UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... przeżywano katastrofę Titanica

Korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”. Zamierzaliśmy sprawdzić, co ciekawego zdarzyło się w Elblągu równo sto lat temu, ale rocznika 1910 nie ma jeszcze w zasobach BE. W styczniu rozpoczęliśmy więc publikację serii tekstów przypominających wydarzenia z 1912 roku. Dziś kolejne wiadomości z kwietnia 1912.

Czteroletni bandyta
      
Dzisiaj przed południem niespełna czteroletni chłopiec napadł na dwulatka. Młodsze dziecko było pod opieką matki i ściskało w ręku ślicznego misia. Starszemu spodobała się ta ładna zabawka, więc znalazł właściwy moment i gdy matka odwróciła na chwilę swój wzrok, czterolatek wyrwał małemu jego przytulankę. Następnie rzucił się jak oszalały do ucieczki, biegnąc przez ulice naszego miasta. W pościg za nim udał się sierżant policji i matka poszkodowanego malca. Na rogu jednej z ulic udało się zatrzymać małego rozbójnika, który upomniany przez sierżanta i spoliczkowany przez matkę zwiał. (ENN, 19.04.1912 r.)
      
       Płonący stos śmieci
      
Dzisiaj przed południem w okolicy nowego dworca towarowego można było zaobserwować płonącą kupę śmieci. Niedojrzała młodzież podpaliła wczoraj hałdę śmieci, która utworzyła się z wywożonych tutaj domowych odpadów. W nocy ogień rozprzestrzenił się w cztery inne miejsca i stanowił dla wracających dzisiaj po południu ze szkoły uczniów nie lada widok. Zapachy powstałe w wyniku palących się śmieci są nic dodać, nic ująć – przepiękne. (ENN, 19.04.1912 r.)
      
       Król Fryderyk August przybędzie również do Elbląga?
      
W piątek 26 kwietnia do Gdańska przybędzie król Fryderyk August ze swoją siostrą księżniczką Matyldą. Pociąg z królem przyjeżdża tego dnia planowo o 17.15. Król i księżniczka zamieszkają w najbliższej okolicy Dowództwa Okręgu Korpusu. O godz. 20 odbędzie się u kronprinca [kronprinc – następca tronu króla pruskiego lub cesarza niemieckiego – DK] poczęstunek we Wrzeszczu (niem. Langfuhr).
       W sobotę po południu, 27 kwietnia, król Fryderyk August i księżniczka Matylda będą zwiedzać zabytki Gdańska i okolice miasta. O godz. 12 odbędzie się bieg sztafetowy. Następca tronu będzie reprezentował w nim cesarza. Po sztafecie odbędzie się (...) w hotelu „Danziger Hof” uroczysty obiad, na który oprócz króla Saksonii, następcy tronu i jego siostry Matyldy, którzy służbowo brali udział w sztafecie, została również zaproszona śmietanka Stoczni Schichaua, Marynarki, Gdańskiego Garnizonu, prowincji i miasta.
       Nie ustalono jeszcze, jak dostojni goście spędzą sobotnie popołudnie. Niewykluczona jest wycieczka do Elbląga celem zobaczenia będących wciąż w trakcie budowy maszyn i nowego statku liniowego. O 22.14 szanowni goście udadzą się pociągiem w podróż powrotną do Drezna. (ENN, 19.04.1912 r.)
      
       Śmierć na torach
      
W niedzielę rano na odcinku kolejowym Elbląg – Ostróda na 16,9 km między stacjami Stare Dolno – Markusy znaleziono zwłoki polskiego robotnika. Rzekomo w sobotę wieczorem szedł on pieszo nasypem kolejowym i został przejechany przez pociąg osobowy przejeżdżający tędy o godz. 19.32. Niestety, poniósł śmierć na miejscu. (ENN, 23.04.1912 r.)
      
       Wypadek podczas kradzieży
      
Na miesiąc więzienia został skazany robotnik Andrzej Sz. za kradzież kawałka blachy cynkowej z nowego budynku Szkoły Cesarzowej Augusty Wiktorii o wartości zaledwie 25 fenigów. Ukradzioną blachę miał w zamiarze sprzedać, jednak w trakcie dokonywania kradzieży upadł nieszczęśliwie z rusztowania z wysokości czwartego piętra i złamał sobie nogę. Przyłapany na gorącym uczynku został skazany na ww. karę więzienia. (ENN, 23.04.1912 r.)
      
       Pierwsza Komunia św.
      
Do pierwszej Komunii św. przystąpiła wczoraj w kościele św. Mikołaja duża liczba chłopców i dziewcząt. Kościelna uroczystość miała bardzo podniosły charakter. Świątynia była bardzo przepełniona przez wiernych. (ENN, 23.04.1912 r.)
      
       Coraz mniejsza liczba bocianów
      
Tej wiosny zaobserwować można zadziwiający spadek liczby bocianów. Wprawdzie wciąż jeszcze przybywają do nas pojedynczy spóźnialscy, jednak większość gniazd pozostało pustych. (ENN, 23.04.1912 r.)
      
       „Psy należy prowadzić na smyczy!”
      
W myśl paragrafu 3 policyjnego rozporządzenia z 19 kwietnia 1910 roku zabrania się wypuszczać psy na teren miejskich ogrodów. Przypominamy o tym zarządzeniu, biorąc pod uwagę dobro miejskich zieleńców, podkreślając przy tym, że organ administrujący ogrodnictwem doniesie na osoby naruszające owe rozporządzenie na policję. (ENN, 24.04.1912 r.)
      
       Po katastrofie Titanica
      
Jeszcze nigdy przedtem zatonięcie żadnego statku nie wywołało takiego smutku i zamieszania, jak straszna katastrofa wielkiego parowca Titanica. Nie da się do końca zmierzyć tragizmu i ogromu tej katastrofy, ponieważ większość ze świadków tego strasznego wydarzenia spoczywa teraz wraz z wrakiem Titanica na głębokości 3 tysięcy metrów. Nie można więc nawet marzyć o ich wydobyciu i zabezpieczeniu. Z niektórych opowiadań wynika, że ci, których udało się uratować, przeżyli wielką traumę. Na statku nie było wystarczająco łodzi, żeby wszyscy pasażerowie mogli się uratować (...). Nie brakowało natomiast kamizelek ratunkowych, jednak ludzie, którzy mieli je na sobie, szybko zamarzli (...). Kobiety i dzieci w łodziach ratunkowych z trudem znieśli ziąb, ponieważ większość z nich odzianych było jedynie w nocne koszule i piżamy.
       Uratowani z katastrofy nie widzieli samego momentu zatonięcia statku, ponieważ Titanic zboczył kilka mil morskich od miejsca zderzenia z górą lodową. (...) Najpierw zaczęła tonąć przednia cześć statku. Zatonięcie przyspieszyły spadające na statek niezmierzone ilości lodu, które oderwały się od góry lodowej. Siła zderzenia była tak potężna, że wszystkie ruchome przedmioty, znajdujące się na statku, roztrzaskały się, a pasażerowie zaczęli ślizgać się po pokładzie, odnosząc wiele urazów.

 


       Fot. wikipedia.com
       Powstało teraz pytanie, kto jest winny tej tragedii. Nawet wielcy sympatycy kapitana statku Smitha twierdzą, że to on był winny katastrofy, ponieważ zbyt wiele ryzykował w celu ustanowienia nowego rekordu, zwłaszcza, że White Line Star za pobicie dotychczasowego rekordu wyznaczyło dużą premię. (...) Tylko radiotelegrafistom zawdzięczamy, że to nieszczęście nie miało jeszcze większych rozmiarów. (...)
       Ciekawostką jest, że za luksusową kabinę na Titanicu milionerzy płacili ogromną sumę 17 000 marek. (...) Lista uratowanych jest niekompletna i podaje nawet nazwiska, które nie funkcjonują na liście pasażerów statku. Brakuje około 400 nazwisk uratowanych osób. Na dnie oceanu spoczywa 1328 ciał. (...) Jednak gazety „Evening World” i „Evening Sun” podają, że na dnie oceanu spoczywa ponad dwa tysiące ciał, a około 700 osób zostało uratowanych, głównie kobiet.
       Niemiecki cesarz wysłał z Achillionu (chodzi tu o Pałac Achillion, który został zbudowany w latach 1890-1891 przez włoskiego architekta Rafaela Carita dla cesarzowej Austrii Elżbiety, znanej jako Sissi; w 1907 r. kupił go cesarz Niemiec Wilhelm II - DK) do króla Grzegorza telegraficzną wiadomość z wyrazami współczucia i zlecił niemieckiemu ambasadorowi w Londynie, żeby ten w jego imieniu przekazał angielskiemu rządowi wyrazy współczucia (...). (ENN, 19.04.1912 r.)
      
      

tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Titanic to fajna łajba była
 • mam wrażenie, że świat stanął w miejscu na 100 lat. .. .Niesamowite. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  taki sobie(2010-04-16)
 • Ja też mam wrażenie, jakby czas się zatrzymał. Swoją drogą, ciekawe, czy w tym roku przyleciało więcej bocianów niż wtedy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  małaMi(2010-04-16)
 • A ciekawe ilu Elblążan wie gdzie znajdował się kościół Św. Anny ?
 • Róg ul. Traugutta i Grobli Św. Jerzego. Pozostała tylko kaplica cmentarna przy nieistniejącym cmentarzu w parku Traugutta. Kościół Św. Anny został rozebrany w latach 50-tych. Kaplica została wybudowana wraz z kościołem w 1900 roku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Wredny(2010-04-16)
 • Wieża kościoła św. Anny (podziurawiona nieco pociskami) stała jeszcze w 1958 r. - Nowy dworzec towarowy - pewnie chodzi o dworzec wybudowany dla potrzeb elbląskiej gazowni (dostawy śląskiego wegla) przy ul. Zagonowej (Roßwiesengüterbahnhof). Okolice dworca zwane były wśród elblążan "Wiedeńskim Praterem" (Wiener-Prater), gdyż tutaj odbywały się różne ludyczne festyny i rozpościerał się zawsze cyrk. - Linia kolejowa z Elbląga przez Jesionną, Markusy, Stare Dolno, Kwietniewo, Myślice, Zalewo, Olsztynek - została wybudowana w l. 1891-1893.Kursowało tu dziennie 5 pociągów parowych - po 2 jednocześnie w jednym kierunku. - Rozebrana przez Sowietów w 1945 r. - łącznie z nowym żelaznym mostem kolejowym (z pocz. lat 30.) nad Dzierzgonką koło Nowego Dolna. - Budynek Cesarzowej Augusty Wiktorii - to oczywiście gmach dzisiejszego I LO. - Komunia święta w kościele św. Mikołaja i duża liczba wierzących - byli to przede wszystkim katolicy, gdyż dawniej tylko kościół św. Mikołaja i wybudowany na Pangritz-Kolonie (Zawada) na pocz. XX w. kościół św. Wojciecha - były w rękach katolików, w ewangelickim (w zdecydowanej większości) Elblągu. Czy król Fryderyk Wilhelm miał przybyć do Elbląga ? - Ciekawe, czy nie zaszła jakaś pomyłka w tłumaczeniu z "ENN", gdyż statki liniowe budowano nie w Elblągu lecz w gdańskiej filii Stoczni F. G. Schichau (częściowo d. Kaiserliches-Werft). .. .
 • d. Kaiserliches-Werft - czyli Stocznia Cesarska to co innego niż stocznia - filia Schichauwerft. Stocznia Cesarska jest znacznie starsza (1844) od stoczni Schichaua (1891). Po wojnie stocznia Schichaua to stocznia nr 2,mieściła się z grubsza rzecz biorąc na lewo od bramy nr 2 (tej z Krzyżami) z 5 pochylniami (chyba K-2) za byłą Halą Stoczni (tej spalonej). Stocznia Cesarska, po wojnie stocznia nr 1,to tereny na prawo od bramy nr 2 z budynkiem dyrekcji, z d. wydziałem S-2 i S-5 i pochylniami za nim (chyba K-3). Piszę o nr wydziałów kadłubowych "chyba" bo minęło już 30 lat jak pracowałem w Stoczni i pamięć, jeśli chodzi o nazewnictwo, już zawodzi. Zawsze miałem problemy z K-2 i K-3 i może być odwrotnie niż napisałem. Sam pracowałem na W-2 i P-1.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MirCrow(2010-04-17)
 • Rzeczowe uzupełnienie. Po wojnie nie używano oczywiście niemieckich nazw stoczni (np. Stocznia Szczecińska - Oder-Werft, czy u nas Schichau-Werft A. G. ) - wprowadzono swoistą numerację i elblaska stocznia miała zrazu nazwę Stocznia Nr 16.Dopiero później nazwano ją imieniem pewnego nieszczęśnika, agenta, drobnego pijaczka i marnego dowódcę (wg. Sokorskiego) - K. Świerczewskiego.
 • dobre i TO. ..
 • Gwoli uzupełnienia - to co piszę oraz pisze erg. to oczywiście o filii Schichauwerft A. G. w Gadańsku (nota bene też nazwanej imieniem pewnego nieszczęśnika, ale nieszczęśnika dla świata). Tak jak w. o. pisze, macierzyste zakłady Schichaua w Elblągu to Stocznia nr 16.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MirCrow(2010-04-18)
 • Król Brytanii to był Jerzy, a nie Grzegorz, a "Titanic" to było jedno wielkie nieporozumienie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  JanzZiemią(2017-04-10)
Reklama