UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... samoloty latały do Królewca i Olsztyna

 
Elbląg, Akademia Pedagogiczna
Akademia Pedagogiczna

Jak dowiedzieliśmy się z rzetelnego źródła, 1 maja rozpocznie się sezon lotniczy na trasie Szczecin (niem. Stettin) – Słupsk (niem. Stolp) – Gdańsk (niem. Danzig) – Elbląg – Królewiec (niem. Koenigsberg), a 4 czerwca na odcinku Gdańsk – Elbląg – Olsztyn (niem. Allenstein) (ET, wtorek, 20.03.1928 r.).

Koncert puzonowy na placu Fryderyka Wilhelma
       W sobotę o godzinie 17 pięćdziesięcioosobowa grupa puzonistów z Prus Wschodnich, która odbywa właśnie tourne po Niemczech, dała wspaniały koncert na placu Fryderyka Wilhelma. Mimo mroźnej pogody znaleźli oni sporą liczbę słuchaczy. Podobnie było w przypadku koncertu muzyków, który odbył się wczoraj kościele Trzech Króli (ET, poniedziałek, 12.03.1928 r.).
      
       Dolna Wisła bez lodu
       Dzięki sprzyjającej pogodzie na Wiśle zniknął lód i obniżyła się woda, dzięki czemu nie doszło do powodzi i do przełamania wałów przeciwpowodziowych. Między Gdańskiem, Toruniem i Warszawą ruszył już ruch żeglugowy (ET, poniedziałek, 12.03.1928 r.).
      
       Trzeba uważać na żarzący się popiół!

       Wczoraj po południu wezwano straż pożarną na teren sklepu rodziny Tochtermann na ulicę Gimnazjalną (niem. Gymnasiumstrasse) [Nazwa ulicy związana jest ze znajdującym się dawniej na jej końcu Gimnazjum Protestanckim. Ulica znajduje się w dzielnicy Śródmieście, na Starym Mieście – Wikipedia]. Ktoś wysypał tam do stojącego nieopodal drewnianego furgonu, który służył za śmietnik, popiół, w którym znajdowały się jeszcze tlące się odłamki węgla. W krótkim czasie furgon znalazł się w płomieniach. Straż pożarna w pół godziny ugasiła pożar (ET, poniedziałek, 12.03.928 r.).
      
       Eksplodowała butla z benzyną
       Dziś rano około godziny 7 wezwano straż pożarną na ulicę Giermków 27-28 (niem. Junkerstrasse). W sklepie zegarmistrza Richtera jego pomoc domowa podeszła zbyt blisko do płonącej butli z benzyną, ta eksplodowała i paląca się benzyna rozlała się po podłodze. Całe szczęście nikt nie został ranny i nie doszło do żadnych większych szkód (ET, środa, 14.03.1928 r.).
      
       Na temat rozbudowy Akademii Pedagogicznej
       Na temat rozbudowy Akademii Pedagogicznej, o której już wspominaliśmy na naszych łamach, chcemy napisać jeszcze kilka godnych uwagi słów. Poszerzenie Akademii było planowane jeszcze przed samym powstaniem placówki. Budynki należące do placówki mają zostać na tyle powiększone, by pomieścić jeszcze raz tyle studentów, ile mieściły do tej pory. Przede wszystkim ma powstać sala wykładowa, poza tym powiększone mają zostać tereny sportowe. Miasto Elbląg, które zobowiązało się wobec państwa pokryć połowę kosztów rozbudowy uczelni, musi wywiązać się z tego zobowiązania. […]. Rozbudowa uczelni miała początkowo rozpocząć się w 1928 roku. Ponieważ w międzyczasie znaczenie zmieniono plany rozbudowy, stanie się to dopiero w 1929 roku. Ma powstać m.in. sala bankietowa na 1200 miejsc. Pierwotnie koszty rozbudowy miały zamknąć się w kwocie 470 tysięcy marek. Obecnie koszta zwiększyły się do około 800 tysięcy. Największa sala bankietowa znajduje się obecnie w Domu Wypoczynkowym i mieści 800 osób (ET, sobota, 17.03.1928 r.).
      
       Wieści z Akademii Pedagogicznej
       Władze uczelni wysyłają po raz drugi swoich przedstawicieli na konferencję w Berlinie. Konferencja ma odbyć się 11 kwietnia. Udział w niej wezmą: pierwszy przewodniczący komisji studenckiej pan Fred Wendlandt, panna Ilse Braun i pan Waldemar Hower. Podczas spotkania mają zostać omówione m.in. następujące kwestie: związek studentów opuszczających uczelnię, omówienie rozbudowy uczelnianej gazety informacyjnej oraz stanowisko na temat placówek dla nauczycieli znajdujących się poza terenem Prus [Akademię otwarto uroczyście 1 maja 1926 r. Znalazła ona swoje podwoje w budynkach Królewskiego Zakładu Przygotowawczego, tzw. preparandy, a następnie w lokum Królewskiego Ewangelickiego Seminarium Nauczycielskiego (róg Bema/Komeńskiego, obecnie Zespół Szkół Ekonomicznych). Uroczystość otwarcia akademii odbyła się w auli, która zachowała się do dzisiaj. Akademia stała na stosunkowo wysokim poziomie i w gronie jej kadry znajdowało się wiele indywidualności. W 1933 r. została przekształcona w Wyższą Szkołę dla Kształcenia Nauczycieli a w 1943 r. została zamknięta z powodów potrzeb wojennych. Budynki uczelni przetrwały II wojnę światową, z wyjątkiem tego, który stał w miejscu, gdzie dzisiaj znajduje się asfaltowe boisko Zespołu Szkół Mechanicznych. Po 1945 r. w zniszczonym i rozgrabionym Elblągu, odciętym od morza przez bezmyślną granicę, zabrakło nowym władzom siły, woli i konsekwencji, by w dawnych obiektach Akademii Pedagogicznej uruchomić wyższą uczelnię – Lech Słodownik] (ET, wtorek, 20.03.1928 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia sprzed dziewięćdziesięciu lat, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do „Elbinger Tageblatt”.
      

      
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • fajne felietony; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  0
  elblazanin....(2014-03-22)
 • Dawno temu Elbing był miastem zarządzanym przez zaradnych, mądrych ludzi!!!Dziś są to karierowicze, złodzieje, kombinatorzy spod flagi po, pis, sld, uw, aws. .. .. i do tego pod zmienionymi nazwiskami, na Polsko brzmiące.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  4
  WON!!!(2014-03-22)
 • .. .w lokum Królewskiego Ewangelickiego Seminarium Nauczycielskiego (róg Bema/Komeńskiego, obecnie Zespół Szkół Ekonomicznych). .. .. Obecnie w tym miejscu jest asfaltowe boisko Zespołu Szkół Mechanicznych.
 • "Nakładem Archiwum Państwowego w Gdańsku i Stowarzyszenia Przyjaciół Archiwum Państwowego w Gdańsku, w serii wydawniczej „Skarby gdańskiego archiwum”, ukazała się publikacja albumowa „Życie teatralne dawnego Elbląga w świetle archiwaliów”. Zawiera ona wstęp informujący o źródłach do dziejów szeroko rozumianej kultury teatralnej dawnego Elbląga przechowywanych w Archiwum Państwowym w Gdańsku oraz prawie 90 skanów archiwaliów przedstawionych w układzie chronologicznym." Można pobrać ze strony: www.gdansk.ap.gov.pl
Reklama