UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... testowano łódź wyścigową

 
Elbląg, Otto Komnick w samochodzie z fabryki swojego ojca.
Otto Komnick w samochodzie z fabryki swojego ojca.

W ostatnich dniach na rzece Elbląg można było zobaczyć ciekawe "przedstawienie". Znany elbląski sportowiec Otto Komnick wypróbowywał na rzece swoją nową łódź wyścigową, z pomocą której ma zamiar tu na Wschodzie wziąć udział w wyścigach. Łódź nosi nazwę "O----keh" i została wybudowana w znanej stoczni "Engelbrecht" w Berlinie. Łódź rozwija prędkość do 65 km/h, co jest już nie lada wyczynem. Było to spektakularne widowisko, które większość do tej pory mogła zobaczyć jedynie w filmie. Mimo tak wielkiej prędkości, łódź będąc w pełnym ruchu, może zatrzymać się na odcinku trzech metrów. (ET, piątek, 24.05.1929 r.).

Na spacerze w skarpetach
       Pewien mężczyzna przybył wczoraj wieczorem na Stare Miasto (niem. Alter Markt) w samych skarpetach. Buty musiały go tak mocno uwierać, że ten postanowił je po prostu zdjąć i niósł je w ręku. Albowiem były to nowe buty i mężczyzna trochę kuśtykał, można przypuszczać, że podczas ich kupna nie zwrócił uwagi na to, czy ich rozmiar jest odpowiedni. W związku z tym spacerujący po Starówce przechodnie mieli małe widowisko (ET, piątek, 17.05.1929 r.).
      
       Niedługo zakończy się objazd ulicy Obrońców Pokoju
       Objazd ulicy Obrońców Pokoju (niem. Paulikrichstrasse), który przebiega przez wzniesienie "Stary Świat" i trwa od zeszłego roku, zbliża się ku końcowi. Objazd przez wzniesienie był konieczny, bowiem w tym czasie ulica została podprowadzona do nowego frontu domów, a jej wzniesienie zostało umocowane. W tym celu niezbędne były rozległe roboty ziemne. Z zachodniej strony ulicy Obrońców Pokoju musiały zostać usunięte rzucające duży cień drzewa. Umocniona ulica będzie przy tym łatwiejsza do pokonania dla ruchu furmanek (ET, czwartek, 23.05.1929 r.).
      
       Nowa dobrze zapowiadająca się elbląska artystka
       Panna Ewa Mueller z Pomorskiej Wsi (niem. Pomehrendorf) zdała w Królewcu (niem. Koenigsberg) z oceną dobry egzamin państwowy dający uprawnienia prywatnego nauczyciela muzyki. Panna Mueller otrzymała wykształcenie w elbląskim konserwatorium (kiedyś uczelnia muzyczna), którego dyrektorem jest Gerhard Wagner. Artystka często występowała także przed publicznością podczas wieczorów muzycznych organizowanych przez konserwatorium. W zeszłym miesiącu dała koncert w towarzystwie orkiestry, podczas którego zagrała koncert fortepianowy g-moll Mendelssohna (ET, sobota, 18.05.1929 r.).
      
       Potrącona przez samochód i lekko ranna
       Dziś rano krótko przed godz. 7 w pobliżu resursy mieszczańskiej samochód dostawczy potrącił kobietę, zamieszkałą przy ulicy Nowowiejskiej (niem. Neuegutstrasse), która jak się potem okazało ma problemy ze wzrokiem. Elblążanka została lekko ranna. Kierowca nie ponosi winy w tym wypadku (ET, piątek, 17.05.1929 r.).
      
       Włamywacz zatrzymany
       Kradzieży dokonano w miejscowości Krasny Jar (niem. Parnehnen) na znajdujących się tam dobrach rycerskich (niem. Rittergut - tak nazywano kiedyś w Niemczech majątki ziemskie - Wikipedia], skąd sprytny złodziej ukradł walizkę z ubraniami oraz papiery jednego z robotników. Pewien myśliwy ruszył w pościg za złodziejem i znalazł go w końcu w lesie na drzewie. Okazało się, że mężczyzna jest elblążaninem nazwiskiem Silberbach (ET, piątek, 17.05.1929 r.).
      
       Zaalarmowano dyżurną jednostkę policji
       Wczoraj wieczorem o godz. 21.30 wezwano dyżurną jednostkę policji na Plac Grunwaldzki (niem. Am Hollaender Tor), gdzie sprzedawca jajek został napadnięty i maltretowany przez siedmiu młodych chłopców. Udało się schwytać i aresztować dwóch z nich. Pozostali sprawcy również zostali zatrzymani (ET, sobota, 18.05.1929 r.).
      
       Wystawa "Matka i dziecko"
       Po wystawie w dzisiejszą sobotę będzie oprowadzała dr Soecknick. W przypadku niesprzyjającej aury wystawa będzie otwarta także podczas Zielonych Świątek (ET, sobota, 18.05.1929 r.).
      
       Bijatyka między mieszkańcami
       Wczoraj w południe na ulicy Brauereistrasse doszło do bijatyki pomiędzy mieszkańcami jednego z domów, podczas której w ruch poszła szufla do śniegu, sztacheta oraz kastet. Lokatorzy byli w stanie alkoholowego upojenia. Naraz wkroczył dozorca domu i rozdzielił zapaleńców do czasu, gdy na miejscu zjawiła się policja. Z kolei po południu dyżurna jednostka policji została wezwana na ulicę Eichwalderweg, gdzie doszło do kłótni między robotnikiem i jego podnajemcą, podczas której ten drugi wybił kilka okiennych szyb. Sprawca zbiegł, zanim na miejsce zdarzenia przybyła policja (ET, środa, 22.05.1929 r.).
      
       50 lat w zawodzie
       Pięćdziesiąt lat minęło, odkąd pan Manzek z Elbląga rozpoczął pracę w zawodzie nauczyciela. Z tej też okazji pedagog 21 maja będzie świętował swój zacny jubileusz (ET, piątek, 17.05.1929 r.).
      
       Kradzież roweru
       Wczoraj na ulicy Parkowej (niem. Herrenstrasse) ukradziono sprzed salonu fryzjerskiego stojący tam rower (ET, piątek, 17.05.1929 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia sprzed dziewięćdziesięciu lat, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do „Elbinger Tageblatt”.
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Nie powinno się kultywować tradycji niemieckich i utożsamiać ich z elblażanami. jesteśmy z różnych rejonów, ale nie z Niemiec
  • Mow za siebie.
  • erg? jakiś komentarz?
  • " Objazd przez wzniesienie był konieczny, bowiem w tym czasie ulica została podprowadzona do nowego frontu domów, a jej wzniesienie zostało umocowane. " Nie znam się, mógłby ktoś wytłumaczyć o co chodzi z tym umocowaniem wzniesienia ulicy? Nie chodziło o to, że ' nawierzchnia została utwardzona' ?
  • admin Ciekawostką jest to, że wśród klientów stoczni jachtowej Engelbrecht były takie znakomitości jak kronprinz Wilhelm von Hohenzollern (1910) i Hermann Goering (1935). Łódź motorowa tego pierwszego miała tylko 7,5 KM, za to do wprawienia w ruch łodzi grubego marszałka Rzeszy potrzeba było już 100-konnego diesla. Marszałek, znany ze swojej wrażliwości i rycerskich obyczajów, nadał jej lekkie jak piórko, kobiece imię Carin. Cywilne ofiary kierowanych przez niego w całej Europie bombardowań poczułyby się zapewne znacznie lepiej, gdyby wiedziały jak romantyczna dusza się za nimi kryje.
Reklama