UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu… słoma leżała na ulicy

 
Elbląg, Hotel Stadt Elbing
Hotel Stadt Elbing

Furmanki załadowane słomą bądź innymi materiałami mogą podczas transportu zanieczyszczać ulice naszego miasta. Dlatego pragniemy poprosić kierowców o właściwe zabezpieczenie swojego towaru, aby pozostawić ulice naszego miasta w czystości. Zdarzyło się bowiem, że pewien tutejszy handlarz bydłem jechał swoją furmanką załadowaną słomą ulicą Żeromskiego*, część słomy spadła na ulicę i rozsypała się na niej...

Handlarz otrzymał policyjny nakaz karny. Mężczyzna złożył wniosek o wszczęcie postępowania sądowego. Podczas dzisiejszej rozprawy sądowej rzekł, że to z powodu silnego wiatru oraz złego stanu drogi jego siano znalazło się na ulicy. Sąd jednak odrzucił usprawiedliwienia handlarza, towar na wozie powinien być bowiem odpowiednio napięty i zabezpieczony. Wymierzył mu za to odpowiednią karę. (ENN, piątek, 10.10.1913 r.)
      
       * Ul. Żeromskiego – niem. Pott-Cowle-Straße – nazwa ulicy pochodziła od nazwisk Petera Potta z Kłajpedy i jego szwagra Richarda Cowle, kupców i elbląskich darczyńców z przełomu XVIII i XIX w.
      
       Uczta jubileuszowa w hotelu Stadt Elbing
      
Donosiliśmy już na naszych łamach, że wielkimi krokami zbliża się 25. rocznica przejęcia przez państwo Hildebrandt hotelu Stadt Elbing. Wczoraj odbyły się z tej okazji uroczystości. W przystrojonej kwiatami sali zebrało się na uczcie 40-50 mężczyzn, a wśród nich protektorzy, dostawcy i przyjaciele rodziny Hildebrandtów. Najpierw nastąpiło uroczyste powitanie gości przez Maxa Hildebrandta. Następnie mowę wygłosił mistrz rzeźnictwa König. Wspomniał w niej o trudnych początkach działalności hotelu (m.in. powodzi z 1888 r.). Wspomniał również zmarłego przed czterema laty Edwarda Hilderbrandta, który za sprawą swojej poczciwości, prawości i pracowitości zyskał przydomek „zacnego”. […]. Przemówił weterynarz powiatowy dr Zernecke, który złożył rodzinie serdeczne życzenia zarówno w swoim imieniu, jak i w imieniu Komisji Rzeźnickiej.
       Podczas uroczystości oddano hołd zdolnościom kulinarnym pani Hildebrandt, bowiem w menu znalazło się: rosół z wkładką, węgorz, kotlet z warzywami, gęś pieczona oraz półmisek z serami. Nie trzeba chyba mówić, że i podane szlachetne wino cieszyło się wielkim powodzeniem. Podczas uroczystości przewidziano też wiele rozrywek, więc uczestnicy uczty bawili się wyśmienicie. Panowała przyjemna atmosfera. (ENN, piątek, 10.10.1913 r.)
      
       Obchody Bitwy pod Lipskiem – dokładny plan uroczystości
      
W toku są prace związane z obchodami setnej rocznicy Bitwy pod Lipskiem*. Uroczystości, za których przygotowanie odpowiedzialne są elbląskie stowarzyszenia wojenne, przysparzają ich członkom wiele pracy. Do obchodów pozostało bowiem bardzo mało czasu. […] Wczoraj wieczorem w Domu Rzemiosła (niem. Gewerbehaus) zebrał się specjalny komitet pod kierownictwem prof. Schulza w celu ustalenia ostatecznego programu imprezy. […]
       Inauguracja w postaci uroczystych występów odbędzie się w sobotę, 18 października w Domu Wypoczynkowym (niem. Erholungshaus). Przygotowano wyjątkowo bogaty program artystyczny. […]. Następnego dnia, w niedzielę, dokładnie w dzień rocznicy, przed resursą mieszczańską zbierze się Okręgowy Elbląski Związek Wojenny. Jego członkowie i delegacje z około 30 stowarzyszeń wojennych i wojskowych udadzą się stamtąd na uroczyste nabożeństwa do kościołów św. Mikołaja i Najświętszej Marii Panny. Po nabożeństwach uformuje się uroczysty pochód, w którym zbiorą się zarówno kapele cywilne, jak i wojskowe, i w takim składzie zabrzmią uroczyste dźwięki. Pochód ruszy sprzed kościoła Najświętszej Marii Panny i będzie przesuwał się w kierunku ulicy Stoczniowej (niem. Schichaustraße) do ul. Królewieckiej (niem. Königsberger Straße). Pochód przejdzie przez ul. Kosynierów Gdyńskich (niem. Grünstraße), Traugutta (niem. Äußerer Mühlendamm) do ul. 3-Maja (niem. Johannisstraße), następnie przez Dworcową (niem. Bahnhofstraße) i Janowską (niem. Herrenstraße) obok pomnika, potem przez ulicę Św. Ducha (niem. Heilig-Geist- Straße), przez Stary Rynek (niem. Alter Markt) do ul. Kowalskiej (niem. Schmiedestraße). […].
       Na placu Słowiańskim uroczystą przemowę wygłosi przewodniczący Okręgowego Elbląskiego Związku Wojennego, pan kapitan Alsen […]. Po pozdrowieniu cesarskim i odśpiewaniu hymnu narodowego przedstawiciele związków wojennych udadzą się do Domu Rzemiosła, gdzie zostały dla nich zarezerwowane miejsca. Na tę uroczystość, która zacznie się o godz. 17, mają wstęp tylko członkowie Okręgowego Związku Wojennego. Również tutaj mowę wygłosi kapitan Alsen. Tę część uroczystości wypełnią uroczyste wykłady i pieśni śpiewane wraz z kapelą. Uroczystość zakończy się oficjalnie o godz. 20. […]. (ENN, sobota, 11.10.1913 r.)
      
       * Bitwa pod Lipskiem (niem. Völkerschlacht bei Leipzig), znana też jako „bitwa narodów” – bitwa stoczona pod Lipskiem w dniach 16-19 października 1813 r. między wojskami francuskimi pod przywództwem Napoleona, a wojskami koalicji antyfrancuskiej (złożonej z Austrii, Prus, Rosji i Szwecji). Była to największa bitwa w kampaniach Napoleona i jego najcięższa porażka, aczkolwiek bardziej symboliczną stała się bitwa pod Waterloo – Wikipedia.
      
       Nowy burmistrz
      
Z naszych doniesień wynika, że wybrany na drugiego burmistrza miasta Elbląg radny Jaenicke nie może objąć swojej nowej posady przed 1 stycznia 1914 roku, ponieważ zobowiązuje go jeszcze okres wypowiedzenia w Poczdamie. Długo musieliśmy czekać, jak to zwykle bywa w takich przypadkach, na potwierdzenie przez rząd królewski wyników wyborów. (ENN, wtorek, 14.10.1913 r.)
      
      
       ***
      
       W tym roku publikujemy teksty przypominające wydarzenia z 1913 roku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Dziś pierwsze wiadomości z października 1913. Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej.
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • a teraz słoma wystaje z butów właścicieli wozów pseudoterenowych, żal patrzeć!
 • a życie sobie płynie dziś są inne rocznice dobrze mieć korzenie jeszcze trochę czasu i fontanna na pl słowiańskim doczeka się powrotu swojego rycerza to są nasze korzenie jesteśmy tu tylko chwile oby nasze pokolenie było dobrze wspominane pozdrawiam wszystkich jk
 • cynik weś się do pracy to może i kiedyś ciebie i twoją rodzinę będzie stać na lepsze auto
 • b. często przeglądam zdjęcia elbląga z minionego okresu. widać na nich wspaniałą architekturę elbląga i wspaniałe budowle. po za granicami miasta to przeciętność dnia codziennego jak dzisiaj. dawniej handlowano sianem i słomą w mieście bo taka była rzeczywistość. dzis można spotkać w mieście pseudo zabłocone fury pseudo kibiców błota udających możnych miasta i celowo nie myjących swego krążownika błota. wracając do minionego okresu właściciel brudnego konia nie wjechał by furmanką do miasta gdyż stał by się pośmiewiskiem mieszczan.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MIŁOSNIK MINION EGO OKRESU(2011-10-10)
 • Uwielbiam tę prasówkę retro! Przy okazji można się dowiedzieć również, że tamte czasy nie aż tak wiele różniły się od obecnych: pijani robotnicy wszczynający burdy, złodziejki, a także grupy rekonstruktorskie. Rewelacja! Czekam i zawsze czytam!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  znana sobie(2011-10-11)
 • erg. !!! ludzie czekają. ..
 • Parę uwag. (I) - W „ Hotelu Miasto Elbląg” w l. 1910-1935 znajdowała się tu siedziba ESV Victoria Elbing (Elbląski Związek Sportowy „ Victoria). Stała tam wielka szafa dębowa, w której eksponowano wszystkie trofea klubu „ Victoria” . Na pierwszym piętrze były pokoje hotelowe. Po lewej stronie budynku stał ozdobny domek, wybudowany w identycznym stylu jak hotel – była tu waga towarowa. „ Hotel Miasto Elbląg” zwano popularnie „ Ochsentempel” (Świątynia Wołów) lub „ Bullentempel” (Świątynia Byków). W hotelowej restauracji często „ świętowali” okoliczni chłopi po sprzedaniu trzody, czy bydła w znajdującej się obok rzeźni (dzisiaj jest tu market E. Leclerck). (II) – Wspomniany w notatce kpt. Hans Alsen był właścicielem majątku w Drewniku (Drewshof), w okresie międzywojennym był już majorem i kierował miejscowym związkiem kombatanckim, którego staraniem wyświęcono w Jagodniku stojący do dzisiaj pomnik poległych w I wojnie. Ród von Alsen był w Drewniku już w poł. XIX w. Jeden z nich – Friedrich Reinhold był tak bogaty, że mówiono, iż „ prędzej zabraknie wody w Zalewie Wiślanym, niż pieniędzy Alsenowi” . Obecnie zabytkowy dworek w Drewniku jest pięknie odrestaurowany i należy do prezesa ABB w Polsce – Mirosława Gryszka. Na dziedzińcu znajduje się obelisk upamiętniających dawnych właścicieli.
Reklama