UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... uczennice ćwiczyły na rzece

2017-01-14
Aktualizowany 2017-01-14 08:01
 
Elbląg, Kobiety handlujące rybami na targu przy rzece Elbląg
Kobiety handlujące rybami na targu przy rzece Elbląg

Przedwczoraj wieczorem pewna szesnastoletnia dziewczyna próbowała wyłudzić na nazwisko mistrza szewskiego zamieszkałego przy ulicy Wodnej (niem. Wasserstraße) mięso u mistrza rzeźnickiego z ulicy Rybackiej (niem. Fischerstraße). Niestety dziewczynie udało się zbiec (AZ, wtorek, 13.01.1891 r.).

Udusił się pod zwałami śniegu
       Straszną śmiercią zginął pies właściciela ziemskiego z Władysławowa (niem. Ellerwald 2. Trist). Pies leżał w budzie, przywiązany na łańcuchu. Śnieżyca naniosła tak ogromne masy śniegu wokół budy, że całkowicie ją przykryła. Rano, gdy śnieg odkopano, znaleziono psa martwego (AZ, piątek, 09.01.1891 r.).
      
       Podano, że nie żyje, a nadal cieszy się zdrowiem
       Niedawno znaleziono na dworze żonę stolarza Karolinę Piorr z domu Janzen, która zmarła po przewiezieniu do szpitala. Żyjąca samotnie kobieta miała umrzeć z wyziębienia. Jak nam jednak przekazano, zaszła pomyłka wskutek podobieństwa denatki do pani Piorr. Podano do wiadomości, że pani Piorr nie żyje, a ta pozostaje przecież w zdrowiu. Personalia osoby znalezionej nie są jeszcze znane (AZ, piatek, 09.01.1891 r.).
      
       Ekscesy na ulicy Wodnej

       Wczoraj wieczorem pewnemu zamieszkałemu przy ulicy Wodnej (niem. Wasserstraße) właścicielowi gospody ukradziono nowe wiadro stojące na zewnętrznych schodach. Ubiegłej nocy pewnemu innemu również zamieszkałemu przy ulicy Wodnej właścicielowi gospody nocny hulaka wybił szybę. Niestety nie udało się schwytać obu sprawców (AZ, piątek, 09.01.1891 r.).
      
       Błonica przyczyną śmierci konia
       Nie znaliśmy do tej pory przypadku, by błonica miała występować także u zwierząt. Otrzymaliśmy jednak właśnie wieści, że na tę chorobę zmarł dość cenny koń należący do kupca W. (AZ, sobota, 10.01.1891 r.).
      
       Złoty medal na złote gody
       W czwartek rentier Hermann i jego żona świętowali złoty jubileusz swojego małżeństwa. Z tej okazji otrzymali od Cesarza złoty medal (AZ, niedziela, 11.01.1891. r.).
      
       Nowe lekcje rysunku
       Szkoła nr 4 dla Dziewcząt otrzymała od nauczyciela Borowskiego 20 tablic ściennych oraz 20 mniejszych szablonów na zajęcia rysunku. […] Zainteresowanie rysunkiem wzrosło znacznie po ubiegłorocznych zajęciach. I z pewnością nie osłabnie podczas kolejnej serii zajęć. Spora liczba dziewcząt z wyższych klas przychodzi dobrowolnie na dodatkowe zajęcia, by nauczyć się rysować według najnowszych trendów (AZ, niedziela, 11.01.1891 r.).
      
       Nowy ekspres do Petersburga?

       Jak dowiadujemy się z „Koenigsberger Allgemeine Zeitung”, w toku są negocjacje między pruskim i rosyjskim rządem na temat utworzenia połączenia pociągiem ekspresowym z Berlina przez Królewiec i Eydtkuhnen (dziś Czernyszewskoje – miasto w obwodzie kaliningradzkim) do Petersburga. Pociąg, który będzie składał się z wagonu bagażowego i dwóch lub trzech wagonów pierwszej i drugiej klasy ma kursować tylko w okresie letnim i osiągać prędkość 90 km na godzinę (AZ, niedziela, 11.01.1891. r.).
      
       Oryginalny prezent
       Pewien młody elblążanin otrzymał wczoraj nietypowy prezent od przyjaciela z Francji. Okazały się nim ślimaki winniczki, które są hodowane właśnie we Francji. Potrawa została przyrządzona w restauracji Wilz i spotkała się z wielkim uznaniem degustatorów (AZ, niedziela, 11.01.1891 r.).
      
       Ćwiczenia dziewcząt na rzece Elbląg

       Dzisiaj po południu druga klasa Wyższej Szkoły dla Dziewcząt ćwiczyła na łyżwach i zrobiła rundkę do Schillingsbrücke i Löwenslust (AZ, wtorek, 13.01.1891 r.).
      
       Kopnięta przez konia wylądowała w szpitalu

       W sobotę po południu pewna zamieszkała przy ulicy Malborskiej (niem. Inn. Marienburgerdamm) kobieta została tak nieszczęśliwie kopnięta przez konia, że wskutek doznanych obrażeń musiała zostać przewieziona do szpitala (AZ, wtorek, 13.01.1891 r.).
      
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama