UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... ruszyła budowa linii tramwajowej

 
Elbląg, Tramwaj elektryczny na Placu Wilhelma (obecnie Plac Słowiański)
Tramwaj elektryczny na Placu Wilhelma (obecnie Plac Słowiański)

Coraz poważniejszy staje się temat budowy elektrycznej linii tramwajowej w Elblągu. Obecnie przebywa w naszym mieście kilku członków berlińskiej elektrowni, którzy przywieźli ze sobą z Berlina mistrza budowlanego. Dziś panowie zwiedzili nasze okolice, a w kolejnych dniach mistrz budownictwa rozpocznie specjalne prace przedwstępne.

Prawdopodobnie prace budowlane ruszą już wiosną. Przy tej okazji musimy jeszcze raz rozważyć, czy nie opłacałoby się położyć podwójnej linii przez ulice Parkową (niem. Herrenstrasse), Rycerską (niem. Friedrichstrasse), Świętego Ducha (niem. Heilige-Geiststrasse), Stary Rynek (niem. Alter Markt), ponieważ w okolicach ulicy Rycerskiej – Świętego Ducha panuje duży ruch, który w najbliższym czasie bez wątpienia jeszcze wzrośnie (EZ, czwartek, 08.11.1894 r.).
      
       Zapłaciła fałszywą monetą
      
Wczoraj po południu przy okienku tutejszego urzędu pocztowego pewna dama zapłaciła za usługę fałszywą dwumarkówką. Fałszywa moneta została wykonana z cyny. Wybito na niej oznakowanie A oraz rok 1876. Od kogo kobieta otrzymała monetę, nie chce zdradzić. Moneta została zarekwirowana i przekazana policji (EZ, środa, 07.11.1894 r.).
      
       Rozpoczął się targ św. Marcina
      
Z okazji rozpoczętego dziś targu św. Marcina przybyli do nas licznie z bliższej i dalszej okolicy tzw. bracia i siostry św. Marcina, by po części zrobić na naszym targu zakupy na zbliżającą się zimę, częściowo w poszukiwaniu pracy albo by spędzić po prostu bardzo przyjemny dzień. Ci pochodzący ze wsi goście przywożą ze sobą w większości produkty rolne, dlatego są tak bardzo oczekiwani przez lokalnych ludzi interesu. Następna środa jest głównym dniem targowym i tego właśnie dnia przybędą do naszego miasta wiejscy właściciele z daleka i bliska, by nająć do pracy personel służbowy. […]. Podczas targu na św. Marcina na Starym Mieście, na ulicy Rycerskiej (niem. Friedrichstrasse) oraz na okolicznych ulicach z przyulicznymi sklepami, panuje spore ożywienie. Stojące już na byłym małym placu Exerzierplatz dwie karuzele oraz strzelnica będą cieszyć się z pewnością wielkim powodzeniem (EZ, wtorek, 13.11.1894 r.).
      
       Bójka na Grunwaldzkiej
      
W sobotę wieczorem przed tutejszym barem przy ulicy Grunwaldzkiej (niem. Hollaender Chaussee) doszło do bójki, podczas której kilka ciosów nożem w rękę otrzymał murarz S. (EZ, wtorek, 13.11.1894 r.).
      
       Kolejne samobójstwo
      
Wczoraj wieczorem powiesił się 66-letni stróż Karl Schmidt. Znaleziono go martwego w przybudówce jego domu. Powodem tego desperackiego czynu było długotrwałe fizyczne cierpienie. Ciało zawieziono do szpitala (EZ, wtorek, 13.11.1894 r.).
      
       Nieruchomość za 50 tysięcy
      
Dom przy ulicy Mostowej 7 (niem. Brueckstrasse) należący do wdowy Hornig przeszedł w posiadanie pana Wosegien i został sprzedany za 51 000 marek (EZ, czwartek, 08.11.1894 r.).
      
       Zamieszanie na Pocztowej
      
Wczoraj wieczorem przy ulicy Pocztowej (niem. Poststrasse) miało miejsce duże zbiegowisko. A wszystko za sprawą czeladnika ślusarskiego Paula W., który podchmielony zaczepiał przechodniów, a przechodzącemu funkcjonariuszowi policji zaserwował porządny cios. Podczas aresztowania mężczyzna stawiał ogromny opór tak, że w doprowadzeniu go do porządku musiały pomóc osoby cywilne (EZ, czwartek, 08.11.1894 r.).
      
       W szkołach ludowych rozpoczęły się egzaminy
      
Wczoraj rozpoczęły się egzaminy klasowe w tutejszych szkołach ludowych. W tym miesiącu zostaną one sukcesywnie przeprowadzone we wszystkich szkołach (EZ, piątek, 09.11. 1894 r.).
      
       Ziemia jest dziś w cenie
      
W ostatnim czasie bardzo szybko podnosi się w naszym mieście wartość placów budowlanych. I tak rentier Gilardoni z ulicy Gdańskiej (niem. Danzigerstrasse) sprzedał mistrzowi stolarstwa Bloedhornowi kawałek ogrodu, zaledwie ¼ morgę ziemi za 12 000 marek (EZ, piątek, 09.11.1894 r.).
      
       Zbiórka charytatywna w resursie mieszczańskiej
      
W jutrzejszą niedzielę w resursie mieszczańskiej odbędą się bazar i losowanie organizowane przez stowarzyszenie Świętej Elżbiety. Jak co roku, także i tym razem, zadbano o dobrą rozrywkę. Od godz. 16 swój koncert da kapela pod batutą pana Pelza. Ustalono, że wstęp będzie kosztował 30 fenigów, jednak tych, którzy mają większą potrzebę dzielenia się z innymi, prosimy o większe datki (EZ, niedziela, 11.11.1894 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z roku 1894, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” i „Elbinger Tageblatt” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do "Elbinger Zeitung und Elbinger Anzeigen".
      

      
tłum. dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • " Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z roku 1894,dziejące się w naszym mieście i okolicach. " Jakie tam nasze miasto. Niemiecka historia, niemiecka myśl, niemiecka kultura, język. Nie czuje związku miedzy nasze dzisiejsze a nasze przeszłe miasto. Nie ma naszego przeszłego miasta. To dwie inne bajki. Napiszcie tak: " Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z roku 1894,dziejące się w przedwojennym jeszcze niemieckim mieście i okolicach. " Mlodzi ludzie uwierza w koncu ze Elblag byl zawsze polski a podobóz Stuthoff razem z nim. :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  10
  Ogarnijciesie(2014-11-08)
 • Słuszna uwaga w komentarzu niżej. .. kto to pisze?
 • Dawno temu za górami, za lasami. .. ..
 • Parkowa = Herrenstrasse ? chyba nie !!!
 • [1]-. .. Parkową (niem. Herrenstrasse). .. Prawidłowo: Parkową (niem. Johannisstraße). [2]-. .. Stojące już na byłym małym placu Exerzierplatz dwie karuzele. .. Chodzi tutaj o Bramę Królewiecką (Königsberger Tor) - dzisiaj rondo przed głównym wjazdem do firmy Alstom.
Reklama