UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... towarzystwo przeciwpożarowe dało tysiąc marek na nowe rondo

 
Elbląg, Friedrich -Wilhelm Platz
Friedrich -Wilhelm Platz

Podczas ostatniego posiedzenia rady miejskiej przekazano Związkowi ds. Upiększania naszego miasta kwotę w wysokości tysiąca marek. Kwotę tę przekazało magistratowi Akwizgrańsko-Monachijskie Towarzystwo ds. Zapobiegania Pożarom z przeznaczeniem jej na utworzenie ronda na Placu Fryderyka Wilhelma (niem. Friedrich -Wilhelm Platz, dzisiejszy Plac Słowiański) wraz z trotuarem oraz zasadzenie drzewek przy ulicy Rycerskiej (niem. Friedrichstrasse). (AZ, środa, 04.12.1889 r.).

W końcu spełni się życzenie wielu elblążan […] odnośnie powstania ronda w tym właśnie miejscu. W imieniu elblążan składamy wielkie podziękowania Akwizgrańsko – Monachijskiemu Towarzystwu za ten wielki podarunek (AZ, środa, 04.12.1889 r.).
      
       Numerujemy domy już od stu lat

       Numerowanie domów, które dziś uznajemy za rzecz oczywistą, zostało wprowadzone w pierwszym roku trwania rewolucji francuskiej. Będziemy więc świętować stulecie tego wydarzenia (AZ, niedziela, 01.12.1889 r.).
      
       Otrucie psa
       Ubiegłej nocy otruto ukochanego psa podwórkowego należącego do mistrza rzeźnickiego Gehrke, którego rzeźnia znajduje się na ulicy Malborskiej (niem. Marienburgerdamm). Przypuszcza się, że czynu dokonano w akcie zemsty (AZ, niedziela, 01.12.1889 ).
      
       Fałszywe dwumarkówki

       Coraz częściej można spotkać w obiegu fałszywe dwumarkówki, na których widnieją litery A i J. Jeśli dokładnie przyjrzymy się monetom, łatwo rozpoznać, które są fałszywe (AZ, wtorek, 03.12.1889 r.).
      
       Nieruchomości
       Właściciel fabryki, pan Wilhelm nabył od rentiera Fricke dom przy ulicy Św. Ducha 11 (niem. Heilige Gesiststrasse) za kwotę 14 500 marek (AZ, wtorek, 03.12.1889 r.).
      
       Pierwszy śnieg
       I u nas spadł pierwszy śnieg. W innych częściach państwa, na Śląsku (niem. Schlesien), w Prusach Wschodnich i Poznaniu (niem. Posen) a także nad Renem zanotowano nawet mocne opady śniegu (AZ, wtorek, 03.12.1889 r.).
      
       Uliczne ekscesy
       Zamieszkały na Zawadzie czeladnik murarski w sobotę wieczorem urządził sobie niezłą zabawę i zaczął straszyć mieszkańców ulicy Mostowej (niem. Brueckstrasse) oddając strzały z pistoletu kieszonkowego. W końcu funkcjonariusz policji zabrał mężczyźnie tę niebezpieczną zabawkę. Tego samego dnia późnym wieczorem ok. godz. 22.30 zamieszkały przy ulicy Małych Ceglanych Bud (niem. Kl. Ziegelscheunstrasse) marynarz został aresztowany przy ulicy Giermków (niem. Junkerstrasse), ponieważ zaatakował tam funkcjonariusza policji, który zabronił mu krzyczeć o tak później porze na ulicy (AZ, wtorek, 03.12.1889 r.).
      
       Kto wyciął taki numer?
       Przedwczoraj w Wyższej Szkole dla Dziewcząt doszło do nieprzyjemnego wydarzenia. W płaszczach i kurtkach dzieci ktoś powycinał wielkie dziury a inną odzież m.in. czapki porozrzucał na podwórku. Nie udało się ustalić, kto jest sprawcą tego przykrego zdarzenia (AZ, wtorek, 03.12.1889 r.).
      
       Przedstawienie na cele charytatywne

       Jak podaliśmy w części ogłoszeniowej, w przyszłą niedzielę w auli Wyższej Szkoły dla Dziewcząt odbędzie się przedstawienie pt. „Betlejem”. Autorem tekstu jest Joanna Siedler. Chcemy zwrócić Państwa uwagę na to przedstawienie i zwracamy się z prośbą do szerokich kręgów naszych czytelników, by wsparli to przedsięwzięcie. Pieniądze zebrane podczas przedstawienia zostaną przekazane na cele Ojczyźnianego Związku Kobiet (AZ, środa, 04.12.1889 r.).
      
       Kradzież choinek
       Do świąt pozostało jeszcze trochę czasu, a już w pobliżu lasów zanotowano pierwsze kradzieże drzewek choinkowych. W sobotę na Zawadzie (niem. Pangritz Kolonie) podczas zleconego z tej okazji przeszukania domu, znaleziono i zarekwirowano 240 choinek. Niektóre z nich pochodzą z podbraniewskich lasów (niem. Braunsberg). Wszczęto już poszukiwania złodziei drzewek (AZ, wtorek, 03.12.1889 r.).
      
       Pokoi nie brakuje, chętnych brak

       Bardzo wiele jest w naszym mieście umeblowanych pokoi do wynajęcia, podczas gdy brakuje chętnych do ich wynajęcia. Skutkiem takiego stanu rzeczy doczekaliśmy się wyższych cen węgla oraz wyższych cen artykułów spożywczych (AZ, środa, 04.12.1889 r.).
      
       Napad na Starym Mieście
       Przedwczoraj wieczorem na Starym Mieście pewien nieletni chłopak napadł na dwie damy. Chłopak zaczepił kobiety, które niosły ze sobą pakunki z odzieżą. Smarkaczowi udało się jednej z nich wyrwać paczkę i z nią uciec. Był jednak na tyle bezczelny, że próbował wyrwać też paczkę drugiej kobiecie. Próba jednak nie powiodła się (AZ, środa, 04.12.1889 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z roku 1889, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” i „Elbinger Tageblatt” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do "Altpreussische Zeitung".

      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama