne zdjęcie Elbląga, na którym widać ścianę tej fabryki od ul. Pocztowej z napisem: Wir kapitulieren nie! (Nigdy nie skapitulujemy!). Dalsza część fabryki widoczna na kartce stała w kierunku miasteczka handlowego i "pomnika czołgu". Niedawno została otynkowana i był tutaj duży sklep z rowerami. Obecnie widzimy tutaj głębokie wykopy gdzie pracujące ekipy walczyły parę dni temu z masywną podstawą dawnego komina fabrycznego Adolph Neufeldt - Metallwarenfabrik und Emailierwerk, Aktien Gesellschaft.
 • Erg napisał: "Szkoła dla chłopców przy Poststraße… . Chodzi tutaj pewnie o późniejszą Szkołę Cesarzowej Augusty-Wiktorii, dzisiaj I LO. " - na pewno nie. Szkoła Cesarzowej Augusty-Wiktorii nigdy nie była szkołą dla chłopców i w dodatku zlokalizowana była przy ul. Wałowej. Tu chodzi o "czerwoną" szkołę na tyłach I LO - po wojnie "jedenastkę", a później Bibliotekę Pedagogiczną. Budynek kilka lat temu rozebrano i postawiono koło Młyna Krzaczastego przy ul. Kościuszki (Hotel Młyn).
 • Elbląska Diana była jednym z kilku odlewów pomnika, podarowanym Elblągowi przez rzeźbiarza. W berlińskiej Galerii Narodowej znajduje się oryginał: www.flickr.com
 • Słuszna uwaga LU. Rzeczywiście chodzi o o wybudowaną ok. 1879 r. Hansa-Schule (Szkołę Hanzy), która nosiła adres Poststraße 2 - Ten budynek to dzisiaj, po relokacji, integralna część Hotelu Młyn. W ostatnich latach II wojny światowej Szkołę Hanzy zlikwidowano i urządzono tutaj dodatkowe biura Schichau Werke AG.
 • A dyrektorem Hansa-Schule zwanej tak od 1914 r. , wzmiankowanej w notatce z ENN jako szkoła dla chłopców, był w latach 1913-1932 Friedrich Sablotny.
Reklama