UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... pstrągi przypłynęły

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu... pstrągi przypłynęły

Do udanych i dość rzadkich można zaliczyć ostatni połów rybaków nad zalewem w okolicach Fromborka (niem. Fraunenburg). Chodzi tutaj o połów pierwszych pstrągów, które królewski rząd wiosną tego roku wprowadził do hodowli w Zalewie Wiślanym. Rybacy złowili dwa wielkie okazy. Obie ryby, które w środę można było nabyć na tutejszym rynku, miały długość 13 i 12 cali oraz szerokość 4 i 3 cali. Wielkość ta świadczy o tym, że również i te ryby w naszych zbiornikach rozwijają się dobrze. Ryby są bardzo smaczne, mięciutkie w spożyciu. A ponieważ są jeszcze w naszych rejonach rzadkie, cena za nie była wysoka (AZ, piątek, 01.03.1891 r.).

Setna rocznica polskiej konstytucji
      
W wielu miastach prowincji Poznań (niem. Posen) oraz w Prusach Zachodnich polska ludność będzie świętowała setną rocznicę uchwalenia konstytucji z 3 maja 1791 roku (AZ, piątek, 01.05.1891 r.).
      
       Prowincjonalna wystawa bydła hodowlanego już wkrótce w Elblągu
       Oczekujemy, że udział hodowców koni podczas prowincjonalnej wystawy bydła hodowlanego, która odbędzie się w dniach 21-24 maja w Elblągu, będzie bardzo żywy, bowiem hodowla koni w naszej prowincji cieszy się zainteresowaniem rolników posiadających nie tylko duże ale i małe gospodarstwa. Rolnicy radzą sobie bardzo dobrze zarówno w hodowli koni pociągowych jak i szlachetnych ras używanych do zaprzęgów i w jeździectwie. Wystawa, której poziom jest wysoki […] skłoniła naszych rolników do wysłania na nią licznych zgłoszeń. Można więc śmiało powiedzieć, że wystawa koni będzie wydarzeniem nie tylko wielce interesującym i pouczającym lecz także dającym pełen obraz osiągnięć rolników na tym polu. Mamy więc nadzieję, że ta część wystawy będzie siłą przyciągającą publikę. Działy z końmi są na wszystkich wystawach magnesem przyciągającym ciekawską publikę, a miejsca, w których odbywają się pokazy koni, są w centrum zainteresowania. Można zobaczyć i dowiedzieć się tam wszystkiego, co tyczy się właśnie tego rodzaju hodowli i nacieszyć rolnicze oko pięknymi końmi i ich dostojnym chodem. I w tym zakresie goście Prowincjonalnej Wystawy Bydła Hodowlanego w Elblągu na pewno się nie rozczarują. Mieliśmy bowiem okazję wywiedzieć się, ile odnotowano do tej pory zgłoszeń i musimy przyznać, że liczba ta jest imponująca. A jest ich na razie ponad 60, co daje około 300 koni. Tak licznego udziału rolników trudniących się hodowlą koni nie odnotowano do tej pory w naszej prowincji i sędziowie będą mieć trudne zadanie, by znaleźć wśród tylu pięknych okazów te, które są warte swojej ceny. Podajemy kilka nazwisk panów, którzy wystawią swoje konie w kolekcjach: Schlenter z Pruszcza Gdańskiego (niem. Praust), Hagen z Sobowidza (niem. Sobbowitz), von Kries z Trankwic (niem. Trankwitz), Rolitz z Seeberg, von Reibnitz z Henrykowa (niem. Heinrichau), Grunau z Rakowisk (niem. Krebsfelde), Knoepfler z Annaberg, Kuhn z Pachutek (niem. Pachutken), Loewenstein z Elbląga (niem. Elbing), Dachau z Gniewskiego Pola (niem. Mewischfelde), Grunau z Tralewa (niem. Tralau), Dalheimer z Gronowa i inni (AZ, piątek, 01.05.1891 r.).
      
       Nowe skrzynki pocztowe

       Jak udało nam się dowiedzieć, dla ułatwienia przepływu poczty w najbliższym czasie tutejszy urząd pocztowy rozstawi na terenie Elbląga osiem nowych skrzynek pocztowych. Będą one umieszczone w następujących miejscach: na domu cukiernika Ad. Thiema na rogu Grobli Młyńskiej, na domu mistrza stolarskiego L. Fitkaua na rogu ulic Gutstrasse i Zewnętrznej Grobli Młyńskiej (niem. Aeusserer Muehlendamm, dzisiejsza Traugutta), jedna na domu rentiera Seeligera na ulicy Spieringstrasse 10 (niem. Bednarska), jedna na domu właściciela ziemskiego Kneiphoffa na Bema 17 i 18 (niem. Äußerer Georgendamm), jedna na domu mistrza stolarskiego F. Schlickera na ulicy Grochowskiej 13 (niem. Grubenhagen), jedna na budynku Królewskiego Gimnazjum, ulica Królewiecka 14 i 15 (niem. Koenigsbergerstrasse), jedna na rogu kościoła św. Ducha, ulica Zamkowa 1 i 2 (niem. Burgstrasse) i jedna na domu nr 25 na rogu Ogrodu Zabaw (niem. Lustgarten) i ulicy Janowskiej (niem. Herrenstrasse), należącym do parafii apostolsko-katolickiej. O której godzinie i o jakiej porze dnia będzie miało miejsce opróżnianie skrzynki, napisane będzie na załączonym na skrzynce planie godzinowym (AZ, sobota, 02.05.1891 r.).
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama