UWAGA!

Dawno temu w Elblągu… słoma leżała na ulicy

 Elbląg, Hotel Stadt Elbing
Hotel Stadt Elbing

Furmanki załadowane słomą bądź innymi materiałami mogą podczas transportu zanieczyszczać ulice naszego miasta. Dlatego pragniemy poprosić kierowców o właściwe zabezpieczenie swojego towaru, aby pozostawić ulice naszego miasta w czystości. Zdarzyło się bowiem, że pewien tutejszy handlarz bydłem jechał swoją furmanką załadowaną słomą ulicą Żeromskiego*, część słomy spadła na ulicę i rozsypała się na niej...

Handlarz otrzymał policyjny nakaz karny. Mężczyzna złożył wniosek o wszczęcie postępowania sądowego. Podczas dzisiejszej rozprawy sądowej rzekł, że to z powodu silnego wiatru oraz złego stanu drogi jego siano znalazło się na ulicy. Sąd jednak odrzucił usprawiedliwienia handlarza, towar na wozie powinien być bowiem odpowiednio napięty i zabezpieczony. Wymierzył mu za to odpowiednią karę. (ENN, piątek, 10.10.1913 r.)
      
       * Ul. Żeromskiego – niem. Pott-Cowle-Straße – nazwa ulicy pochodziła od nazwisk Petera Potta z Kłajpedy i jego szwagra Richarda Cowle, kupców i elbląskich darczyńców z przełomu XVIII i XIX w.
      
       Uczta jubileuszowa w hotelu Stadt Elbing
      
Donosiliśmy już na naszych łamach, że wielkimi krokami zbliża się 25. rocznica przejęcia przez państwo Hildebrandt hotelu Stadt Elbing. Wczoraj odbyły się z tej okazji uroczystości. W przystrojonej kwiatami sali zebrało się na uczcie 40-50 mężczyzn, a wśród nich protektorzy, dostawcy i przyjaciele rodziny Hildebrandtów. Najpierw nastąpiło uroczyste powitanie gości przez Maxa Hildebrandta. Następnie mowę wygłosił mistrz rzeźnictwa König. Wspomniał w niej o trudnych początkach działalności hotelu (m.in. powodzi z 1888 r.). Wspomniał również zmarłego przed czterema laty Edwarda Hilderbrandta, który za sprawą swojej poczciwości, prawości i pracowitości zyskał przydomek „zacnego”. […]. Przemówił weterynarz powiatowy dr Zernecke, który złożył rodzinie serdeczne życzenia zarówno w swoim imieniu, jak i w imieniu Komisji Rzeźnickiej.
       Podczas uroczystości oddano hołd zdolnościom kulinarnym pani Hildebrandt, bowiem w menu znalazło się: rosół z wkładką, węgorz, kotlet z warzywami, gęś pieczona oraz półmisek z serami. Nie trzeba chyba mówić, że i podane szlachetne wino cieszyło się wielkim powodzeniem. Podczas uroczystości przewidziano też wiele rozrywek, więc uczestnicy uczty bawili się wyśmienicie. Panowała przyjemna atmosfera. (ENN, piątek, 10.10.1913 r.)
      
       Obchody Bitwy pod Lipskiem – dokładny plan uroczystości
      
W toku są prace związane z obchodami setnej rocznicy Bitwy pod Lipskiem*. Uroczystości, za których przygotowanie odpowiedzialne są elbląskie stowarzyszenia wojenne, przysparzają ich członkom wiele pracy. Do obchodów pozostało bowiem bardzo mało czasu. […] Wczoraj wieczorem w Domu Rzemiosła (niem. Gewerbehaus) zebrał się specjalny komitet pod kierownictwem prof. Schulza w celu ustalenia ostatecznego programu imprezy. […]
       Inauguracja w postaci uroczystych występów odbędzie się w sobotę, 18 października w Domu Wypoczynkowym (niem. Erholungshaus). Przygotowano wyjątkowo bogaty program artystyczny. […]. Następnego dnia, w niedzielę, dokładnie w dzień rocznicy, przed resursą mieszczańską zbierze się Okręgowy Elbląski Związek Wojenny. Jego członkowie i delegacje z około 30 stowarzyszeń wojennych i wojskowych udadzą się stamtąd na uroczyste nabożeństwa do kościołów św. Mikołaja i Najświętszej Marii Panny. Po nabożeństwach uformuje się uroczysty pochód, w którym zbiorą się zarówno kapele cywilne, jak i wojskowe, i w takim składzie zabrzmią uroczyste dźwięki. Pochód ruszy sprzed kościoła Najświętszej Marii Panny i będzie przesuwał się w kierunku ulicy Stoczniowej (niem. Schichaustraße) do ul. Królewieckiej (niem. Königsberger Straße). Pochód przejdzie przez ul. Kosynierów Gdyńskich (niem. Grünstraße), Traugutta (niem. Äußerer Mühlendamm) do ul. 3-Maja (niem. Johannisstraße), następnie przez Dworcową (niem. Bahnhofstraße) i Janowską (niem. Herrenstraße) obok pomnika, potem przez ulicę Św. Ducha (niem. Heilig-Geist- Straße), przez Stary Rynek (niem. Alter Markt) do ul. Kowalskiej (niem. Schmiedestraße). […].
       Na placu Słowiańskim uroczystą przemowę wygłosi przewodniczący Okręgowego Elbląskiego Związku Wojennego, pan kapitan Alsen […]. Po pozdrowieniu cesarskim i odśpiewaniu hymnu narodowego przedstawiciele związków wojennych udadzą się do Domu Rzemiosła, gdzie zostały dla nich zarezerwowane miejsca. Na tę uroczystość, która zacznie się o godz. 17, mają wstęp tylko członkowie Okręgowego Związku Wojennego. Również tutaj mowę wygłosi kapitan Alsen. Tę część uroczystości wypełnią uroczyste wykłady i pieśni śpiewane wraz z kapelą. Uroczystość zakończy się oficjalnie o godz. 20. […]. (ENN, sobota, 11.10.1913 r.)
      
       * Bitwa pod Lipskiem (niem. Völkerschlacht bei Leipzig), znana też jako „bitwa narodów” – bitwa stoczona pod Lipskiem w dniach 16-19 października 1813 r. między wojskami francuskimi pod przywództwem Napoleona, a wojskami koalicji antyfrancuskiej (złożonej z Austrii, Prus, Rosji i Szwecji). Była to największa bitwa w kampaniach Napoleona i jego najcięższa porażka, aczkolwiek bardziej symboliczną stała się bitwa pod Waterloo – Wikipedia.
      
       Nowy burmistrz
      
Z naszych doniesień wynika, że wybrany na drugiego burmistrza miasta Elbląg radny Jaenicke nie może objąć swojej nowej posady przed 1 stycznia 1914 roku, ponieważ zobowiązuje go jeszcze okres wypowiedzenia w Poczdamie. Długo musieliśmy czekać, jak to zwykle bywa w takich przypadkach, na potwierdzenie przez rząd królewski wyników wyborów. (ENN, wtorek, 14.10.1913 r.)
      
      
       ***
      
       W tym roku publikujemy teksty przypominające wydarzenia z 1913 roku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Dziś pierwsze wiadomości z października 1913. Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej.
      
tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • a teraz słoma wystaje z butów właścicieli wozów pseudoterenowych, żal patrzeć!
  • a życie sobie płynie dziś są inne rocznice dobrze mieć korzenie jeszcze trochę czasu i fontanna na pl słowiańskim doczeka się powrotu swojego rycerza to są nasze korzenie jesteśmy tu tylko chwile oby nasze pokolenie było dobrze wspominane pozdrawiam wszystkich jk
  • cynik weś się do pracy to może i kiedyś ciebie i twoją rodzinę będzie stać na lepsze auto
  • b. często przeglądam zdjęcia elbląga z minionego okresu. widać na nich wspaniałą architekturę elbląga i wspaniałe budowle. po za granicami miasta to przeciętność dnia codziennego jak dzisiaj. dawniej handlowano sianem i słomą w mieście bo taka była rzeczywistość. dzis można spotkać w mieście pseudo zabłocone fury pseudo kibiców błota udających możnych miasta i celowo nie myjących swego krążownika błota. wracając do minionego okresu właściciel brudnego konia nie wjechał by furmanką do miasta gdyż stał by się pośmiewiskiem mieszczan.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    MIŁOSNIK MINION EGO OKRESU(2011-10-10)
  • Uwielbiam tę prasówkę retro! Przy okazji można się dowiedzieć również, że tamte czasy nie aż tak wiele różniły się od obecnych: pijani robotnicy wszczynający burdy, złodziejki, a także grupy rekonstruktorskie. Rewelacja! Czekam i zawsze czytam!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    znana sobie(2011-10-11)
  • erg. !!! ludzie czekają. ..
  • Parę uwag. (I) - W „ Hotelu Miasto Elbląg” w l. 1910-1935 znajdowała się tu siedziba ESV Victoria Elbing (Elbląski Związek Sportowy „ Victoria). Stała tam wielka szafa dębowa, w której eksponowano wszystkie trofea klubu „ Victoria” . Na pierwszym piętrze były pokoje hotelowe. Po lewej stronie budynku stał ozdobny domek, wybudowany w identycznym stylu jak hotel – była tu waga towarowa. „ Hotel Miasto Elbląg” zwano popularnie „ Ochsentempel” (Świątynia Wołów) lub „ Bullentempel” (Świątynia Byków). W hotelowej restauracji często „ świętowali” okoliczni chłopi po sprzedaniu trzody, czy bydła w znajdującej się obok rzeźni (dzisiaj jest tu market E. Leclerck). (II) – Wspomniany w notatce kpt. Hans Alsen był właścicielem majątku w Drewniku (Drewshof), w okresie międzywojennym był już majorem i kierował miejscowym związkiem kombatanckim, którego staraniem wyświęcono w Jagodniku stojący do dzisiaj pomnik poległych w I wojnie. Ród von Alsen był w Drewniku już w poł. XIX w. Jeden z nich – Friedrich Reinhold był tak bogaty, że mówiono, iż „ prędzej zabraknie wody w Zalewie Wiślanym, niż pieniędzy Alsenowi” . Obecnie zabytkowy dworek w Drewniku jest pięknie odrestaurowany i należy do prezesa ABB w Polsce – Mirosława Gryszka. Na dziedzińcu znajduje się obelisk upamiętniających dawnych właścicieli.
Reklama