UWAGA!

Dawno temu w Elblągu… ulice remontowano nocą

 
Elbląg, Trusoschule
Trusoschule

Wczorajszej nocy na ulicy Szpitalnej (niem. Hospitalstrasse) przeprowadzano nocne roboty uliczne. Na odcinku 150 metrów zerwano asfalt i przeciągnięto tam linię gazową. Jest to konieczne, ponieważ w tym właśnie miejscu stanie budynek. Roboty odbywały się nocą, bo w tym miejscu prowadzi tor tramwajowy, który ciągnie się do wagonowni Elbląskich Tramwajów. (ET, piątek, 04.09.1931 r.)

Znaleziono martwą kobietę
      
Wczoraj o godz. 15 w mieszkaniu przy ulicy Mickiewicza 22 (niem. Trusostrasse) znaleziono zwłoki kobiety. Było to samobójstwo przez powieszenie. Kobieta musiała oddać ostatni oddech dosłownie przed chwilą, gdy ją znaleziono, bo jej ciało było jeszcze ciepłe. Zaalarmowano ambulans ze sprzętem reanimacyjnym, reanimacja nie przyniosła jednak rezultatu. (ET, piątek, 04.09.1931 r.)
      
       Święto sportu w Trusoschule
      
Trusoschule* zorganizowała w czwartek w Bażantarni (niem. Vogelsang) święto sportu. W imprezie bardzo chętnie brali udział również rodzice, okazując tym samym swoje przywiązanie do szkoły. Najpierw odbyły się zawody w pięcioboju i trójboju, które miały bardzo ciekawy przebieg. Następnie wystąpił chór pod przewodnictwem nauczyciela Ehma, zapewniając rozrywkę zgromadzonym rodziców. Szczególnie gorąco przyjęto pieśń „Westpreussenlied” i „Unser die Sonne, unser die Erde”. Następnie uczniowie najstarszych klas, tj. około 300 dzieci, pod przewodnictwem nauczyciela Hellbuscha wzięli udział w ćwiczeniach dowolnych, które były bardzo dokładnie wystudiowane i zrobiły na zebranych ogromne wrażenie. Dzięki tak przeróżnym konkurencjom, jak bieg przez płotki, bieg w workach, bieg z jajkami, sztafecie, grom w piłkę i innym zabawom, w których brali udział najmłodsi uczniowie, czas płynął bardzo szybko. Zwycięzcy zostali oczywiście wyróżnieni niewielkimi nagrodami ufundowanymi przez kilka elbląskich sklepów. Na końcu każde dziecko otrzymało torebkę z cukierkami, które zostały ufundowane przez kilkoro rodziców. Całe towarzystwo wracało do domu pośród wspólnych śpiewów, oświetlając sobie drogę lampionami. Dzięki współpracy kolegium nauczycielskiego i rady rodziców święto można zaliczyć do bardzo udanych. (ET, piątek, 04.09.1931 r.)
       * Obiekt przedwojennej Trusoschule znajduje się przy obecnej ul. Mickiewicza pod nr 41, gdzie mieści się obecnie Szkoła Podstawowa nr 4. Ten okazały gmach szkolny wybudowany został w latach 1912-1913 - www.polskaniezwykla.pl.
      
       Elblążanka poszkodowana podczas zderzenia pociągów
      
Wczorajszego wieczora na odcinku do Zalewa (niem. Saafeld) podczas zderzenia pociągów ucierpiała pani Helene Janzen z Elbląga, zamieszkała przy Kl. Wunderberg 25. Pani J. została zabrana do miejskiego szpitala w Elblągu. (ET, sobota, 05.09.1931 r.)
      
       Poważne zderzenie pociągów – 15 osób rannych
      
Niemiecka Dyrekcja Kolejowa w Królewcu (niem. Koenigsberg) donosi: wczoraj wieczorem ok. godz. 20.30 za stacją Janiki Wielkie (niem. Gross-Hanswalde – dziś wieś w gminie Zalewo) doszło do zderzenia jadącej bez pasażerów z Elbląga w kierunku Ostródy (niem. Osterode) lokomotywy z pociągiem osobowym 630. Obie maszyny są uszkodzone. Tender* lokomotywy pociągu osobowego wykoleił się. Motorniczy samotnie jadącej lokomotywy […], Pallasch z Ostródy (niem. Osterode) został poważnie ranny. Pozostały personel obu maszyn: kierujący pociągiem i konduktor z pociągu osobowego, jak również jedenastu pasażerów zostało lekko rannych. Wszyscy ranni pojechali dalej pociągiem. Pociąg 630 miał 160-minutowe, lokomotywa 130-minutowe opóźnienie […]. Toczy się sprawa co do tego, kto ponosi winę za wypadek. (ET, sobota, 05.09.1931 r.)
       * Wagon specjalnej konstrukcji do przewozu węgla (lub rzadziej mazutu) i wody dla parowozu – Wikipedia.
      
       Co nowego w Lichtbildbuehne?
      
W kinie Lichtbildbuehne* można obecnie obejrzeć niemą komedię „Meine Cousine aus Warschau”. Film to pełna energii akcja z wieloma śmiesznymi scenami, które z pewnością pozwolą widzom oderwać się od codziennych problemów. W rolach głównych zobaczymy Liane Haid, Fritza Schulza i Czoeke Szafalla. (ET, sobota, 05.09.1931 r.).
       * Pierwsze kino w Elblągu otwarto około 1907 roku, mieściło się przy ul. Mostowej i nosiło nazwę Central Theather. Wkrótce przy ul. Rzeźnickiej powstało kolejne — Lichtspielhaus z widownią aż na 680 miejsc. W 1919 roku otwarto kino Lichtbildbuhne, które mieściło się przy obecnej Grobli św. Jerzego. W 1925 roku powstały dwa kolejne – Adler i Filmeck, które mieściły się na rogu obecnych ulic Hetmańskiej i Traugutta (wtedy te ulice były ze sobą połączone) i w których podczas projekcji przygrywał pianista. W 1935 roku w Elblągu było już sześć kin, w sumie 2240 miejsc! – źródło: – Nasz Elbląg.
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia sprzed dziewięćdziesięciu lat, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do „Elbinger Tageblatt”. Zbiory tego pisma są niekompletne, stąd przeskok do 1929 roku.
      
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama