UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... samoloty latały w góry

 
Elbląg, Schronisko młodzieżowe Heimstaetten
Schronisko młodzieżowe Heimstaetten

Uruchomiono bardzo dogodne połączenie lotnicze z Elbląga w Karkonosze i na Śląsk. Samolot będzie startował z Elbląga o 9.35, zatrzymując się w miejscowościach: Gdańsk (niem. Danzig) 10.20, Słupsk (niem. Stolp) 11.25, Szczecin (niem. Stettin) 13, Wrocław (niem. Breslau) 16.05 i doleci do Jeleniej Góry (niem. Hirschberg) (Karkonosze) o 17.45. Stamtąd linia prowadzi jeszcze dalej na Śląsk. W Nysie (niem. Neiße) samolot wyląduje o 19.10, a w Gliwicach (niem. Gleiwitz) o 20 (ET, piątek, 14.06.1929 r.).

Codziennie dochodzi do kradzieży rowerów
       Wczorajszego przedpołudnia złodzieje ukradli rower z przedsionka kościoła św. Anny. Jest to rower marki Naumann Germania, czarna rama, czarne felgi (ET, środa, 12.06.1929 r.).
      
       Usunięto górę na „Starym Świecie”
       Od dwóch tygodni 18-20 furmanek pracuje codziennie nad wywożeniem gór ziemi na teren portu przy Ostpreußenwerk. Jeżeli prace będą posuwać się na przód tak jak do tej pory, usunięcie góry powinno nastąpić w ciągu kolejnych czternastu dni. Początkowo ulica miała omijać górę na „Starym Świecie” i prowadzić od nowo wybudowanych domów na Żeglarskiej i Owocowej (niem. Heimstaette) do Obrońców Pokoju (niem. Paulikirchstraße). Od tego planu odstąpiono i zdecydowano się na usunięcie góry, tak więc poprzednie linie ulicy pozostaną bez zmian, a wzniesienie zostanie zlikwidowane. Na miejscu usuniętej góry mają powstać dwa budynki mieszkalne. Ziemia zwożona na teren portu będzie zrównana. Obecnie firma Martens wznosi tam magazyn, a firma Blietschau dwa małe budynki przeznaczone na biurowce. Mały magazyn już wkrótce będzie gotowy. Wielkość przydzielonego terenu wynosi 20 morgów (ET, czwartek, 13.06.1929 r.).
      
       Wycieczka przy blasku księżyca

       Wycieczka statkiem Flora odbędzie się 15 czerwca o godz. 21. Celem podróży będzie Krynica Morska (niem. Kahlberg), gdzie zaplanowane są tańce (ET, czwartek, 13.06.1929 r.).
      
       Ranny chłopiec
       Lekko ranny został wczoraj około godz. 8 rano na ulicy 1-Maja (niem. Innerer Muehlendamm) ośmioletni uczeń, który został potrącony przez zbyt szybko jadącego rowerzystę. Świadkowie wypadku odprowadzili chłopca do rodziców (ET, sobota, 15.06.1929 r.).
      
       Rosyjski koncert
       W jutrzejszą niedzielę w kawiarni i restauracji Guttempler gościć będzie rosyjska kapela salonowa Krause-Iwalowitsch, która o godz. 19 da koncert oryginalnych rosyjskich piosenek. Od godz. 20 kapela zagra typowe taneczne kawałki (ET, sobota, 15.06.1929 r.).
      
       Ukradziono podnośnik
       Na kolei nadzalewowej w sobotę ukradziono podnośnik o wadze 1,5 cetnara (ET, poniedziałek, 17.06.1929 r.).
      
       14 314 gimnastyków w Prusach Wschodnich
       Ostatnie statystyki przeprowadzone przez stowarzyszenie Niemieckich Gimnastyków wykazały, że znajduje się w nim 1 618 792 członków, w tym 197 560 chłopców i 149 821 dziewcząt, 1 036 834 mężczyzn i 234 577 kobiet. Okręg nr 1 Północny-Wschód posiada 177 drużyn z liczbą 19 314 członków. […] (ET, wtorek, 18.06.1929 r.).
      
       Potrącono rowerzystę

       Wczoraj na Alei Grunwaldzkiej (niem. Holländer Chaussee) samochód osobowy potrącił rowerzystę. Winę w wypadku ponosi rowerzysta, który nagle zmienił kierunek jazdy, nie dając wcześniej znaku pojazdom (ET, środa, 19.06.1929 r.).
      
       Krajoznawczo-historyczna wycieczka po terenach wyżynnych
       W sobotę i niedzielę pod przewodnictwem profesora doktora Stuhlfatha studenci obu semestrów okrążyli wyżynne tereny naszych okolic. W sobotę studenci wędrowali wzdłuż Roethloffsee, a nauczyciel Seefeld z Małdyt (niem. Maldeuten) opowiadał im przeróżne ciekawostki na temat tego miejsca. […]. W niedzielę rano grupa udała się autem do Zalewa (niem. Saalfeld). Po drodze zwiedziła pod przewodnictwem nauczyciela Loefke wiejską szkołę w Zajezierzu (niem. Seegertswalde), która przez swój nowoczesny wystój zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie. Szczególne zainteresowanie wzbudziła kuchnia szkolna. W Zalewie po nowej szkole uczestników wycieczki oprowadzał rektor Keil. Placówka również spełnia wszystkie wymogi nowoczesnej szkoły. Szczególną uwagę studentów wzbudziły prace i przedmioty wykonane w gabinecie techniki i plastyki nauczyciela Deuble. Następnie uczniowie pod kierunkiem nauczyciela Kloschies zwiedzili jednoklasową szkołę w Witoszowie (niem. Kunzendorf). […]. Na górze zamkowej w Starym Dzierzgoniu (niem. Alt-Christburg) studenci zwiedzili zamek pruski. Na zakończenie odbyło się tam przedstawienie lokalnej grupy aktorów (ET, środa, 19.06.1929 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia sprzed dziewięćdziesięciu lat, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do „Elbinger Tageblatt”.
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • .. .. nad wywożeniem gór ziemi na teren portu przy Ostpreußenwerk = Zakład Energetyczny (elektrownia). .. .. wędrowali wzdłuż Roethloffsee. .. .. Röthloffsee = Jezioro Ruda Woda koło Małdyt.
Reklama