UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... świętowano urodziny cesarzowej

Elbląg, Holländer Chaussee (Szosa Pasłęcka, dzisiejsza aleja Grunwaldzka)
Holländer Chaussee (Szosa Pasłęcka, dzisiejsza aleja Grunwaldzka)

Z powodu śliskiej nawierzchni doszło dziś do kilku nieszczęśliwych upadków. Na ulicy Janowskiej (niem. Herrenstraße) pewna służąca upadła tak nieszczęśliwie, że złamała sobie lewy nadgarstek. Z kolei przy ulicy Królewieckiej (niem. Königsbergerstraße) pewna pracownica fabryki zwichnęła sobie stopę, a przy al. Grunwaldzkiej (niem. Holländer Chaussee) wczoraj wieczorem przewrócił się koń i doznał poważnych obrażeń (AZ, środa, 22.10.1890 r.).

Urodziny cesarzowej i królowej Augusty Wiktorii
       W jutrzejszą środę nasza władczyni skończy 32 lata. Cesarzowa urodziła się w Dłużku (niem. Dolzig) 22 października 1858 roku. Jest córką zmarłego księcia Schleswig Holstein Fryderyka i księżnej Adelajdy, urodzonej jako księżniczka Hohenlohe – Langenburg. 27 lutego 1881 roku wyszła za mąż za ówczesnego księcia Fryderyka Wilhelma, obecnego cesarza i Króla Wilhelma II. [...] Małżeństwo żyje w pięknym otoczeniu i bogactwie. Parze urodziło się pięcioro synów: Wilhelm, Fryderyk, Wojciech (niem. Adalbert), August Wilhelm i Oskar, a rodzice cieszyli się rodzicielstwem. Nie przeszkadzały im w tym obowiązki, jakie mieli jako głowy państwa. Z okazji urodzin Jej Królewskiej Mości przekazujemy Jej najszczersze życzenia (AZ, środa, 22.10.1890 r.).
      
       Flagi z okazji urodzin Cesarzowej
       Dziś z okazji urodzin Cesarzowej Augusty Wiktorii na budynkach użytku publicznego i niektórych prywatnych budynkach wywieszono flagi (AZ, środa, 22.10.1890 r.).
      
       Aresztowano dezertera
       Przedwczoraj wieczorem aresztowano żołnierza z Królewca (niem. Königsberg), który uciekł ze swojego oddziału. Dezerter od kilku dni szwendał się po naszym mieście […]. Wczoraj doprowadzono go do jego oddziału (AZ, piątek, 24.10.1890 r.).
      
       Komers z okazji urodzin Moltkego

       W przeddzień 90. urodzin hrabiego Moltke w tutejszym kasynie odbył się ogólny komers, na który komitet zaprosił 33 panów z wszystkich okręgów towarzystwa (AZ, sobota, 25.10.1890 r.).
      
       Prośba do mieszkańców Elbląga
       W niedzielę 90. urodziny obchodzi hrabia von Moltke. Każdy Niemiec wie, czym wsławił się dla naszego kraju ten dowódca wielu bitew. Cesarz jeszcze nigdy dotąd nie przygotował dla niego takich owacji, jakie planuje w dniu jego okrągłych urodzin. W kraju i za granicą dzień ten będzie obchodzony bardzo uroczyście. Również w Elblągu odbędą się uroczystości z tej okazji, prosimy więc naszych obywateli, by uczcili ten ważny dzień poprzez wywieszenie flag (AZ, sobota, 25.10.1890 r.).
      
       Niezwykłe znalezisko
       Z powodu silnych prądów morskich morze Bałtyckie wyrzuca w ostatnim czasie na plaże Krynicy Morskiej (niem. Kahlberg) duże ilości bursztynu. Opłaca się więc w chwili obecnej udać się na poszukiwania tego cennego kamienia. W ostatnich dniach w pobliżu Krynicy pewien młody rybak znalazł duży rzadki okaz, za który otrzymał 30 marek. Z kolei w pobliżu Przebrna (niem. Pröbbernau – część miasta Krynica Morska) znaleziono bursztyn o wartości 15 marek (AZ, sobota, 25.10.1890 r.).
      
       Drogi są błotniste
       Drogi na Żuławach znów zrobiły się błotniste. Wczoraj utknął na drodze do Rakowisk (niem. Krebswalde) wóz w dwukonnym zaprzęgu i mógł ruszyć dalej dopiero, gdy dwa inne konie przyszły mu z pomocą (AZ, sobota, 25.10.1890 r.).
      
       Pożar na Mącznej
       Wczoraj przed południem o godz. 10 na pierwszym piętrze w kuchni budynku mieszkalnego przy ulicy Mącznej (niem. Mühlenstraße) 17/18 wybuchł pożar. Zapaliły się belki albowiem dom ten zbudowany jest z pruskiego muru. Na miejsce szybko przybyła straż pożarna, która w krótkim czasie ugasiła pożar za pomocą ręcznej gaśnicy, polewając wodą palące się belki. Powodem pożaru była źle funkcjonująca instalacja kominowa (AZ, wtorek, 28.10.1890 r.).
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama